Nejlepší čaje, bylinky a vůně na spánek – jsou to tyto! 4.93/5 (15)

Sponzorováno

Různé čaje a vůně vám pomohou při problémech se spánkem...

Různé čaje a vůně vám pomohou při problémech se spánkem…

Pokud se vám ani po celodenní námaze nedaří usnout, budíte se uprostřed noci a ovečky počítáte do tří a někdy i do půl čtvrté, nesahejte hned po tabletkách. Existují mnohem přijatelnější a bezpečnější způsoby, jak si dopřát klidný a sladký spánek. I když vás statistika řadí mezi každého pátého člověka trpícího touto poruchou, neznamená to, že jediné možné řešení nacházíte v příjmu hypnotik a anxiolytik. Jsou tu přece mnohé přírodní prostředky, bylinky a oleje, které vám pomohou vrátit radost ze zdravého spánku.

Poruchy spánku mohou mít různé příčiny. Podle názoru většiny psychiatrů za nimi stojí stres, příjem různých léků a jejich kombinace či psychoaktivní látky jako kofein a alkohol. Pokud chcete začít léčit svůj problém, držte se lékařské rady, která v úvodu léčby doporučuje užívat rostlinné preparáty. Ty jsou poměrně účinné, dostupné bez receptu a zejména nenesou v sobě riziko vedlejších účinků, jako je například návykovost.

Bylinky vhodné na spaní

Při poruchách spánku se často používá kozlík, třezalka, mučenka, meduňka, chmel, hloh. Tyto přírodní léčiva mají výrazný uklidňující účinek. Odborníci také doporučují preparáty ze srdečníku, pivoňky, máty. Bylinky se mohou užívat samostatně nebo v kombinaci. V lékárnách se často prodávají ve formě sypaných nebo rozsekaných čajů, tablet nebo pilulek. Do některých prostředků se také přidává hořčík, který zvyšuje jejich relaxační účinek.

Kozlík má tradici

Léčba kozlíkem se již po staletí považuje za uznávanou metodu v boji proti poruchám spánku. Není návyková, prodává se jako čajová směs, ale také ve formě tablet nebo tinktur. Už po několika týdnech léčby kozlík pomáhá odbourávat nervozitu, která je často doprovázena nespavostí, zlepšuje kvalitu spánku a celkově usnadňuje proces usínání. Často ho najdeme v kombinaci s chmelem a meduňkou, dokonce se dá koupit i ve formě bylinných polštářů.

Mučenka si poradí s úzkostí

Mučenka má také uklidňující účinek, snižuje úzkost, pomáhá obnovit spánek bez nežádoucích vedlejších účinků. Recepty na čajové směsi pocházejí hlavně z lidového léčitelství, převážně v kombinaci s hlohu. Ve specializovaných lékárnách se tato zelinka obvykle prodává ve formě kapek, pilulek a čaje.

Meduňka proti nervozitě

Meduňka má uklidňující účinek a značně zmírňuje příznaky nervozity, jako jsou žaludeční křeče, úzkost, nadměrná podrážděnost či bušení srdce. Je účinná proti nespavosti, melancholii a depresím.

Sponzorováno

Hloh si třeba dopřát s hořčíkem

Odvar z plodů hlohu se používá na pomoc při lehkých poruchách spánku, ke zmírnění stresu či zklidnění srdečního rytmu. Lékařské studie potvrdily jeho účinnost pouze ve spojení s dostatečným příjmem hořčíku.

V jaké formě si bylinky dopřát?

  • Na přípravu odvaru z léčivých bylin se používají 1 až 3 čajové lžičky, které je třeba zalít 0,2 dcl horké vody a nechat louhovat 15 – 20 minut.
  • Bylinný macerát se připravuje tak, že bylinky se ve vodě pokojové teploty močí 4 až 6 hodin a následně se scedí.
  • Tinktury ve formě kapek, které se přidávají do nápoje nebo jídla, se prodávají již připraveny ve specializovaných obchodech nebo lékárnách. Užívají se většinou po 20 až 30 kapkách 2 až 3-krát denně. Přesné dávkování je součástí každého balení.

TIP: Jaké vůně působí proti stresu či bolestem hlavy?

Ta správná vůně pro dobrý spánek

I esenciální oleje vám pomohou v boji proti nespavosti. Při jejich výběru buďte však opatrní a vyzkoušejte, zda nejste na ně alergičtí.

Aromaterapeuté doporučují heřmánek a levanduli, které nejen působí uklidňujícím, ale rovněž harmonizují nervovou soustavu, zbavují pocitu úzkosti a podráždění. Nespavost způsobenou depresivními poruchami pomůže léčit olej z bergamotu, šalvěje a majoránky. Upravit problémy s usínáním pomůže éterický olej Ylang-Ylang, stejně jako ze santalového dřeva a jalovce. Při chronické nespavosti, zda závažných spánkových poruchách pomůže také rozmarýn, pomeranč, meduňka, růže, cypřiš a fenykl.

Jak na to?

Aplikovat éterické oleje je jednoduché. Doporučuje se 1 až 2 kapky vtírat do oblasti spánkových laloků. Dále se využívají v aromalampách maximálně v počtu 6 kapek. Další možností, jak se správně uvolnit a navodit pocit únavy, jsou aromakoupele. Oddávat se jejich účinku můžete každý den, když si do vany s vodou přidáte 5 – 10 kapek doporučeného esenciálního oleje.

Co dále si o spánku přečíst?

VIDEO: O dobrém spánku

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva