Sponzorováno

Jak často se sprchovat a koupat? Určitě ne každý den 4.79/5 (19)

A jak často se sprchujete vy?

A jak často se sprchujete vy?

Mnoho lidí se sprchuje alespoň jednou denně, buď ráno nebo večer před spaním. V závislosti na dni a úrovni aktivity si můžete dát dokonce dvě nebo tři sprchy.

O důležitosti osobní hygieny nelze polemizovat. Ale zatímco někteří lidé se sprchují denně, v mnoha případech to nemusí být součástí vaší každodenní rutiny.

Pokud se sprchujete denně, můžete svému tělu více uškodit než pomoci. Nová studie ukazuje, že příliš časté koupání a sprchování je ve skutečnosti opravdu špatné pro vaši pokožku.

„V této zemi se nadměrně koupeme,“ říká jedna bostonská dermatoložka. „To je opravdu důležité si uvědomit. Hlavním důvodem, proč to děláme, je kvůli společenským normám.“

To je pravda. Rodiče, přátelé a média nám řekli, že se musíme pravidelně holit, zvlhčovat, sprchovat a koupat, abychom zůstali čistí a svěží. Pravdou ale je, že sprchování jednou denně pokožku vysušuje a odstraňuje olej a maz.

Dermatologové říkají, že čím více se myjete, zejména v horké vodě, tím je pravděpodobnější, že budete pokožku vysušovat a dráždit. Mohli byste tak snadno smýt dobré bakterie, které přirozeně pomáhají vaší pokožce a vytváří se malé praskliny, které mohou vést k infekcím kůže.

Co tedy můžete udělat pro zvrácení takového poškození? Dermatologové doporučují omezit dobu sprchování na 10 minut každé dva nebo tři dny ve vlažné vodě.

Někteří dermatologové doporučují sprchu pouze obden, nebo dvakrát až třikrát týdně.

Sponzorováno

Jak poznáte, že se sprchujete hodně často?

Výše uvedené doporučení od dermatologů neznamená, že musíte nutně omezit rutinu sprchování. Kůže každého člověka je jiná a kůže každého člověka se může měnit podle sezóny.

Například vaše pokožka může být v zimě sušší, v takovém případě může příliš mnoho sprchování způsobit extrémní sucho. Přesto sprcha každý den v létě nemusí negativně ovlivnit vaši pokožku.

Protože neexistují žádná přesná pravidla, kolik sprchování je už příliš, je důležité, abyste poznali své tělo a určili, co vaše pokožka snese.

Pokud se příliš často sprchujete, může to vést k nepohodlí a můžete zaznamenat tyto negativní příznaky:

 • svědění
 • suchá, šupinatá kůže
 • vzplanutí kožních onemocnění, jako je ekzém a psoriáza
 • suché, lámavé vlasy

Kvůli osobním preferencím možná nebudete chtít vynechat každodenní sprchu. Pokud se vás týkají výše uvedené příznaky, dejte si jen jednu sprchu denně.

Ušetříte i vodu

Zdraví pokožky však není jediným důvodem, proč se méně sprchovat. Sprcha stojí hodně vody, možná si ani neuvědomujete, jak moc. Kratší sprchování nebo zmenšení počtu sprch může výrazně snížit spotřebu vody vaší rodiny. Ušetříte nejen zdroje, ale také snížíte své účty za energie.

Obecně se odhaduje, že průměrná sprcha trvá zhruba 8,2 minuty a spotřebuje zhruba 65 litrů vody.

Sponzorováno

Jak často si vy dáváte sprchu nebo koupel? Změníte v budoucnu své návyky? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě o sprchování přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva