Sponzorováno

Domácí sprchový gel – jak si ho vyrobit? Jednoduchý recept 4.82/5 (11)

Domácí sprchový gel - jak si ho vyrobit?Chci začít tím, že prozradím, že tento recept na sprchový gel DIY je tak jednoduchý, že se vlastně jen stěží dá nazvat receptem. Také chci upozornit, že jsem na tuto metodu nepřišla sama, je to něco, co lze snadno najít online na fórech a na webových stránkách, ale nikdo tyto recepty moc nesdílí. Je to šílené, nemůžu přijít na to proč.

Je tedy načase, abyste se seznámili s kouzelnou přísadou, která magicky proměňuje vodnaté kastilské mýdlo na hustý sprchový gel. Je to sůl. Obyčejná stará dobrá kuchyňská sůl rychle a snadno promění kastilské mýdlo v gel!

Pokud máte manžela, jako je ten můj, který nenávidí pěnivé mýdlo, protože má pocit, že ho dostatečně nečistí, pak bude tento recept na domácí sprchový gel vaším oblíbeným!

Tento recept je spíše takovým jednoduchým návodem. Neexistují žádné přesné údaje o množství toho či onoho, protože vše závisí na tom, jakého sprchového gelu chcete dosáhnout. Kastilské mýdlo můžete také více naředit, než je uvedeno v návodu, ale mějte na paměti, že při tom přidáváte vodu, kterou bakterie milují a ovlivní trvanlivost výsledného produktu. Ujistěte se také, že používáte pouze destilovanou vodu nebo chlazenou převařenou, filtrovanou vodu, aby byly zavlečené bakterie omezeny na minimum.

Při přípravě tohoto receptu je důležité přidat do kastilského mýdla všechny esenciální oleje, které chcete, ještě před zahájením procesu zahušťování. Různé oleje reagují s kastilským mýdlem různě, některé dělají kastilské mýdlo řidší, zatímco jiné ho mohou zahušťovat. Takže je nezapomeňte přidat jako první, abyste pak skončili s gelovou konzistencí/tloušťkou, jakou máte rádi.

Nachystejte si ingredience a pomůcky

 • 3 lžičky jemné soli
 • 1/4 šálku vroucí vody
 • 500 ml organického kastilského mýdla
 • 60-80 kapek esenciálního oleje (volitelně) – já zde třeba použila 15 kapek eukalyptového esenciálního oleje, 15 kapek esenciálního oleje ze sladkého pomeranče, 15 kapek citronového nebo grapefruitového esenciálního oleje
 • Destilovaná/chlazená převařená voda (volitelně)
 • Hrnek s odměrkou
 • Pumpovací láhev

Postup přípravy

 1. Sůl rozpustíme ve vroucí vodě a necháme vychladnout
 2. Přidejte esenciální oleje do kastilského mýdla a dobře promíchejte
 3. Pokud byste chtěli kastilské mýdlo ještě zředit, přidejte v této fázi destilovanou vodu. Oba poměry 1:1 a 1:2 (kastilské mýdlo:voda) se během testování receptury osvědčily.
 4. Pomocí kapátka začněte přidávat roztok slané vody do kastilského mýdla a za stálého míchání jemně směsi míchejte. Přidávejte slanou vodu, dokud nezískáte požadovanou hustotu. V závislosti na použitých olejích, rychlosti ředění, přípravě množství a požadované hustotě budete používat kdekoli od několika ml až po několik polévkových lžic. Ale dejte si pozor, aby výsledek nebyl až příliš hustý – pak by mýdlo / sprchový gel neprošel pumpičkou. Pokud k tomu dojde, měli byste být schopni vše zachránit přidáním destilované vody, dokud směs nebude dostatečně řídká na pumpování.
 5. Jakmile dosáhne požadované hustoty, přeneste do lahvičky s pumpičkou pomocí nálevky.

Na co pamatovat

 • Domácí sprchový gel může být během míchání trochu neprůhledný a nabublaný, zvláště pokud jste energičtí míchači, ale bublinky zmizí, jakmile gel necháte 12-24 hodin odstát.
 • Pokud kastilské mýdlo nezředíte vodou, můžete zjistit, že výsledný sprchový gel může občas zablokovat pumpičku. Poněkud nepříjemné, ale není to žádné drama, stačí namočit horní část čerpadla na několik minut do horké vody a opláchnout toto ucpání.
 • Považuji za nejjednodušší se ujistit, že vše bude pumpovat ještě před přenesením do lahvičky s pumpičkou.

Zkuste přidat i med

Věděli jste, že med má mnoho léčivých a terapeutických přínosů pro pokožku a vlasy? Používá se již tisíce let také v péči o rány na pokožce. Pomáhá také zahustit tento přírodní sprchový gel. Zde jsou některé z výhod:

Sponzorováno

 • Má antibakteriální a antiseptické vlastnosti
 • Je vynikající pro suchou a aknózní pleť
 • Obsahuje antioxidanty a podporuje tvorbu kolagenu
 • Je také velmi hydratační
 • Pomáhá vyblednout jizvy
 • Pomáhá otevřít póry, skvělé pro hloubkové čištění
 • Obsahuje enzymy, které pomáhají jemně odlupovat pokožku

Pak jsou ingredience následující:

 1. 3 lžičky jemné soli
 2. 1/4 šálku velmi horké až vroucí vody
 3. 3/4 šálku kastilského mýdla – neparfemovaného nebo třeba levandulového
 4. 1–2 lžičky nosného oleje (olivový, mandlový, jojobový, avokádový atd.) NEBO tekuté aloe vera
 5. 2 polévkové lžíce kvalitního medu
 6. pumpovací láhev či stará lahvička od šamponu nebo kondicionéru

Zahřejte vodu, dokud nebude velmi horká nebo vroucí. Přidejte sůl a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Poté přidejte kastilské mýdlo a dobře promíchejte. Slaná voda mýdlo zahustí a promění ho v gel! Jakmile vychladne, přidejte med, nosný olej a esenciální oleje a dobře promíchejte. Přeneste do vhodné láhve.

Sponzorováno

A jak děláte domácí sprchový gel vy? Máte nějaký svůj recept? Budeme rádi, pokud nám o tom napíšete do komentářů.

A dále si přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva