Sponzorováno

8 + 14 netradičních a funkčních tipů pro lepší spánek 4.91/5 (11)

Jak na lepší spánek? Zkuste naše tipy...

Jak na lepší spánek? Zkuste naše tipy…

Máte problémy se spánkem? Máte problémy s usnutím? Máme několik nápadů a tipů, které budou pravděpodobně fungovat lépe než počítání oveček.

1. Čaj ze Šanty kočičí

Ukazuje se, že Šanta kočičí je nejen pro kočky – má silné protistresové a protiúzkostné vlastnosti a může pomoci uklidnit vaši mysl, pomůže k navození hlubokého spánku. Přečtěte si o Šantě kočičí více v tomto článku.

2. Nápoj z Chia semen

Chia semena jsou jednou ze superpotravin. Tato semínka obsahují vysokou hladinu tryptofanu. A právě tryptofan vyvolává spánek. Udělejte si proto před spaním nějaké chutné smoothie právě s chia semínky. Nekombinujete však před spaním nějaké divoké a těžké smoothie. Dejte si třeba jen chia semínka s mandlovým či rýžovým mlékem. Bude se vám hned lépe usínat.

3. Chmel

Ano, opravdu chmel. Pokud jste velkým fanouškem IPA, chmel je váš chléb. Květy chmelu jsou klíčovou součástí mnoha piv a jejich mírný sedativní účinek vám může pomoci usnout. Ale zde pozor, nedoporučujeme neřízenou konzumavi mnoha piv, ale spíše čaje s chmelovým základem. Chmelový čaj je často kombinován s jinými zklidňujícími bylinkami – jako je meduňka nebo heřmánek. Je to jednoduché – trpíte-li nespavostí, vypijte 20 minut před ulehnutím chmelový čaj.

4. Kozlík lékařský

Staří Řekové i staří Číňané používali kořeny kozlíku lékařského (Valeriana officinalis) k uklidnění bolesti žaludku, zmírnění úzkosti a i pro lepší spánek, respektive nespavost. Nejčastěji se kozlík užívá jako horký nápoj, ale je také k dispozici jako pilulka, extrakt a tinktura. Jeho účinky mohou být tím silnější, čím je koncentrovanější, takže buďte opatrní.

5. Suplementujte melatonin

Melatonin je klíčový hormon spánku, který mozku říká, kdy je čas relaxovat a zamířit do postele. Suplementy s melatoninem jsou velmi populární pomůckou na rychlejší usínání a kvalitnější spánek. Používají se také k léčbě nespavosti. V jedné ze studií 2 mg melatoninu před spaním zlepšily kvalitu spánku i množství energie v příštím dni, a také urychlily usínání. Melatonin je užitečný i při cestování a přizpůsobování se jinému časovému pásmu, protože pomáhá tělesnému rytmu vrátit se do normálu. Pokud se rozhodnete užívat melatonin, začněte s malou dávkou na zjištění reakcí těla a zvyšujte podle potřeby. Melatonin mění „chemii“ v mozku, proto je vhodné před jeho užíváním poradit se s lékařem. Více o melatoninu si přečtěte v tomto článku.

6. Pokud nemůžete usnout, vstaňte

Pokud ležíte 15-20 minut a nemůžete usnout, vstaňte a jděte číst knihu, nebo poslouchejte rádio. A nebo se jděte projít ven. Nestresujte se nad tím, že nemůžete usnout, protože tím to můžete ještě zhoršit.

Sponzorováno

7. Relax a rutina před spaním

Před spaním vždy relaxujte. Osprchujte se, přečtěte si knihu, poslouchejte klidnou hudbu. Vytvořením takového návyku dáte svému organismu signál, že se chystáte do postele a je čas spát.

8. Alkohol a kofein opravdu před spaním ne

K večeru se vyhýbejte nikotinu, kofeinu a alkoholu. Tyto látky stimulují náš organismus a zapříčiňují nespavost, nebo mělký spánek.

Další naše extra tipy pro lepší spánek

  • Předtím, než si lehnete do postele, vyvětrejte. Teplota v místnosti by neměla být vyšší než dvacet stupňů.
  • Teplé mléko s medem navodí spánek, a není to jen pověra. Mléko obsahuje aminokyselinu tryptofan, která pomáhá při tvorbě melatoninu a působí uklidňujícím dojmem, podobně jako med.
  • Banány mají hodně hořčíku, který uvolňuje svaly.
  • Meduňkový, levandulový, dobromyslový a heřmánkový čaj působí jako mírné sedativum. Nenalévejte se jimi těsně před spaním, neboť jsou močopudné.
  • Při poruchách spánku pomohou i extrakty z kozlíku lékařského a chmele.
  • Zdrojem uklidňujícího tryptofanu je i krůtí maso. Nejlepší účinkuje na prázdný žaludek.
  • Večer nejezte těžká jídla a alespoň šest hodin před spánkem nepijte kávu, čaj, kolu ani alkohol. Panák vám sice pomůže usnout, ale spánek nebude kvalitní.
  • Usínání usnadní teplá koupel s aromatickými oleji, například levandulovým.
  • Příjemně vás unaví i sauna, masáž či akupunktura.
  • Rakouští lékaři zjistili, že nejlepší spánek mají ženy i muži jednoznačně po sexu. Ve společné ložnici jsou na tom o něco lépe silnější polovičky, cítí se totiž mnohem bezpečněji, pokud mají u sebe partnerku. U žen převládá mateřský instinkt, jsou stále ve střehu, proto je jejich spánek neklidnější.
  • Pokud se vám nedaří usnout, vyzkoušejte osvědčený trik s kolíbáním. Lehněte si na záda, schulte se do klubíčka a asi minutu se houpejte.
  • Po lécích proti bolesti sahejte jen výjimečně. Mnohé z nich mají v sobě více kofeinu než šálek kávy.
  • Nezapomínejte na pravidelné procházky po čerstvém vzduchu. Před spaním však necvičte, abyste se příliš neprobrali.
  • V posteli se nezdržujte dlouho a používejte ji pouze na spaní a milování. Snažte se vstávat a lehat si do postele vždy ve stejnou hodinu, i o víkendech.

A co vy? Jak si skvělý spánek navozujete vy? Budeme moc rádi za komentáře a tipy pod článkem.

Co dále si na téma lepšího spánku ještě přečíst?

VIDEO: Dobrý spánek

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva