Pozor na svědění po sprchování. Proč se objevuje? 4.56/5 (18)

Sponzorováno

Kdy vás může svědit pokožka po sprchování?

Kdy vás může svědit pokožka po sprchování?

Sprchování je jedním z naprostých základů hygieny. Mělo by být realizováno minimálně několikrát týdně (nebo i denně, jak každému vyhovuje), jelikož díky tomu smyjete ze své kůže vše, co na ní nemá být. Tedy pot, různé nečistoty a mnoho dalšího. Po tom, co vyjdete ze sprchy, byste se měli vždy cítit lépe a svěže. Mnoho žen i mužů však přiznává, že se mnohdy objevují pocity spíše opačné. Takové, kdy se dostaví pocit svědění kůže. Co může daný stav způsobovat? Podívejte se.

Silný proud vody a nešetrné utírání

I když se to nezdá, tak je kůže poměrně citlivá a tak byste k ní měli také přistupovat. Když budeme konkrétní, tak musíme jasně říci, že jakákoliv zvýšená intenzita jí jasně škodí. Vyvarujte se jak tomu, že na ní budete pouštět příliš silný proud vody, tak se vyvarujte také tomu, že byste se otírali ručníkem příliš silně a drsně. Obojí jsou stavy, kdy svou citlivou kůži jenom zbytečně dráždíte. Tělo na toto reaguje právě tím, že se objevují větší pocity svědění. Příště si pusťte vodu ve sprše na polovinu a po umytí ji jenom lehce osušte. To je vše.

Bakterie a plísně

Myjete se právě proto, abyste vše nežádoucí ze své kůže omyla a odstranila. Někdy však eliminujete vše, co se na kůži nachytá během celého dne, ale zároveň na kůži možné bakterie a plísně na kůži přenesete. Ty se zde uchytí a začnou zde žít svým životem. Jasný stav, který je s tímto spojení, je právě svědění. Dále se mohou objevit i další problémy, jako je:

  • Zarudnutí
  • Tvorba pupínků
  • Vyrážky a ekzémy

A kde se bakterie a plísně mohou brát? Pokud koupelnu dostatečně nevětráte, budou v ní samotné. Dále je dokonalou líhní také houba, nebo žínka. Dbejte na to, aby byla koupelna vždy hygienicky čistá.

Podrážděná kůže

Pokud je vaše kůže podrážděná, a vy na ni pustíte prudký proud vody o vyšší teplotě, můžete očekávat, že přirozené mechanismy lidského těla budou spojeny právě se stavem, který je svědění. To se dost často může objevovat právě v tuto konkrétní dobu. A důvod toho je celkem jasný. Jelikož je léto a slunečné počasí, může být kůže podrážděná právě od slunce. I když to na první pohled nevypadá, to jí dá zabrat a ona potřebuje regenerovat. Když na ní pustíte proud teplé vody, začnete ji dráždit o to více a problém je na světě. Místo toho vám raději doporučíme snížit teplotu, čímž napomůžete jejímu zklidnění a také možné eliminaci bolesti při spálení.

Sponzorováno

Nekvalitní mýdlo

Variant je na trhu opravdu mnoho. V podstatě na několik stovek různých možností. Pokud je používané mýdlo nekvalitní, může to způsobit právě nepříjemné svědění. Jistě jste se za svůj život setkali s mnoha situacemi, než jste našla takové mýdlo, které vám nedělá problémy. Ty se však mohou objevovat třeba na vašich cestách, u hotelových mýdel. Hlavní problémy jsou jasné. Podráždění a svědivost způsobuje:

Pozor také na intenzitu vašeho mytí

Sprcha by měla očistit vaši kůži od nečistot. Pozor však na to, že všeho moc škodí. Lidská kůže má neviditelný ochranný film, který je na kůži nutné zanechat. A to primárně z toho důvodu, že právě ten chrání pokožku po celý den. Mytí by tedy mělo být šetrné, aby se odstranily hlavně povrchové nečistoty. Pokud k tomu nedojde a bude odstraněný právě i onen povrchový film, může se objevit ono nepříjemné svědění. Následně je sprcha vlastně kontraproduktivní, jelikož jste se sice umyla, ale zároveň jste odstranili i vrstvu, která vás přirozeně chrání.

Rizikem je i příliš horká voda

Jsou známy případy, kdy měli lidé natolik horkou vodu, že vznikly dokonce i popáleniny. Nepředpokládáme, že toto byl nutně váš případ. Přesto ale musíme říci, že i příliš horká voda bude způsobovat svědění. A to proto, že teplá voda způsobí větší proudění krve a tím i možné zarudnutí citlivějších míst. Přirozenou reakcí těla bude právě to, že pokožka začne výrazněji svědit. Při dlouhodobém působení se dokonce mohou objevit podrážení a poškození srovnatelná s delší dobou na slunce, jelikož i zde je známým rizikem hlavně vysoká teplota.

Problém může být i kvalita vody

Bohužel se jedná o věc, kterou jenom těžko ovlivníte. Dobrou zprávou je však to, že lidské tělo i lidské kůže má schopnost se adaptovat. Pokud se například přestěhujete a voda je zde tvrdá nebo měkká, či má jiný obsah a poměr minerálů, tak to také může způsobit riziko možného podráždění a s tím spojené riziko svědění. Po několika dnech nebo týdnech však dané problémy jednoduše odezní. Co ale v případě, kdy vás něco podobného potká na dovolené? Doporučujeme okamžitou následnou péči v podobě tělových krémů.

Špatný prací prostředek

Sponzorováno

Ten není spojený přímo se sprchováním, ale je spojený až s následným sušením. Pokud byl ručník vypraný v prostředku, na který vaše kůže není zvyklá, nebo který ji může dráždit, je to také známka toho, že se objeví svědění. Doma se proto vraťte k osvědčené značce. Pokud plánujete dovoleno a chcete riziko eliminovat, je dobré si vzít svůj vlastní ručník, který budete používat.

A co si dalšího o sprchování přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    2 Komentářů u článku “Pozor na svědění po sprchování. Proč se objevuje?”

    1. Luboš napsal:

      Dobrý den, mám problém se svěděním kůže po vysprchování, ale podivně jen v místě od kolenou po kotníky obou nohou již dlouhodobě. Nevím si s tím rady, protože zbytek těla je umýváno stejně, stejným mýdlem, utírán stejným ručníkem, vše stejné na nohách, jako na tělu. Už jsem měnil prostředky, prací prášky, aviváže naprosto všechno, studenou i teplou vodu a svědění zůstává stejně na stejném místě po vysprchování. Bohužel je to celkem agresivní svědění, bez vyrážky nebo jiného viditelného problému. Absolutně si již nevím rady. Můžete mi nějak pomoci-poradit? Děkuji mnohokrát a hezký den.

      • Mohu vám poskytnout několik obecných rad, které by vám mohly pomoci lépe porozumět situaci a zjistit, co by mohlo být příčinou vašeho problému. Nicméně je důležité se obrátit na kvalifikovaného lékaře, aby mohl poskytnout správnou diagnózu a doporučení.

        Zde jsou některé možné faktory, které by mohly způsobovat svědění kůže na nohou:

        Citlivost na určité látky: I když používáte stejná mýdla a prostředky pro tělo, některé látky by mohly způsobovat alergickou reakci na kůži. Zkuste zvolit hypoalergenní mýdla pro celé tělo a vyhněte se produktům s přílišným obsahem parfémů či chemických složek.

        Suchá kůže: Suchá kůže může způsobovat svědění, zejména pokud je kůže na nohou zvláště suchá. Používání hydratačních krémů po koupeli může pomoci udržet kůži vlhkou. Zvláště na problémová místa.

        Kontakt s látkami: Může se stát, že některé látky, se kterými přicházíte do kontaktu v každodenním životě, způsobují svědění. Může to být třeba prádlo, tkaniny, s kterými přicházíte do kontaktu.

        Nemoci: Některé kožní nemoci, jako je dermatitida nebo ekzém, mohou způsobovat svědění. I jiné zdravotní problémy, jako problémy s cévami nebo oběhovým systémem, by mohly mít za následek svědění.

        Stres a psychické faktory: Psychický stres a úzkost mohou mít vliv na reakce vašeho těla včetně svědění kůže.

        Můžete zkusit několik kroků na vlastní pěst, abyste zjistil, co by mohlo pomoci:

        – Změňte mýdlo na hypoalergenní nebo přírodní variantu.
        – Používejte hydratační krém po každém sprchování.
        – Zkuste méně teplou vodu při sprchování.
        – Nosíte-li třeba nové oblečení, můžete zkusit přezkoumat jeho složení.

        Pokud se stav nezlepšuje nebo se zhoršuje, měli byste vyhledat dermatologa nebo jiného kvalifikovaného lékaře. Mohou vám provést odpovídající vyšetření a poskytnout cílenou radu.

        Nejlepší je vše konzultovat s lékařem, protože to může být jistější způsob, jak získat správnou diagnózu a doporučení na míru vašim potřebám.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva