Sponzorováno

Mučenka a její účinky na zdraví – co umí? 4.84/5 (43)

Mučenka je rostlina jejíž nadzemní části jsou používány v různých formách k poskytnutí přirozených léčebných účelů a i potravinových příchutí.

Mučenka je rostlina jejíž nadzemní části jsou používány v různých formách k poskytnutí přirozených léčebných účelů a i potravinových příchutí.

Mučenka je známá pro své léčebné účinky. Snad už stovky let používají lidé mučenku jako bylinné sedativum, pro redukci stresu, jako pomoc při spánku a v mnoha dalších případech. A také některé studie naznačují, že některé druhy mučenky mohou mít léčivé účinky. Existuje asi 500 známých druhů mučenky.

Například Passiflora incarnata (neboli Mučenka Pletní) může pomoci léčit úzkost a nespavost. Ale lidi v minulosti studie moc nezajímaly – používali mučenku k léčbě různých zdravotních problémů. Patří sem různé vředy, rány, bolesti uší a třeba i problémy s játry nebo léčba neklidu. Bylinka se také používá k aromatizaci některých nápojů.

Jaké jsou potenciální zdravotní účinky mučenky?

Nejdříve řekněme to, že je ještě zapotřebí více výzkumu, aby bylo možné zhodnotit potenciální využití mučenky ze zdravotního hlediska. Některé studie však naznačují, že může pomoci zmírnit úzkost a nespavost. A dále některé druhy mučenky ukázaly velký příslib pro léčbu žaludečních problémů.

Podívejme s na některé zdravotní benefity mučenky blíže:

1. Mučenka může uklidnit vaši mysl

Jak už bylo v tomto článku několikrát uvedeno, studie naznačují, že mučenka může pomoci zmírnit nespavost a úzkost. Zdá se, že zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomáselné (GABA) ve vašem mozku. Tato sloučenina snižuje mozkovou aktivitu, což vám v finále může pomoci uvolnit se a budete jednoduše spát lépe.

Ve jedné studii účastníci pili každý den dávku bylinného čaje s fialovou odrůdou mučenky. Už po sedmi dnech zaznamenali zlepšení kvality spánku. Výzkumníci naznačují, že tato odrůda mučenky může pomoci dospělým ovlivnit nespavost.

Další studie zase naznačují, že fialová mučenka může také zmírnit úzkost. Studie uvedená v časopise Anesthesia a Analgesia zkoumala její účinky na pacienty, kteří šli k operaci. Pacienti, kteří ji konzumovali, hlásili méně obav než ti, kteří dostávali placebo. Zajímavý výzkum, že?

2. Může pomoci uklidnit váš žaludek

Další členové rodu mučenky mohou pomoci při léčbě žaludečních problémů. Tak například Passiflora foetida (česky Mučenka páchnoucí). Ve studii udělané v Indian Journal of Pharmacology výzkumníci zkoumali potenciál této bylinky pro léčbu žaludečních vředů. Zjistili, že opravdu může pomoci zmírnit vředy u potkanů. Jak se také ukázalo, má také antioxidační potenciál.

Sponzorováno

V další studii z BioMed Research International vědci zkoumali druh mučenky Passiflora serratodigitata. Vytvořili si výtažek z listů a stonků. Tento extrakt rovněž ukázal příslib pro léčbu vředů u potkanů. Je však potřeba udělat více výzkumu na lidech.

3. Může pomoci snížit účinky menopauzy, včetně návalů horka a deprese

Menopauza je spojena s pocity úzkosti a deprese, což je často způsobeno nízkými hladinami kyseliny amma-aminomáselné (GABA), což je vlastně chemická látka v mozku. Hormonální terapie, která se spoléhá na moderní medicínu, může způsobit mnoho nežádoucích vedlejších účinků. Byly provedeny studie, které ukazují, že mučenka může zmírnit menopauzální příznaky, jako jsou vazomotorické příznaky (návaly horka a noční pocení), nespavost, deprese, změny nálady, bolesti hlavy a může být skvělou alternativou ke konvenční hormonální terapii.

Ženy hledají stále více přírodních léčivých přípravků a právě mučenka může pomoci zvýšením hladiny GABA. Když se zvyšují hladiny GABA, pomáhá to snížit aktivitu některých mozkových buněk vyvolávajících depresi. Alkaloidy v květině mohou zabránit tvorbě monoaminooxidázy, což se vlastně přesně snaží udělat antidepresivní léky. Studie ukázaly, že tím, že brání tvorbě monoaminooxidázy, může výrazně snížit depresi u žen spojených s menopauzou.

4. Snižuje krevní tlak

Byl proveden výzkum s dávkou 50 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti pomocí extraktu z mučenky. Při studii se zjistilo, že hladiny krevního tlaku byly výrazně sníženy.

5. Pomáhá snížit hladinu inzulínu

Studie byla provedena s použitím žluté mučenky. Vědci chtěli zjistit, jak ovlivňuje hladinu cukru v krvi.
Citlivost na inzulín byla hodnocena s cílem lépe porozumět rezistenci na inzulín u diabetiků. K provedení studií bylo po dobu dvou měsíců vyzváno 43 dobrovolníků s diabetem typu 2 (28 žen a 15 mužů). Výsledky ukázaly sníženou inzulinovou rezistenci u pacientů s diabetem typu 2, což naznačuje, že může může mít prospěch pro diabetiky.

Jaká jsou potenciální rizika?

Obecně je mučenka považována za bezpečnou. Může to však způsobit některé nežádoucí účinky, například:

 • ospalost
 • závrať
 • zmatečnost

Z tohoto důvodu by neměla být užívána spolu se sedativními léky. Také není bezpečná pro těhotné ženy nebo kojící matky. Pokud jste těhotná, může bylinka vyvolat kontrakce.

Jak můžete mučenku užívat?

Můžete přidat sušenou mučenku do vařící vody a vytvořit si tak bylinný čaj. V mnohých obchodech se zdravou výživou můžete najít sušenou mučenku nebo rovnou hotový čaj. Můžete zd také nalézt tekuté extrakty, kapsle a tablety.

Sponzorováno

Vždy si promluvte se svým lékařem, než vyzkoušíte mučenku jako alternativní léčbu. Může vám pomoci zhodnotit její potenciální výhody a rizika.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva