Sponzorováno

Sprchování studenou vodou a zdraví – dá se s ním hubnout? 4.82/5 (17)

Sprchování studenou vodou a zdraví - dá se s ním hubnout?Abyste byli otužilí, nemusíte začít plavat v ledové vodě. První krok k pevnému zdraví je studená sprcha. Nejlépe ráno. Pokud ji vydržíte, odvděčí se vám. Jak? Čtěte dál a poznejte největší benefity sprchování studenou vodou.

Když jste vyčerpaní, ve stresu nebo jste právě ukončili náročný trénink, zdá se přirozené ulevit unavenému tělu horkou sprchou. Teplá voda znásobuje průtok krve, ohřívá pokožku, uvolňuje bolavé svalstvo a dopomáhá k relaxaci. Ale lepší by bylo, kdybyste si místo horké sprchy pustili studenou. Koupel či sprchu ve studené vodě můžete využívat jako domácí kryoterapii, což je populární technika budování zdraví mezi amatérskými i profesionálními sportovci. Proč? Zde jsou benefity, které vás přesvědčí, abyste s touto terapií začali i vy.

Proč je studená sprcha zdravá?

Vystavování se studenu znamená, že vaše tělo dělá něco zvané “vazokonstrikce” odkazující k konstrikci (utažení) vašich tepen a žil. Toto utažení pomahá krvi téci vyšším tlakem než je teď, kdy je tam méně prostoru pro průtok krve. To znamená, že krevní oběh se zlepší.

Vazolidace, opačný efekt, je prováděn, když jsme vystaveni teplu tak, že krev obíhá blízko pokožky a ztrácíme více teplo z naši krve. To snižuje krevní tlak, který normálně máme.

Naše těla chtějí udržovat krevní tlak, že je závislý na naši teplotě obecně jsme. Šokující zkušenost takové studené sprchy vzroste efektivita vazokonstrikce a to zahrnuje přínos pro krevní tlak.

1. Studená voda napomáhá pálení tuků

V těle máme dva druhy tuku – bílý a hnědý. Bílý tuk zná téměř každý, kdo bojoval nebo bojuje s nadváhou, je to „špatný“ tuk, kterého se snažíme zbavit. Když přijmeme více kalorií, než je tělo schopno zpracovat pro své správné fungování a nespálíme je, ukládá se v tukových buňkách a naše hmotnost narůstá. Ukládá se nejčastěji v oblasti boků, spodní části zad, břicha či stehen. Naopak, hnědý tuk je pomocníkem, jedním z nejúčinnějších spalovačů běžného tuku.

Úkolem hnědého tuku v těle je generovat teplo a udržovat naše tělo ve správné teplotě. Původně si vědci mysleli, že ho mají pouze novorozeňata v oblasti krku, aby se udržela v teple a že se věkem ztrácí. Ale není to tak.

Stále ho máme právě v oblasti krku a horní části hrudníku. Činnost hnědého tuku se aktivuje chladem, takže jeho činnost stimuluje i studená sprcha, což napomáhá k pálení kalorií.

Hnědý tuk, jako opak k bílému tuku, je silně zahrnut do spalování energie. Vystavení ke chladu přirozeně stimuluje produkci tohoto hnědého tuku. Tyto buňky spalují glukózu (cukry a bílý tuk) a produkují tolik tepelné energie jak je možné. Mít vyšší množství hnědého tuku vede k více energie spálené za sekundu a ztratit více váhy.

2. Zrychluje regeneraci těla po cvičení

Profesionální atleti absolvují po náročném sportovním výkonu často ledovou lázeň, která uvolňuje od bolesti. Jejich tělo je však na takový nápor a změnu teploty zvyklé. Nemusíte proto zacházet tak daleko jako oni a své „otužilectví“ budujte postupně. Podobné benefity jako ledová koupel má i rychlá studená sprcha po cvičení.

Zmírňuje bolest svalů, svalovku i fyzickou únavu a tělo je tak schopno dostat se zpět do dobrého fyzického stavu rychleji.

3. Zlepšuje náladu a eliminuje stres

Ne každý má vypěstovaný zvyk vstávat ráno z postele plný energie a nadšení pro nový den. Většinou vypadá ranní vstávání velmi těžkopádně, především během zimy, kdy nám zamračená obloha či pozdní svítání nijak nepomáhají s motivací.

Tehdy je čas na studenou ranní sprchu. I když to může být zpočátku těžký úkol, velmi rychle se vám může podařit, udělat si z této činnosti ranní rituál, který vás nakopne. Když se studená voda setká s pokožkou těla, dech se prohlubuje a zrychluje. Vaše tělo se snaží udržet vnitřní prostředí v teple a zvyšuje proto příjem kyslíku. Činnost srdce se zrychluje a s ním i průtok krve v těle, což se odráží v nárůstu energie. Vystavování se studené vodě „zoceluje“ tělo i mysl, které jsou pak odolnější vůči vnějším vlivům.

Sponzorováno

V případě těla jde o posílení fyzické kondice, v případě mysli zase o odolnost vůči stresu a prevenci depresivních stavů.

4. Posiluje imunitu

Studená sprcha je vítaná během celého roku, ale její preventivní účinky jsou nejviditelnější na podzim a v zimě. Při střetu se studenou vodou dochází ke chvění a aktivaci imunitního systému. To zapříčiňuje zrychlení metabolismu a postupné zlepšení a posílení imunity. Ten začíná pracovat intenzivněji a vypouští více bílých krvinek, které jsou schopné bojovat s viry v těle.

Cirkulace krve se zlepšuje, čímž se můžete vyhnout srdečně-cévním onemocněním a problémům s vysokým tlakem či ucpávání cév. Postupem času na sobě také zpozorujete, že jste méně krát ročně nemocní nebo nemoc porazíte rychleji.

5. Zlepšuje pleť a vlasy

I tento bod souvisí opět s cirkulací krve. Studenou sprchou si v podstatě dopřejete velmi levnou, ale účinnou domácí lymfodrenáž a zlepšujete tak stav pokožky. Horká voda pokožku těla vysouší, zatímco studená zpevňuje její vrchní část, působí jako mikromasáž a stahuje póry, díky čemuž se nezanáší.

Pokožka je přirozeně stáhnutější, pevnější a odolnější vůči vnějším vlivům a nečistotám, které ji činí mastnou, zanesenou a způsobují záněty.

6. Pomáhá ke spánku

Další skvělý důvod začít se studenou sprchou je, že pro nějaký důvod nebo jiný, pomáhá spát. Nespavcům radím zkusit to, fyzický stres a šok opravdu vám pomáhá uklidnit se po pocitu extra osvěžení.

7. Regulování teploty těla

Sprchování se studenou vodou ukázalo, že pomáhá normalizovat zdravou lidskou teplotu. To znamená, že pokud trpíte chronickými studenými dlaněmi a nohama, nebo cítíte, že se abnormálně potíte, studená sprcha pomůže.

8. Zrychluje metabolismus

Výsledek nárůstu úrovně hnědého tuku a zlepšeného krevního tlaku a tělesné teploty? Chemické reakce ve vašem těle se stanou rychlejšími než by byly bez pravidelné studené sprchy. Zrychlený metabolismus je to, co spousta lidí hledá protože to znamená, že jakýkoliv proces v těle se stane efektivnějším, větší úbytek váhy bude vidět a zaznamenáte větší nárůst / regenerace svalů.

9. Zlepšuje lymfatický systém

Lymfatický systém je systém “trubek” oddělených od cév, které vedou krev (tepny, žíly a kapiláry), který je odpovědný za odvádění zbytků z vašich buněk, pomáhá bojovat s patogeny (chorobami).

Lymfatický systém nevede krev, vede lymfu, která odvádí zbytkové produkty a bílé krvinky, které zvládají infekce. Lymfa spoléhá na kontrakce svalů. Studená sprcha způsobuje celotělové kontrakce a to pracuje skvěle se systémem lymfy.

Pokud je lymfatický systém ohrožen a neefektivní, pak tekutina ukládá na jistá místa v těle (obvykle nohy). Výsledek je pak známý jako lymfedém.

A nakonec ještě pár benefitů studené sprchy

  • Sprchování studenou vodou je ekologičtější, šetříte energii v domácnosti a zároveň i spotřebu a finance;
  • Je to každodenní trénink vůle a sebezapření, protože tělo bude s chladem stále bojovat, ale pocit po sprše stojí za to;
  • Studená sprcha zlepšuje dýchání, protože pomáhá otevřít plíce a dýchat zhluboka, čímž zároveň tělo přijímá více kyslíku a proto vám to pak lépe „myslí“
  • Studená sprcha dvakrát denně zvyšuje produkci hormonu testosteronu

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si studenou sprchu?

Co si dále o sprchování přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva