Sponzorováno

Otužování – pro blázny nebo pro zdraví? 4.86/5 (22)

Proč se otužovat? Je to zdravé!

Proč se otužovat? Je to zdravé!

K zimním sportům koupání oficiální nepatří, ale jsou mezi námi tací, kteří si to nemyslí. Když venkovní teploty klesnou dost výrazně a to i pod stupně mrazu, najde se nemálo nadšenců, kteří vytáhnou plavky, koupací čepice a klidně si střihnou pár kraulů či jiných plaveckých stylů ve Vltavě. Z recese se stala již tradice a takové vánoční koupání ve zmíněné Vltavě si nenechává odepřít několik desítek nadšenců zimního otužovacího koupání.

Pro mnohé z nás je takový čin hodný bláznovství, ale faktem je to, že správné otužování je prevence před mnoha nepříjemnými nemocemi, obzvlášť pro posílení imunitního systému. Stojí určitě za uvažování, zda tuto techniku v rámci zdravého těla nezkusit.

Co je to vlastně otužování?

Encyklopedie a výkladové slovníky označují otužování jako silně účinnou metodu pro posílení imunitního systému. Většinou se pod pojmem otužování nemyslí pouze plavání v ledové vodě, ale zejména sprchování studenou vodou, nebo střídáním jak studené, tak horké vody a také pravidelné saunování.

To jsou různé metody a mohou vyhovovat mnoha lidem, takže proč jednu z možností nezkusit. Například sauna je perfektní pro ty, co milují teplíčko. Následná koupel v ledovém bazénku bude jako vysvobození. Takže nejen šílený úkaz ze zasněženého břehu velké řeky, u které se promenádují lidé v plavkách, ale i velice příjemné techniky do otužování rozhodně patří.

Jak s otužováním začít

Kdo není na otužování zvyklý, neměl by se bez rozmyslu pouštět na dno ledové Vltavy či jiné řeky, ale poctivě na koupel připravit. Není to sice nějak zdravý škodlivé, ale pro mnohé to může znamenat nevýslovný šok, ze kterého se jen tak nevzpamatují.

Takže ať je odhodlání jakkoli silné, nejprve je nutné si otužování vyzkoušet na příjemnější metodě. Tou je jistě sprchování ledovou vodou. Aplikovat je možné tuto metodu vždy ihned po běžném sprchování, kdy na chvíli se zapne nejstudenější voda a celé tělo zvlaží.

Sponzorováno

Postupně je pak nutné pobyt pod proudem studené vody prodlužovat. Pravidelnost otužování je pro celkové zdravý nezbytná a potřebná. Proto je nutné na ni dbát.

Spát s otevřeným oknem

Takovou nutností pro správný způsob otužování není jen pobyt v ledové vodě a práce s ní, ale také otužování vzduchem, jako je například důležité spaní při otevřeném okně a to v zimě. Znáte ten nepříjemný vzduch, který se ráno šíří pokojem, ve kterém se spalo a nebylo přitom větráno? To bude již minulostí, když si zvyknete na otevřené okno i v zimě.

U mnohých, kteří tuto metodu zkusili, se mnohem lépe spalo, ale také s radostí vstávalo. Takže nejen na obranyschopnost celého těla, ale i pro spokojenost duše a zdraví mysli je otevřené okno při spánku skvělé.

Venkovní zimní plavání

Pro ty, co se o venkovní zimní plavání zajímají, není cesta zavřena. Samozřejmě, pokud tomu dovolí zdravý stav dospělého jedince, není ničemu bráněno. Pokud však někdo chce mít jistotu, zda je pro něj tato forma otužování vhodná, je nezbytně nutné projít zdravotní lékařskou prohlídkou. Po konzultaci s lékařem je tak možno absolvovat zimní plavání s nadšením, které se v nadšencích zimního koupání budí.

Pro náhodné kolemjdoucí může být obrázek z břehu ledové řeky zalitým nadšenými plavci – otužilci hodný pro ukázku chování bláznů, ale faktem je to, že otužilců obecně u nás přibývá a to zejména proto, že tací lidé se cítí více fit, mají chuť do života, jsou zbaveni úmorné únavy, bolestí hlavy, ale i těla a tak kompletně jsou mnohem zdravější, než právě ti, co si klepou na čelo při pohledu na koupající se otužilce.

Takže určitě stojí alespoň za uvažování, zda otužování zkusit a být tak zdravějším, spokojenějším a výkonnějším jedincem, než se ponořit do depresí. Z lékařského hlediska je otužování tou nejlevnější a nejúčinnější prevencí před běžnými kapénkovými infekcemi.

A co si o otužování ještě přečíst?

VIDEO: Otužování jako cesta ke svému tělu

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva