Sponzorováno

Cviky na migrénu – 5 nejlepších protahovacích cviků na migrénu 4.75/5 (8)

Pokud máte pravidelně migrénové bolesti hlavy, možná hledáte způsoby, jak je zmírnit. Migréna může koneckonců ztěžovat vaše každodenní činnosti.

Samozřejmě, lékař vám může předepsat léky k léčbě záchvatů migrény. Pokud však hledáte další možné prostředky, jak s migrénou zatočit, nebo ji alespoň zmírnit, můžete také vyzkoušet konkrétní cviky a protahování.

Tyto protahovací cviky (strečink) mohou zmírnit migrénu uvolněním napětí v horní části těla. Jsou také jednoduché a jemné, takže jsou ideální pro lidi s migrénou.

Může strečink pomoci zvládnout epizody migrény?

Pokud je strečink prováděn pravidelně, může pomoci zklidnit tělo i mysl. Jóga je vlastně forma cvičení, která kombinuje protahování, dýchání a všímavost. Velmi pěkně může zmírnit stres a napětí, což jsou běžné spouštěče migrény.

Existuje solidní výzkum na podporu tohoto efektu. Studie z roku 2020 zjistila, že jóga v kombinaci s lékařskou terapií pomáhají zvládat migrénu lépe než samotná lékařská terapie.

V další studii z roku 2014 jóga snížila frekvenci a intenzitu bolestí hlavy u lidí s migrénou. Podle této studie může jóga a strečink pomoci hned několika způsoby. Tato praxe snižuje stresové hormony a zlepšuje to, jak vaše tělo reaguje na stres. Strečink také zahrnuje pomalé, hluboké dýchání. Předpokládá se, že to jakoby „resetuje“ autonomní nervový systém, který reguluje stresovou reakci vašeho těla.

Protahování uvolňuje svaly a uvolňuje fyzické napětí. To může dále pomoci zvládat záchvaty migrény, protože fyzické napětí může zhoršit bolest a stres.

Ne všechny druhy jógy a strečinku jsou vhodné pro zvládání migrény. Podle odborníků na migrénu jsou ale jemné pohyby naprosto ideální. Rázné sekvence s intenzivními, složitými postoji mohou vaše příznaky migrény ještě zhoršit. Dejte přednost jemným cvikům.

Naštěstí je na výběr mnoho jemných cviků. Pojďme si několik z nich ukázat.

Boční protáhnutí krku

Boční protáhnutí krku je jemný strečinkový cvik, který uvolňuje napětí v krku a horní části zad. Můžete ho dělat, když sedíte nebo stojíte, což z něj činí všestranný pohyb.

Protažení krku při migréně

Protažení krku při migréně

 

Pro protažení:

  1. Začněte vsedě nebo ve stoje. Jak vám to lépe vyhovuje. Udržujte páteř rovně, uvolněte ramena a paže položte podél těla.
  2. Pravé ucho pomalinku směřujte směrem k pravému rameni. Natáhněte levou ruku směrem k podlaze a poté ohněte prsty nahoru. Vydržte 30 sekund.
  3. Vraťte se do výchozí polohy. Opakujte i na druhé straně.

Protažení zad

Tato póza je skvělá pro protažení zad, také uvolňuje svaly na nohou.

Protažení zad při migréně

Protažení zad při migréně

 

Postupujte takto:

  1. Posaďte se na podlahu a narovnejte nohy před sebou. Pokud potřebujete podporu, položte si pod hýždě skládaný ručník nebo deku.
  2. Předkloňte se a přitáhněte trup ke stehnům. Jemně pokrčte kolena, pokud se tak cítíte pohodlněji.
  3. Položte čelo na nohy a položte ruce na nohy. Vydržte 30 sekund.

Pozice dítěte

Pozice dítěte je klasický jógový cvik. Protahování je regenerační, zvláště pokud necháte ruce relaxovat podél těla. Rovněž protahuje horní část zad a uklidňuje mysl.

Sponzorováno

Pozice dítěte na migrénovou bolest hlavy

Pozice dítěte na migrénovou bolest hlavy

 

Udělejte tento cvik takto:

  1. Klekněte si na podlahu. Roztáhněte kolena směrem ven na šířku podložky. Držte prsty na nohou na podložce.
  2. Prodlužte páteř a položte ruce na stehna.
  3. Předkloňte se a položte čelo na podložku a uvolněte krk, ramena a paže. Vydržte 30 sekund. Další možností je opřít paže podél těla, ruce pod hýždě a dlaněmi nahoru.

Navléknutí jehly

Pokud jsou vaše ramena jakoby napjatá, zkuste touto pozicí protáhnout horní část zad. Zahrnuje také jemné protažení zad, což dále uvolňuje napětí.

Cvik navléknutí jehly

Cvik navléknutí jehly

 

Postupujte takto:

  1. Začněte na všech čtyřech. Položte ruce na šířku ramen a kolena na šířku boků. Udržujte páteř neutrální a položte horní část chodidel na podložku.
  2. Zvedněte pravou ruku tak, abyste cítili mírný tah. Potom vklouzněte pravou rukou mezi levou ruku a levé koleno, abyste jakoby „navlékli jehlu“. Pravé rameno a pravou stranu hlavy mějte na podlaze.
  3. Vydržte 30 sekund.
  4. Vraťte se do všech čtyř. Opakujte na druhé straně.

Pozice psa hlavou dolů

Pozice psa hlavou dolů je další klasický jógový cvik. Předpokládá se, že zmírňuje bolest migrény podporou zlepšení krevního oběhu v hlavě a uvolněním napětí v celém těle.

Pozice psa hlavou dolů

Pozice psa hlavou dolů

 

Postup:

  1. V pozici psa hlavou dolů zpevníme střed těla, zatlačíme do dlaní a překlopíme nárty na celá chodidla, která zatlačíme na šířku boků do podložky.
  2. Vytlačujeme se od celých dlaní, máme rovná záda, ramena tlačíme od uší, sedací hrboly jsou nejvyšším bodem našeho těla, jako bychom je chtěli opřít o strop.
  3. Hlava a krk jsou uvolněné, pohled směřuje na palce u nohou. V pozici zůstáváme okolo jedné minuty s hlubokým dechem.
  4. V modifikované variantě můžeme pokrčit kolena, pokud nedošlápneme paty do podložky, a zůstáváme na špičkách. Stále platí pravidlo, že sedací kosti jsou nejvyšším bodem našeho těla, záda zůstávají rovná.

Tak co, jak vám tyto cviky pomohly na migrénu? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si o migréně přečtěte

VIDEO: David Doležil: Zaručený lék na migrénu? Akupunktura ani diety nefungují

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o migréně

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva