Vůně proti stresu, bolestem hlavy i depresi – které vybrat? 4.87/5 (15)

Sponzorováno

Vůně proti stresu, bolestem hlavy i depresi - které vybrat?Pokud se cítíte unavení, bez energie, nebo v ne příliš dobrém psychickém rozpoložení, můžete sáhnout po různých medikamentech, které jsou určené primárně k tomu, aby vás opět dostaly do správné pohody. Ne každý z nás ale chce své tělo zatěžovat různorodou chemií. Zvláště v případě, kdy existují i alternativy. My se aktuálně na jednu takovou podíváme. A říci je třeba, že je opravdu unikátní. Týká se totiž vůní.

Vůně jsou všude kolem nás

Aniž byste si to možná sama uvědomovali, vůně jsou přirozenou součástí našich životů a během celého dne jich vaše čichové smysly zaregistrují obrovské množství. A že na vás mají skutečný vliv, to dokazuje fakt, že po ucítění některé z vůní mohou přijít také různorodé pocity. Jaké konkrétně? Zde je několik příkladů:

 • Velmi intenzivní vůně – bolest hlavy
 • Nevábná vůně – nevolnost
 • Vůně jídla – hlad a chuť

Na tomto příkladu jsme si celkem dobře ukázali, že vůně náš život opravdu ovlivňují. A to znamená, že pomocí nich můžete eliminovat i stávající problémy. Jak na to? Poradíme vám.

Jak najít tu pravou vůni?

Každému zkrátka a jednoduše voní něco jiného. To je přirozený stav. Pokud hledáte tu pravou vůni pro vás, je určitě dobré začít nejprve u sebe. Dobré je zohlednit váš životní styl i to, jak se chováte a jak vás vidí ostatní. To může být poměrně dobré vodítko. Pokud jste příliš roztěkaní a chtěli byste spíše zvolnit, je dobré vsadit na jemné lehké vůně, které vás dokážou uvolnit. Pokud jste naopak příliš klidní a jakoby bez života, je dobré vsadit na vůni, která vás dokáže nabít energií. Máme-li být konkrétnější, tak v prvním případě to mohou být třeba vůně květin, které dokážou dodat harmonii a pohodu. Pokud jde o příklad druhý, může to být vůně ovocná. Třeba citrusové plody jsou celkem zajímavou vůní, která dokáže vaše tělo energizovat.

Parfém je ideální

Podívejme se nejprve na situaci, kdy je vaším cílem dodávat svému tělu vůni po celý den. V takovém případě se jako ideální volba hodí rozhodně parfém. Sortiment je v rámci našeho trhu tak velký, že v podstatě není problém vybrat si vůni, která vám bude dokonale vyhovovat. A to ať už dáváte přednost květinám, ovocné vůni, nebo třeba vůním těžším a zemitým. Při výběru je třeba sledovat všechny tři části parfému, a to konkrétně:

 • Hlavu
 • Srdce
 • Základ

Důležité je také zvolit kvalitního výrobce. Pamatujte, že příliš levné parfémy jsou spojeny spíše s těžkou a nic neříkající vůní. Nehledě na to, jak krátkou dobu mohou vydržet.

Sponzorováno

Čím a jak provonět svůj byt?

Jak mít příjemnou vůni při sobě během celého dne, to již víme. Jak je to ale s vaším bytem? Zde existuje několik různých možností. Určitě jsou velkým hitem různé aroma oleje, které v kombinaci se svíčkou jednoduše a rychle provoní celý váš byt nádhernou a intenzivní vůní. Stejně tak lze zvolit i neméně zajímavé aroma lampy, které svůj účel splní také dokonale.

Dopomoci si ke kvalitní vůni vašeho domova ale můžete i jinak. Pokud jde třeba o letní období, není nic jednoduššího, než kytice živých květin, kterou natrháte třeba na louce. I ta váš byt dokonale provoní. Stejně tak jednoduché ale může být i nakrájet pomeranč, citron, nebo jiné ovoce, které položíte na stůl. I jeho intenzivní vůně se začne ihned uvolňovat.

Vůně dle účelu

Každá vůně se hodí trošku k jinému účelu. Podívejte se na náš přehled a dle toho vyberte tu pravou vůni pro vás:

 • Vůně proti stresu – santalové dřevo, jasmín, heřmánek, levandule, vůně citrusových plodů (citrón, limetka, grapefruit)
 • Vůně proti úzkosti – cedrové dřevo, růže, bergamot
 • Vůně proti únavě – zázvor, máta, rozmarýn (éterické oleje)
 • Vůně proti smutkuylan-ylang, jasmín, levandule nebo citrusové plody
 • Vůně proti bolestem hlavy – bazalka, cedrové dřevo, citrusové vůně, eukalyptus, meduňka, levandule
 • Vůně na uklidnění – heřmánek, jasmín, santalové dřevo
 • Vůně jako afrodiziakum – pačuli, ylang-ylang
 • Vůně na vyčištění vzduchu – citrón, eukalyptus, máta peprná
 • Vůně na zlepšení nálady – růže, levandule, santalové dřevo, jehličí borovice

Eliminujte vše špatné

Jak mít dostatek příjemné vůně, to již víte. Zároveň ale platí, že byste se měla vyvarovat té špatné. Jak na to? Ideální možností je to, že se budete zcela přirozeně vyhýbat těm místům, jejichž vůně vám nesvědčí. Stejně tak ale není problém využívat různé pohlcovače a neutralizátory pachů. Pokud ani jedno z toho není možné, existují i různé přípravky, které si jednoduše namažete pod oblast nosu, díky čemuž danou nepříjemnou vůni nebudete cítit natolik intenzivně, aby vám kazila náladu, nebo ve vás dokonce vyvolávala ještě nepříjemnější pocity.

Pomoci může i odborník

I vy již přesně víte, jaké vůně jsou pro vás ideální, jaké milujete, jaké vás povzbudí, nebo které jsou naopak spojeny s nežádoucími účinky. A podle toho tu pravou vyberte. Co však musíme dodat, to je i fakt, že na kombinace ideálních vůní pro každého z vás se mohou zaměřovat i odborníci. Jedná se o takzvaného aromaterapeuta, který může být pomocníkem ve chvíli, kdy své nejenom fyzické problémy chcete řešit pomocí vůní. Právě on nebo ona může být osobou, která vám nabídne ideální kombinaci vůní, přesně na míru.

VIDEO: Aromaterapie – Jak si vybrat éterické oleje

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva