Sponzorováno

Léčba paradentózy v pokročilém stádiu – jak se dělá? 4.54/5 (13)

Pokročilá paradentóza se dále nese ve znamení úbytku kosti, zhoršení stavu závěsného aparátu zubů i zánětu parodontálních tkání.

Pokročilá paradentóza se dále nese ve znamení úbytku kosti, zhoršení stavu závěsného aparátu zubů i zánětu parodontálních tkání.

Pokročilé onemocnění parodontu, známé také jako pokročilá paradentóza, je u dospělých Evropanů extrémně častý problém. Podle některých studií má více než 40-47% lidí ve věku 30 a více let v Evropě parodontitidu – to je opravdu mnoho lidí, kteří jsou vystaveni zvýšenému riziku infekce hlubokých tkání a ztráty zubů.

Naštěstí můžete toto riziko snížit pomocí pokročilé léčby onemocnění dásní. Nechirurgickými nebo chirurgickými zákroky můžete zvrátit účinky paradentózy a obnovit tak svůj zdravý úsměv.

Co je pokročilá parodontóza?

Onemocnění dásní obvykle začíná jako zánět dásní, bakteriální infekce způsobená přetrvávajícím plakem. V raných stadiích zánětu dásní dásně zčervenají, zanítí se a bolí a při čištění nebo čištění zubů si můžete všimnout krve. To možná znáte.

Při správné péči o zuby je zánět dásní relativně snadno reverzibilní. Pokud se však neléčí, může rychle postupovat k pokročilému onemocnění parodontu, které způsobuje ustupující dásně, špatný dech a dokonce i ztrátu zubů.

I když se jedná o vysoce léčitelný stav, typ léčby paradentózy, kterou podstoupíte, závisí na závažnosti vašeho onemocnění dásní. Obecně platí, že čím dřív je zahájena léčba paradentózy, tím lepší jsou její výsledky. V závažných případech je pak kromě běžných návštěv u zubního lékaře a hygienistky také třeba navštěvovat parodontologa (parodontologie se zabývá zachováním a léčbou závěsného aparátu zubu), který určí přesnou léčbu.

Neléčená gingivitida může způsobit oddělení dásní od zubů - ilustrace

Neléčená gingivitida může způsobit oddělení dásní od zubů – ilustrace

 

Nechirurgické možnosti pro léčbu pokročilých parodontálních onemocnění

Pokud vaše pokročilá paradentóza není až tak závažná, může vám prospět méně invazivní nechirurgická léčba, například:

Deep scaling (hloubkové čištění)

Deep scaling je postup hloubkového čištění navržený k odstranění zubního kamene a plaku jak nad, tak pod linií dásní.

Root planing

Root planing, které se často provádí společně s hloubkovým čištěním, vyhlazuje kořeny zubů a podporuje tak bezproblémové opětovné připojení dásní. Root planing je postup, kdy se dlouhými tahy s menším tlakem vyhladí kořeny zubů.

Antibiotika

Váš zubní lékař může během čištění aplikovat lokální antibiotika, ale perorální antibiotika mohou také pomoci eliminovat infekce pod dásněmi.

Chirurgické možnosti pro léčbu pokročilých parodontálních onemocnění

Tato terapie nastupuje v okamžiku, kdy se nepodařilo zajistit hojení tkání nechirurgickou cestou. Cíleně se zaměřuje na postižené zuby.

Pokud neinvazivní léčba nestačí ke zvládnutí zánětu a kapes spojených s periodontitidou, možná budete muset podstoupit jeden z následujících chirurgických zákroků.

Vlastně rozlišujeme v zásadě:

Sponzorováno

  1. resektivní chirurgickou terapii
  2. regenerativní terapii

Resektivní terapie spočívá v chirurgickém oploštění parodontálních defektů a odstranění ostrých kostních hran a dalších anatomických faktorů bránících čištění daného místa. Regenerativní terapie spočívá v pokusu o náhradu ztracených tkání umělým materiálem, který tělo vezme za vlastní.

Chirurgická redukce parodontálních kapes

Jedná se vlastně o drobné řezy v dásních, které se pak používají k přehnutí tkáně, což umožňuje snadnější přístup k hlubokému čištění.

Během chirurgického zákroku s redukcí kapsy může váš parodontolog odstranit infekční bakterie a rekonstruovat kořeny zubů, než dásně vrátí zpět na místo.

Štěpy měkkých tkání

Parodontitida často vede k ústupu dásní, někdy způsobuje ztrátu tkáně dásní, která normálně obklopuje vaše zuby. Pokud jsou vaše dásně neopravitelně poškozeny, můžete potřebovat štěp dásně ze horní části úst, abyste si takto vytvořili silnou tkáň dásní, která byla ztracena.

Štěpy mohou chránit vaše zuby, snižovat citlivost a vylepšovat váš vzhled.

Kostní štěpy

Občas může pokročilé periodontální onemocnění vést k vážnému úbytku kostní hmoty kolem zubů. V těchto případech mohou kostní štěpy zabránit ztrátě zubů a podpořit opětovný růst vaší přirozené kosti.

Během procedury roubování kosti vám parodontista chirurgicky umístí malé kousky kosti spolu s některými růstovými faktory, které vám pomohou nastartovat růst kostí.

Obecně lze říci, že poslední dva uvedené postupy jsou poměrně náročné jak z hlediska pečlivosti provedení, vhodné indikace i zkušeností lékaře, tak také z hlediska finančního. Ze všeho nejjednodušší je proto soustředit se na prevenci a na to, aby pokročilá parodontitida vůbec nevznikla.

Laserové ošetření periodontálního onemocnění

Odstranění nemocné tkáně dásní pomocí laseru může oproti konvenční chirurgii nabídnout významné výhody, jako je menší nepohodlí a smrštění dásní. Laser se dá používat téměř v každém oboru stomatologie, i zde.

V nejzávažnějších případech pokročilá paradentóza končí odstraněním zubu.

Přírodní léčba paradentózy

I taková podpora a léčba problémů dutiny ústní stojí na pravidelné ústní hygieně, při které velmi dobře poslouží některé bylinné zubní pasty a ústní výplachy. Ideální je, když obsahují například olej z čajovníku.

A co dále?

Po léčbě paradentózy je důležité udržovat dásně zdravé pravidelnou periodontální péčí. Kromě kvalitní domácí péče, zahrnující čištění zubním kartáčkem alespoň dvakrát denně, vám může váš parodontolog poskytnout recept na ústní vodu nebo doporučit profesionální čištění zubů v ordinaci, abyste předešli závažným problémům s dásněmi, než vůbec začnou.

Na co mnoho lidí zapomíná, je třeba péče zubní hygienistky. Tato služba sice není zahrnuta do zákroků hrazených pojišťovnou, každopádně ale stojí za to pravidelně k zubní hygienistce docházet.

Sponzorováno

Při správné péči o zuby je velká šance, že si celý vlastní chrup uchováte do hlubokého stáří.

Dále si u nás o paradentóze přečtěte tyto články

Zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva