Sponzorováno

Metroragie – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.36/5 (14)

 • Metroragie je lékařský termín, který označuje abnormálně silné a prodloužené menstruační krvácení mimo obvyklý menstruační cyklus. K tomu může docházet v důsledku různých faktorů a podmínek, a může být spojena i s různými zdravotními problémy.
 • Příčiny metroragie mohou být: Hormonální nerovnováha: Poruchy v hladinách hormonů, jako jsou estrogen a progesteron, mohou ovlivnit pravidelnost a intenzitu menstruačního krvácení. Děložní myomy: Nádory nebo cysty v děloze, známé jako myomy, mohou způsobit nepravidelné a silné krvácení. Endometrióza: Endometrióza je stav, při kterém tkáň podobná endometriu (tkáň, která obvykle pokrývá vnitřek dělohy) roste mimo dělohu, což může vést k abnormálnímu krvácení. Záněty: Infekce nebo záněty v reprodukčním systému mohou také ovlivnit menstruační cyklus. Užívání určitých léků: Některé léky, zejména ty, které ovlivňují hladiny hormonů, mohou mít vliv na menstruační krvácení. Stres a psychické faktory: Emocionální stres může také ovlivnit pravidelnost menstruačního cyklu.
 • Je samozřejmě důležité, aby ženy, které mají problémy s menstruačním krvácením, vše konzultovaly s lékařem. Lékař může provést důkladné vyšetření a diagnostiku, aby zjistil příčinu metroragie a navrhl vhodnou léčbu v závislosti na diagnóze.

Metroragie je vaginální krvácení, ke kterému dochází mimo normální menstruační cyklus

Metroragie je vaginální krvácení, ke kterému dochází mimo normální menstruační cyklus

Metroragie, běžně nazývané intermenstruační krvácení, je vaginální krvácení, které se vyskytuje v nepravidelných intervalech, které nesouvisí s menstruačním cyklem. I když krev pochází z dělohy, stejně jako je to během menstruace, toto krvácení se objevuje mimo normální období menstruace.

Existuje několik příčin metroragie, z nichž některé jsou neškodné. V ostatních případech může být metroragie známkou vážnějšího stavu.

Tento článek vysvětlí příznaky, příčiny a možnosti léčby metroragie.

Metroragie je vaginální krvácení, ke kterému dochází během jiného období v měsíci, než když žena očekává menstruaci.

Příznaky metroragie

Některé ženy, které pravidelně menstruují, pociťují slabé krvácení nebo špinění v různých obdobích cyklu, zejména při ovulaci. V těchto případech nemusí být příznaky jako mírné nepohodlí a špinění uprostřed cyklu neobvyklé.

Někdy se zdá, že krvácení následuje určitý vzorec a může se zdát, že máte „druhou menstruaci“ mezi obvyklou menstruací. V jiných případech je krvácení zcela náhodné a nepředvídatelné.

Může to být bezbolestné, když se objeví krvácení, nebo můžete pociťovat křeče a další příznaky spojené s menstruací, jako je nadýmání.

Intermenstruační krvácení je často slabé, ale může být také docela silné. V některých případech může být dokonce silnější než vaše pravidelná menstruace.

Barva krve se může pohybovat od tmavě hnědé přes červenou až po světle růžovou. Některé ženy mohou vidět sraženiny nebo hlen ve spodním prádle nebo při utírání.

Informujte svého lékaře o vlastnostech krvácení a také o jeho trvání. Tyto informace lékaři mohou pomoci určit příčinu.

Příčiny metroragie

Existuje mnoho potenciálních příčin metroragie, ačkoli hladiny hormonů hrají ve většině případů klíčovou roli.

Během pravidelné menstruace hormonální změny nasměrují výstelku dělohy, aby se vytvořila v přípravě na přijetí a výživu oplodněného vajíčka. Pokud k tomu nedojde, výstelka se odlupuje a prochází vagínou pryč i s krví.

Při metroragii, dysfunkčním děložním krvácení se výstelka vyloučí v jiném bodě cyklu. Narušení normálního fungování hormonů, které řídí proces, může mít různé příčiny. Některé metroragie, i když jsou nepohodlné, jsou neškodné, nevydrží dlouho a lze je snadno léčit.

Menarché a menopauza

Když žena poprvé začne mít menstruační cyklus (známý jako menarche), není neobvyklé, že cykly jsou v tomto období nepravidelné. To může znamenat špinění, ke kterému dochází v různých časech během cyklu. Obvykle se toto ale vyřeší postupem dospívání a stabilizací hormonů.

Tento typ nepředvídatelného, nepravidelného krvácení se může objevit také na druhém konci reprodukčního života ženy, když začnou přecházet do menopauzy. I zde je to časté.

Stres

K přerušení menstruačního cyklu může dojít během období emočního a fyzického stresu, například po nástupu do nového zaměstnání nebo při cestování. Potvrzují to i studie.

Antikoncepce a léky

Žena může také zaznamenat abnormální nebo neočekávané krvácení, pokud začne nebo přestane používat formu hormonální antikoncepce, jako jsou antikoncepční pilulky. Nepravidelné užívání hormonální antikoncepce může také způsobit abnormální krvácení, někdy nazývané „průlomové krvácení“, které obvykle vymizí, jakmile se užívání stane konzistentním nebo když žena přejde na jinou metodu antikoncepce, která pro ni funguje lépe.

Další léky, které mohou způsobit dysfunkční děložní krvácení, jsou injekce Depo-Provera, léky na ředění krve, jako je warfarin a aspirin, a doplňky stravy, jako je ženšen.

Podvýživa

Abnormální děložní krvácení a dokonce i úplné zastavení menstruačního cyklu může nastat, když je žena podvyživená a/nebo má podváhu. To může zahrnovat omezení určitých skupin potravin, jako je Atkinsova nebo Keto dieta.

Osoba s podváhou nemusí mít ovulaci uprostřed cyklu. Anovulační cykly jsou častou příčinou nepravidelného menstruačního krvácení. K těmto přerušením normální ovulace může dojít kdykoli dojde k přerušení hormonální rovnováhy v těle, což může být způsobeno i jinými důvody, než je nízká hmotnost nebo nízké procento tělesného tuku.

Léčba neplodnosti

Ženy, které podstupují léčbu neplodnosti, často pociťují příznaky související s menstruací, včetně krvácení v neočekávanou dobu během cyklu, krvácení více nebo méně než obvykle nebo premenstruační příznaky.

Nějaký problémový zdravotní stav – nemoc

Metroragie může být také známkou problémového zdravotního stavu – tedy nemoci.

Metroragie se může objevit u lidí s těmito zdravotními problémy:

I když mnoho typů rakovin reprodukčního systému má v raných stádiích jen málo, pokud vůbec nějaké, příznaků a symptomů, abnormální děložní krvácení může být jedním z nich. Je obzvláště důležité vzít na vědomí abnormální vaginální krvácení, pokud již nemáte menstruaci a vstoupily jste do menopauzy.

Sponzorováno

Následující rakoviny mohou způsobit metroragii:

 • Rakovina děložního hrdla
 • Rakovina pochvy
 • Primární rakovina vejcovodů
 • Rakovina vaječníků
 • Rakovina endometria
 • Rakovina dělohy

Neočekávané vaginální krvácení nebo špinění může být také časným příznakem těhotenství. Pokud trpíte metroragií a myslíte si, že byste mohla být těhotná, navštivte svého lékaře. Ve vzácných případech to může signalizovat i mimoděložní těhotenství. Tak na to pozor.

Diagnóza metroragie

Pokud trpíte abnormálním vaginálním krvácením, váš lékař asi začne tím, že vám položí otázky týkající se vašeho celkového zdraví, zejména vašeho menstruačního cyklu a sexuální aktivity. Může se také zeptat na zdraví vašich rodinných příslušníků, například pokud vaše matka nebo sestra někdy byla diagnostikována s endometriózou, děložními myomy nebo rakovinou reprodukce.

Váš lékař primární péče vás s největší pravděpodobností odkáže na gynekologa. Ten s vámi bude mluvit podrobněji o vašich příznacích. Pravděpodobně se vás zeptá na otázky týkající se krvácení, jako například:

 • Kdy začalo krvácení
 • Jak dlouho to trvá
 • Vaše sexuální historie
 • Zda jste někdy byla těhotná a porodila

Gynekolog může také přezkoumat jakékoli další zdravotní stavy, které máte nebo jste měla v minulosti, stejně jako jakékoli léky a doplňky, které užíváte.

Gynekolog vás fyzicky prohlídne. Během vyšetření pánve váš gynekolog s největší pravděpodobností provede Pap stěr. Pap stěr se provádí pomocí dlouhého tamponu k seškrábnutí buněk z děložního čípku. Tento vzorek bude poté testován na případné abnormality.

I když fyzické vyšetření může způsobit mírné nepohodlí, obvykle netrvá dlouho.

Testy

Gynekolog může chtít provést některé další typy testů, které pomohou určit příčinu metroragie.

Testy, které může váš lékař objednat, pokud trpíte metroragií, jsou například:

 • Krevní testy pro kontrolu poruch, které způsobují krvácení, nutriční nedostatky, infekce, markery zánětu a další nálezy
 • Testy na kontrolu hladiny hormonů a funkce štítné žlázy
 • Vzorky moči pro kontrolu těhotenství, infekce nebo pohlavně přenosných chorob
 • Ultrazvuk břicha a pánve, včetně transvaginálního ultrazvuku
 • CT vyšetření nebo MRI
 • Tkáňové biopsie pro kontrolu určitých typů rakoviny

Léčba metroragie

Léčba metroragie bude specifická podle její příčiny a také podle individuálních potřeb pacienta. Některé metody léčby budou bezpečnější a účinnější než jiné. Například i když hormonální antikoncepce může být použita k léčbě abnormálního děložního krvácení, antikoncepční pilulky nemusí být vhodné pro ženy s krevními sraženinami v jejich anamnéze.

Jakmile váš lékař zjistí, proč trpíte metroragií, může vám pomoci rozhodnout o nejlepším způsobu léčby.

Možnosti léčby mohou být obecně ty následující:

Změny životního stylu

V některých případech může být stav dočasný a reaguje na změny ve vašem životním stylu. Můžete být schopny léčit nepohodlí pomocí volně prodejných léků proti bolesti (jako jsou protizánětlivé léky), zatímco budete pracovat na snížení stresu nebo se vrátit do rutiny po dovolené.

Pokud se například zdá, že příčinou metroragie je podváha, můžete si všimnout, že se vaše příznaky zlepší, když znovu naberete váhu.

Hormonální terapie

Některé typy hormonální terapie, zejména ty, které zahrnují progestin, mohou být použity k léčbě abnormálního krvácení. Ty mohou zahrnovat antikoncepční pilulky, estrogenové náplasti a další možnosti.

Může být předepsána i jiná forma terapie nazývaná agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH). Tyto léky však lze užívat pouze krátkodobě a mohou mít mnoho vedlejších účinků.

Pokud nejste sexuálně aktivní nebo jste nikdy neměla sex, můžete také zkusit hormonální metody k léčbě problémů s menstruačním cyklem. Váš doktor vám pomůže rozhodnout, která z nich je pro vás nejlepší.

Dilatace a kyretáž

Procedury jako dilatace a kyretáž mohou být doporučeny, pokud máte silné krvácení, které způsobuje jiné problémy, jako je anémie. Dilatace a kyretáž znamená odstranění části endometriální tkáně speciálním nástrojem, kyretou, zavedenou do dělohy přes vagínu.

Ačkoli dilatace a kyretáž nejsou chirurgický zákrok jako takový, obvykle se provádí, když jste v narkóze. I když to může být užitečné pro zjištění, proč abnormálně krvácíte, postupy dilatace a kyretáž neřeší problém na neurčito. Jsou také invazivnější než jiné možnosti a mají svá vlastní rizika. Váš lékař vám pomůže rozhodnout, zda je to pro vás vhodná volba.

Léčba nemocí a problémů

Pokud je metroragie způsobena jiným zdravotním stavem, je důležité, aby byla správně diagnostikována a léčena.

Sexuálně přenosné infekce lze často léčit léky, jako jsou antibiotika. Pokud je vám diagnostikována pohlavně přenosná nemoc, je důležité, abyste informovali všechny sexuální partnery, které jste měli, a provozovali bezpečnější sex.

U stavů, které postihují jinou část vašeho těla, jako jsou poruchy štítné žlázy nebo krve, budete pravděpodobně muset při léčbě spolupracovat se specialistou. Jakmile se vypořádáte se základním onemocněním, které způsobuje vaše příznaky, metroragie obvykle vymizí.

Pokud vám bude diagnostikován závažnější stav, budete muset spolupracovat s týmem lékařů, kteří vám pomohou rozhodnout o léčbě. Chirurgický zákrok může být vyžadován zejména u stavů, jako je endometrióza, fibroidní nádory a rakoviny, které obvykle vyžadují specializovaný chirurgický zákrok. V některých případech vám může váš gynekolog doporučit částečnou nebo úplnou hysterektomii. Ale to je spíše výjimečné.

Souhrn

Metroragie, nazývaná také intermenstruační krvácení, abnormální vaginální krvácení nebo dysfunkční děložní krvácení, je vaginální krvácení, ke kterému dochází mimo normální menstruační cyklus.

Někdy ke krvácení dochází v důsledku faktorů životního stylu, jako je stres, hubnutí, ale může to být také způsobeno hormonálními změnami, léky a určitými zdravotními stavy.

Sponzorováno

Tento typ krvácení může mít mnoho příčin, z nichž některé jsou závažnější než jiné. Typ léčby bude záviset na příčině a specifických potřebách osoby trpící metroragií. Určitě je vhodné vše konzultovat s lékařem.

Studie a zdroje článku

 • Abnormal uterine bleeding Autor: Lucy Whitaker MBChB, MSc, MRCOG (Clinical Research Fellow)
 • Zdroj obrázku: atdigit / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva