Sprchování studenou vodou a zdraví – dá se s ním hubnout? 4.82/5 (17)

Sprchování studenou vodou a zdraví - dá se s ním hubnout?Abyste byli otužilí, nemusíte začít plavat v ledové vodě. První krok k pevnému zdraví je studená sprcha. Nejlépe ráno. Pokud ji vydržíte, odvděčí se vám. Jak? Čtěte dál a poznejte největší benefity sprchování studenou vodou.

Když jste vyčerpaní, ve stresu nebo jste právě ukončili náročný trénink, zdá se přirozené ulevit unavenému tělu horkou sprchou. Teplá voda znásobuje průtok krve, ohřívá pokožku, uvolňuje bolavé svalstvo a dopomáhá k relaxaci. Ale lepší by bylo, kdybyste si místo horké sprchy pustili studenou. Koupel či sprchu ve studené vodě můžete využívat jako domácí kryoterapii, což je populární technika budování zdraví mezi amatérskými i profesionálními sportovci. Proč? Zde jsou benefity, které vás přesvědčí, abyste s touto terapií začali i vy.

1. Studená voda napomáhá pálení tuků

V těle máme dva druhy tuku – bílý a hnědý. Bílý tuk zná téměř každý, kdo bojoval nebo bojuje s nadváhou, je to „špatný“ tuk, kterého se snažíme zbavit. Když přijmeme více kalorií, než je tělo schopno zpracovat pro své správné fungování a nespálíme je, ukládá se v tukových buňkách a naše hmotnost narůstá. Ukládá se nejčastěji v oblasti boků, spodní části zad, břicha či stehen. Naopak, hnědý tuk je pomocníkem, jedním z nejúčinnějších spalovačů běžného tuku.

Úkolem hnědého tuku v těle je generovat teplo a udržovat naše tělo ve správné teplotě. Původně si vědci mysleli, že ho mají pouze novorozeňata v oblasti krku, aby se udržela v teple a že se věkem ztrácí. Ale není to tak.

Stále ho máme právě v oblasti krku a horní části hrudníku. Činnost hnědého tuku se aktivuje chladem, takže jeho činnost stimuluje i studená sprcha, což napomáhá k pálení kalorií.

2. Zrychluje regeneraci těla po cvičení

Profesionální atleti absolvují po náročném sportovním výkonu často ledovou lázeň, která uvolňuje od bolesti. Jejich tělo je však na takový nápor a změnu teploty zvyklé. Nemusíte proto zacházet tak daleko jako oni a své „otužilectví“ budujte postupně. Podobné benefity jako ledová koupel má i rychlá studená sprcha po cvičení.

Zmírňuje bolest svalů, svalovku i fyzickou únavu a tělo je tak schopno dostat se zpět do dobrého fyzického stavu rychleji.

3. Zlepšuje náladu a eliminuje stres

Ne každý má vypěstovaný zvyk vstávat ráno z postele plný energie a nadšení pro nový den. Většinou vypadá ranní vstávání velmi těžkopádně, především během zimy, kdy nám zamračená obloha či pozdní svítání nijak nepomáhají s motivací.

Tehdy je čas na studenou ranní sprchu. I když to může být zpočátku těžký úkol, velmi rychle se vám může podařit, udělat si z této činnosti ranní rituál, který vás nakopne. Když se studená voda setká s pokožkou těla, dech se prohlubuje a zrychluje. Vaše tělo se snaží udržet vnitřní prostředí v teple a zvyšuje proto příjem kyslíku. Činnost srdce se zrychluje a s ním i průtok krve v těle, což se odráží v nárůstu energie. Vystavování se studené vodě „zoceluje“ tělo i mysl, které jsou pak odolnější vůči vnějším vlivům.

V případě těla jde o posílení fyzické kondice, v případě mysli zase o odolnost vůči stresu a prevenci depresivních stavů.

4. Posiluje imunitu

Studená sprcha je vítaná během celého roku, ale její preventivní účinky jsou nejviditelnější na podzim a v zimě. Při střetu se studenou vodou dochází ke chvění a aktivaci imunitního systému. To zapříčiňuje zrychlení metabolismu a postupné zlepšení a posílení imunity. Ten začíná pracovat intenzivněji a vypouští více bílých krvinek, které jsou schopné bojovat s viry v těle.

Cirkulace krve se zlepšuje, čímž se můžete vyhnout srdečně-cévním onemocněním a problémům s vysokým tlakem či ucpávání cév. Postupem času na sobě také zpozorujete, že jste méně krát ročně nemocní nebo nemoc porazíte rychleji.

5. Zlepšuje pleť a vlasy

I tento bod souvisí opět s cirkulací krve. Studenou sprchou si v podstatě dopřejete velmi levnou, ale účinnou domácí lymfodrenáž a zlepšujete tak stav pokožky. Horká voda pokožku těla vysouší, zatímco studená zpevňuje její vrchní část, působí jako mikromasáž a stahuje póry, díky čemuž se nezanáší.

Pokožka je přirozeně stáhnutější, pevnější a odolnější vůči vnějším vlivům a nečistotám, které ji činí mastnou, zanesenou a způsobují záněty.

A nakonec ještě pár benefitů studené sprchy

  • Sprchování studenou vodou je ekologičtější, šetříte energii v domácnosti a zároveň i spotřebu a finance;
  • Je to každodenní trénink vůle a sebezapření, protože tělo bude s chladem stále bojovat, ale pocit po sprše stojí za to;
  • Studená sprcha zlepšuje dýchání, protože pomáhá otevřít plíce a dýchat zhluboka, čímž zároveň tělo přijímá více kyslíku a proto vám to pak lépe „myslí“
  • Studená sprcha dvakrát denně zvyšuje produkci hormonu testosteronu

A co vy? Dáváte si studenou sprchu?

Co si dále o sprchování přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva