Sponzorováno

Co pomáhá na odhalené citlivé zubní krčky? 4.86/5 (14)

 • Odhalené citlivé zubní krčky mohou být nepříjemným problémem, který může způsobovat bolest nebo nepohodlí při jídle a pití. Existuje několik opatření a produktů, které mohou pomoci snížit citlivost a zlepšit vaši ústní hygienu.
 • Vhodná zubní pasta: Použití zubní pasty navržené speciálně pro citlivé zuby může pomoci. Tyto pasty obsahují složky, jako je draselný nitran a fluorid, které pomáhají snižovat citlivost.
 • Měkký kartáček: Použijte měkký kartáček na zuby, abyste minimalizovali mechanický stres na zubní krčky.
 • Zubní nit: Šetrně používejte zubní nit k čištění mezi zuby, ale vyhněte se příliš tvrdému tahání, které by mohlo zvýšit citlivost.
 • Ústní voda: Ústní voda obsahující fluorid může pomoci posílit sklovinu a snížit citlivost.
 • Omezení kyselých jídel a nápojů: Kyselé potraviny a nápoje mohou zhoršovat citlivost zubů. Pokuste se omezit jejich konzumaci.
 • Vyhněte se škrábání zubů: Nepoužívejte tvrdé předměty, jako je pero nebo nehty, na škrábání zubů.
 • Konzultace s dentistou: Pokud máte závažnější problémy s citlivostí zubů, měli byste se poradit s dentistou. Mohou vám nabídnout různé léčebné možnosti, včetně zubních plomb nebo léčebných postupů na snížení citlivosti.
 • Citlivost zubů může být způsobena různými faktory, včetně recese dásní nebo zubního kazu. Proto je nejlepší konzultovat se s dentistou, který vám může poskytnout přesnou diagnózu a doporučit vhodnou léčbu.

Co pomáhá na odhalené citlivé zubní krčky?Odhalené zubní krčky jsou v dnešní Evropě nejčastější příčinou bolesti zubů. Jak o odhalené zubní krčky pečovat? A co se stane, pokud se o ně starat nebudete? Právě na to se podíváme v dnešním článku.

Stává se, že vás po příliš horkých nebo naopak po studených jídlech a nápojích dost rozbolí zuby? Nejčastější příčinou této bolesti jsou ustupující dásně a následné obnažení zubních krčků. Na rozdíl od zubní korunky není povrch zubních krčků chráněn tvrdou sklovinou, ale tvoří jej měkčí zubovina – dentin. Nejenže jsou takto odhalené zuby hodně citlivé na vnější faktory (zmíněné teplé a studené jídlo), ale navíc trpí nadměrným obrušováním (abrazi) zuboviny a jsou ohroženy zubním kazem. V této souvislosti se také vžil termín „kaz zubního krčku“.

Jaké jsou příčiny odhalených zubních krčků?

Většina problémů s ústní dutinou souvisí s nesprávným, nekvalitním, nekonzistentním čištěním zubů. Problém odhalených zubních krčků se v tomto nijak neliší. Mezi naše nejčastější hříchy patří příliš časté čištění zubů, nesprávné používání manuálního zubního kartáčku a zanedbávání těžko dostupných míst (nepoužívání dentální nitě nebo mezizubních kartáčků).

Další častou příčinou odhaleného zubního krčku je věk. Jak tělo stárne, linie našich zubů klouže dolů. Klíčem k zastavení je správná péče o ústní dutinu, správný jídelníček (omezení potravin bohatých na jednoduché cukry) a pravidelné zubní prohlídky.

Kromě toho jsou faktory kořenů obnažených zubních krčků často následující:

 • malokluze – když jsou naše zuby nerovnoměrně umístěny v klenbě, je jejich tlak na dásně nerovnoměrný. Tato situace často znamená odhalení zubních krčků;
 • bruxismus – neboli noční skřípání zubů – jeho příčinou může být například trvalý stres. Patologické skřípání zubů vede nejen k bolestem hlavy a poškození skloviny, ale může také způsobit obnažení zubních krčků;
 • kouření – tabákový kouř obsahuje látky, které podporují akumulaci plaku a škodlivých bakterií, což může v budoucnu vést k ustupující linii dásní;
 • nevhodné stravovací návyky – zde máme na mysli nedostatek produktů bohatých na fosfor a vápník, stejně jako vitamíny C a D ve stravě. Naše zuby a dásně se kvůli nim nemohou správně regenerovat, což často vede k jejich chorobám;
 • různá systémová onemocnění – zejména cukrovka zvyšuje riziko odhalených zubních krčků.

Jaké problémy mohou způsobit odhalené zubní krčky?

Obecně odhalené zubní krčky tedy mohou vést k těmto třem problémům:

1. Vysoké riziko vzniku zubního kazu v oblasti zubního krčku

V místě zubního krčku se spojuje zubní korunka s kořenem zubu. Důsledkem ústupu dásní dochází k obnažení zubního krčku, který tvoří po obnažení dentin, tedy zubovinu. Dentin je měkčí než sklovina a náchylnější na vznik zubního kazu.

2. Zuby jsou citlivé a bolestivé

V dentinu se nacházejí velmi malé kanálky, které vedou do centrální části zubu bohatě protkané nervy, která se nazývá dřeň. Když jsou tyto kanálky otevřené, přenášejí externí podněty do dřeně. Když se zub dostane do kontaktu s horkými, se studenými, sladkými nebo s kyselými potravinami či nápoji, výsledkem je dost nepříjemná bolest.

3. Nadměrná abraze dentinu

Pokud používáte pastu s hodně abrazivními účinky, máte tvrdý zubní kartáček a pokud si čistíte zuby horizontálně a navíc hodně tlačíte, můžete snadno poškodit měkkou zubovinu. To pak může vést k nadměrné abrazi dentinu.

Sponzorováno

Jak poznáte odhalené zubní krčky?

Zkusme si odpovědět na otázku, jak vůbec zjistit, zda máme problém s odhalenými zubními krčky.

3 hlavní příznaky tohoto stavu jsou:

 1. Abnormálně snížená linie dásní – to je asi nejzjevnější symptom. Pokud jsou vaše dásně sníženy natolik, že můžete snadno vidět zubní krčky (mají tmavší barvu než zbytek zubu), pak je velmi pravděpodobné, že budete mít odhalené zubní krčky;
 2. Přecitlivělost zubů – periodicky se vyskytující silná, pronikavá bolest zubů je dalším příznakem odhaleného zubního krčku. Příznaky se obvykle objevují, když jíte velmi studená, horká, kyselá nebo sladká jídla. Někdy se také vyskytují při dotyku zubů a dýchání studeného vzduchu;
 3. Krvácení dásní – pokud máte odhalené zubní krčky, ani zubní kartáčky s extra měkkými a jemnými štětinami vám s tím pravděpodobně nepomohou.

Jak se o odhalené zubní krčky starat?

Pokud si čistíte zuby horizontálně a pokud si navíc zvolíte kartáček s tvrdými vlákny, dásně i krčky jsou vystaveny příliš velkému náporu. Pak může dojít k nadměrnému obrušování zuboviny s následným vznikem takzvaných klínovitých defektů.

Proto raději používejte měkké zubní kartáčky a vyměňujte je každé jeden a půl až dva měsíce nebo když vlákna kartáčku ztratí svou pružnost (pak již neplní svoji fuknci).

Dále je také důležité, aby zubní pasta vykazovala nízkou abrazivitu, aby se měkká zubovina zubních krčků nadměrně neobrušovala. Důležitým doplňkem čištění zubů jsou výplachy fluoridovou ústní vodou, aby se ošetřila i ta místa, kam kartáček tak úplně nepronikne. Na vhodnou techniku čištění zubů se zeptejte zubního lékaře nebo dentální hygienistky.

Jak chránit odhalené zubní krčky a citlivé zuby?

Několik tipů pro vás máme:

 • Zuby si čistěte po každém jídle, alespoň dvakrát denně.
 • Používejte jemnou zubní pastu, která obsahuje aminfluorid (což je organická sloučenina fluoru, která zvyšuje odolnost skloviny vůči sníženému pH a působení kyselin) a má nízkou abrazivitou.
 • Čistěte si zuby měkkým zubním kartáčkem, nečistěte horizontálními pohyby a při čištění na zubní kartáček nevyvíjejte příliš velký tlak.
 • Nejméně jednou denně si vždy po vyčištění zubů vyplachujte ústa ústní vodou na citlivé zuby.
 • Pravidelně si pečlivě vyčistěte všechny mezizubní prostory pomocí mezizubních kartáčků nebo zubní nitě.
 • Jednou až dvakrát ročně absolvujte preventivní prohlídku u zubního lékaře.

S obnaženými zubními krčky pomůže lékař

Je nesmírně důležité bojovat s odhalenými zubními krčky co nejdříve. Zpoždění léčby zhorší stav, což může mít za následek rozvoj parodontitidy, atrofie dásní a ztrátu zubů. Pokud si všimnete příznaků ústupu dásní, měli byste proto co nejdříve kontaktovat odborníka.

V zubní ordinaci lékař provede opatření, která vám pomohou s tímto stavem bojovat. Někdy to vyžaduje interdisciplinární, ortodonticko-parodontální léčbu. V pokročilejších případech se provádí chirurgická rekonstrukce ztracené tkáně. Aby to doktor provedl, lékař transplantuje tkáň z našeho patra. Ano, i to se dá, pokud je stav už hodně vážný.

Mezi nejdůležitější pak patří věnování se každodenní péči o ústní dutinu. Může pomoci investice do sonických zubních kartáčků. Tato zařízení pohybují vodou v ústech a vytvářejí mikroskopické bubliny, které jsou velmi účinné při odstraňování plaku, a to nejen ze skloviny, ale také z těžko dostupných míst.

Kromě sonického zubního kartáčku je užitečným doplňkem v boji proti odhaleným zubním krčkům zubní irigátor (lidově ústní sprcha), zařízení, které dokonale odstraní plak z těžko dostupných míst. Je také dobré pořídit si speciální zubní pastu, která bojuje s přecitlivělostí zubů a dásní.

Lékař může pomoci i pomocí tzv. diodového laseru. Velkou výhodou diodového laseru jsou rychlá, čistá a bezbolestná ošetření s minimálními invazivními dopady a vysokým účinkem.

Sponzorováno

A co vy? Máte potíže se zubními krčky? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte o zubech

Studie ke článku a zdroj

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva