Hloh a zdraví – nejen pro zdravé srdce 4.8/5 (15)

Sponzorováno

Hloh posiluje srdce...

Hloh posiluje srdce…

Hloh obecný je na jaře krásný díky bílým květům, na podzim je zase plný červených plodů. Najděte mu místo ve svém jídelníčku a posilněte si srdce. Plody hlohu se také využívají i pro přípravu džemu.
Hloh – trnitý keř s bílými květinami, který může vyrůst až do výšky osm metrů a dožít se více než pět set let, znali již naši dávní předkové. Ještě předtím, než tušili, že léčí srdce, používali ho jako náhradu mouky. Chutnala jim i hlohová povidla, také však hloh žvýkali syrový. I v současnosti existují kmeny, které hloh považují za mimořádně zdravou výživu.

Hloh má prá ochrannou moc

Hloh obecný (Crataegus laevigata) je trnitý keř či strom. Na jaře bohatě rozkvete bílými květy, na podzim jsou větve hlohu zase plné červených plodů. Hloh se u nás vyskytuje běžně, na okrajích lesů, cestiček iv parcích. Pěstuje se také v zahradách, využívá se například jako živý plot.
Kdysi se věřilo, že v příbytku obehnaném živým plotem z hlohu se žije klidně a bezpečně. Hloh by měl mít totiž ochrannou moc.

Co se dá z hlohu využít?

Využívají se květy, listy i plody hlohu. Nejúčinnější jsou však bílé květy.

Sbírají se na jaře v rozkvětu celé střapce květů, často i s příměsí lístků. Sušit byste je měli přirozeně, na stinném a dobře větraném místě v jedné vrstvě. Pokud se rozhodnete použít sušičku, dejte pozor, abyste nepřesáhli 35°C.
Plody se sbírají v září až v říjnu bez stopek. Připravují se z nich džemy, kompoty nebo čaje. Sklízejí se jen zdravé a nepoškozené plody hlohu. Je třeba je důkladně vysušit.

Sponzorováno

Jaké má hloh účinky na zdraví?

Hloh zlepšuje prokrvení věnčitých tepen, prokrvuje i samotný srdeční sval a má tak pozitivní účinky na jeho posílení. Pomáhá při srdeční arytmii i arterioskleróze.

Při pravidelném užívání hloh snižuje krevní tlak, podporuje cirkulaci krve a uklidňuje. Hloh zaznamenal pozitivní účinky i při boji s depresí a úzkostnými stavy. Pomáhá těm, co mají problém usnout.

Chráni i před špatnou energií

Kromě toho, že je hloh léčivý, pěkně vypadá a údajně chrání i před špatnou energií. V minulosti byl proto součástí živých plotů a v domě, při kterém rostl, byl zaručen klid. Měli ho nejen lidé, ale i zvířata. Spali v něm a u něj hlubokým a kvalitním spánkem. Cokoliv si odtrhnete z hlohového keře, počítejte s tím, že vám pomůže. Květ i plod.

S informací, že hloh je lékem na srdce, přišel jistý irský lékař v 19. století. Ve své ordinaci mezitím vítal pacienty, kterým úspěšně léčil srdce. Neexistuje bylinkář, který by hloh neznal. Jeho konkurentem je náprstník – srdce také podporuje. Tyto dvě bylinky však možné i kombinovat.

Jak hloh účinkuje?

Zlepšuje prokrvení věnčitých tepen, čili kyslík může lépe využít a tím nedovolí arterioskleróze, aby se zhoršovala nebo v těle „vzkvétala“. Prokrvuje i srdeční sval a minimalizuje záchvaty při ischemické chorobě srdeční. Zároveň má však sílu snížit krevní tlak, byť jen mírně, má protisklerotické účinky, zlepšuje cirkulaci krve a co je také velmi pozitivní, údajně pomáhá odstraňovat strach. Pomůže i lidem po infarktu, protože stabilizuje srdeční rytmus.

Nejen pro srdce…

Sponzorováno

U srdce však jeho pomoc nekončí. Údajně by tato bylinka neměla chybět ani v bylinkovém složení při léčení chřipky, dobře se po něm usíná a zmírňuje depresi či úzkostné stavy. Nejnovější informace o hlohu poukázaly i na to, že evidentně zlepšuje nejen duševní, ale také fyzický stav člověka.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva