Sponzorováno

Artrocentéza – 8+ faktů o tomto vyšetření – průběh artrocentézy 4.73/5 (11)

  • Pokud trpíte otoky nebo bolestmi kloubů, může lékař doporučit postup nazývaný artrocentéza.
  • Tento postup, někdy známý jako aspirace kloubu, zahrnuje použití jehly a stříkačky k odstranění tekutiny z oteklého kloubu.
  • V mnoha případech provedení tohoto postupu trvá jen několik minut. A je zřídka spojen s nějakými komplikacemi.

Lékaři provádějí artrocentézu pomocí jehly a stříkačky

Lékaři provádějí artrocentézu pomocí jehly a stříkačky

Artrocentéza je odstranění (odebrání) synoviální tekutiny, která „maže“ vaše klouby. Odstranění synoviální tekutiny může pomoci diagnostikovat nebo léčit různé nemoci a stavy kloubů.

Lékaři nejčastěji provádějí artrocentézu v koleni. Může to však být užitečné pro mnoho kloubů, včetně čelisti, kyčle, ramen a loktů. Získejte přehled o postupu, včetně toho, jak se provádí, souvisejících rizik a co můžete očekávat po artrocentéze. To vše si v dnešním článku nastíníme.

1. Lékaři provádějí artrocentézu pomocí jehly a stříkačky

Lékař může nejdříve znecitlivět kůži a měkké tkáně kolem kloubu. Poté vloží jehlu do kloubu a natáhnou synoviální tekutinu do injekční stříkačky. Někdy lékaři nabízejí pro proceduru lehkou sedaci. Pokud to lékaři musí provádět na čelisti, může být nutná hlubší anestézie. Poté synoviální putuje tekutina do laboratoře k testování.

2. Artrocentéza je jedním ze způsobů diagnostiky určitých kloubních problémů

Lékaři provádějí artrocentézu, pokud mají podezření na onemocnění nebo problémový stav kloubu. Patří sem artritida, dna, infekce, poškození kloubů a autoimunitní onemocnění. Někdy je v kloubu tekutina navíc a lékaři nevědí, co to způsobuje. Mohou doporučit artrocentézu, aby se pokusili najít příčinu. Ústní chirurgové jej mohou použít k léčbě některých případů poruch temporomandibulárního kloubu.

3. Artrocentéza se také používá k úlevě od příznaků

Cílem artrocentézy je diagnostikovat nebo léčit stav kloubů. Odstranění přebytečné kloubní tekutiny může zmírnit příznaky, jako je otok, bolest a tlak. Lékaři mohou také testovat tekutinu a hledat příznaky nemoci, jako je infekce. To pomáhá diagnostikovat konkrétní příčinu společného problému.

Někdy lékaři během stejného postupu odstraní kloubní tekutinu a vstříknou léky do kloubu.

4. Laboratorní testy zjišťují známky zánětu nebo infekce v kloubní tekutině

Lékaři posílají kloubní tekutinu do laboratoře k analýze. Laboratoř bude tekutinu sledovat pod mikroskopem. Nalezení krvinek, krystalů nebo bakterií je neobvyklým výsledkem. Laboratoř také provede chemické testy, aby zjistila známky zánětu nebo infekce.

Laboratoř také může kultivovat kloubní tekutinu, aby zjistila, zda rostou nějaké bakterie. Společně tyto testy poskytují lékařům informace o možné příčině společného problému.

5. Artrocentéza má nízké riziko komplikací

Po artrocentéze není běžné mít nějaké problémy. Jakýkoli postup do těla však zahrnuje rizika a možné komplikace. U artrocentézy to zahrnuje krvácení, infekce, poranění nervů a návrat bolesti kloubů. Váš lékař vám poskytne informace o tom, kdy máte zavolat nebo vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte jakékoli problémy. Ale problémy po tomto vyšetření nebývají časté.

6. Po artrocentéze vás může den nebo dva bolet kloub

Lékaři obecně doporučují omezit používání kloubu na několik hodin po zákroku. Mnoho lidí má poté mírnou bolestivost a citlivost v oblasti kloubu. Aplikace ledových obkladů a braní léků proti bolesti v první nebo druhý den může pomoci snížit bolest a otok. Určitě dodržujte pokyny lékaře týkající se úrovně aktivity a opatření ke zmírnění bolesti.

7. Máte diagnostické a léčebné možnosti nad rámec artrocentézy

Artrocentéza je pro lékaře nejméně invazivní způsob, jak zjistit, co se děje uvnitř kloubu. Pokud artrocentéza neposkytne odpověď, může být dalším krokem artroskopie. Artroskopie je minimálně invazivní chirurgický zákrok, při kterém se pomocí nástrojů a kamery vidí uvnitř kloubu. Výhodou artroskopie je, že lékaři mohou často léčit problémy, které zjistí během zákroku.

Sponzorováno

8. Artrocentéza je rychlý postup s minimální dobou zotavení

Artrocentéza je užitečný nástroj, který pomáhá lékařům diagnostikovat a léčit problémy s klouby. Může poskytnout téměř okamžitou úlevu od příznaků, když nadměrné množství tekutiny v kloubech způsobuje bolest a tlak. Poskytuje také lékařům cenné informace pro zjištění příčiny společného problému. Pokud máte obavy ohledně postupu, poraďte se se svým lékařem.

Příprava na artrocentézu

Většina pacientů pro přípravu na tento postup nemusí dělat nic neobvyklého a speciálního. Všichni pacienti by však měli před artrocentézou prodiskutovat jakékoli aktuální zdravotní problémy s lékařem. Například se poraďte se svým lékařem, pokud si myslíte, že jste těhotná nebo máte podezření, že máte onemocnění, jako je infekce nebo porucha krvácení.

Informujte svého lékaře o všech lécích nebo doplňcích kloubů, které užíváte. A nakonec diskutujte o všech známých alergiích na chirurgické materiály, včetně latexu, anestézie nebo léků.

Váš lékař doporučí, zda byste měli před zahájením léčby přestat užívat některý z vašich léků.

Ti, kteří podstoupí procedury, jako je artrocentéza kolena, možná budou muset po proceduře někoho poprosit, aby je odvezl domů, protože u pacientů je po proceduře běžné dočasné ztuhnutí nohou.

Co se děje během artrocentézy

Zatímco provedení některých více invazivních procedur může trvat déle než hodinu, artrocentéza obvykle trvá pouze 10 minut (nebo méně).

Před zákrokem vás lékař požádá, abyste si sedli nebo lehli v závislosti na oblasti, která bude odsávána. Tato poloha zajišťuje vaše pohodlí a poskytuje lékaři snadný přístup k oteklé oblasti. Poté lékař označí určené místo pro injekci a očistí okolí.

Poté vám lékař podá lokální anestetikum, které znecitliví oblast. V některých případech může lékař použít celkové anestetikum. Tento přístup je typičtější pro pacienty s vysokou úzkostí nebo když jehla potřebuje přístup k hlubšímu kloubu k léčbě stavu, jako je artritida kyčle.

Při znecitlivění oblasti vloží lékař do oblasti jehlu se stříkačkou. V některých případech může lékař použít ultrazvuk k navedení jehly na přesné místo. Jakmile jehla dosáhne postiženého kloubu nebo burzy, lékař pomocí stříkačky odstraní přebytečnou synoviální tekutinu.

Pokud se artrocentéza používá k úlevě od bolesti nebo k diagnostice stavu, jehla se poté odstraní, oblast se obváže a na oblast může být aplikován mírný tlak, aby se zpomalilo jakékoli krvácení.

Pokud má lékař v úmyslu použít také terapeutickou injekci, vyjme injekční stříkačku se synoviální tekutinou. Jehla zůstává na místě, zatímco váš ortoped připojují jinou injekční stříkačku s léky. Lékař vám poté podá injekci kortikosteroidů a vyjme jehlu a stříkačku.

Zotavení po zákroku

Doba zotavení z artrocentézy je obvykle rychlá. Někteří pacienti se ve skutečnosti mohou vrátit k běžným činnostem hned po zákroku. Jiní možná budou muset odpočívat jeden nebo dva dny, než se vrátí ke své každodenní rutině.

Většina patentů nemá po zákroku žádné zásadní problémy. Vzhledem k tomu, že postup vyžaduje lokální anestetikum, někteří mohou po odeznění tohoto léku cítit bolest.

Sponzorováno

Komplikace po artrocentéze jsou relativně vzácné. Ve většině případů mohou tyto nežádoucí účinky zahrnovat podlitiny nebo menší krvácení do kloubu. Pokud postup zahrnuje terapeutickou injekci, může dojít také ke ztrátě pigmentace na kůži nebo krátkému otoku kloubu. Ale vše se rychle uzdraví.

Co si dále přečíst o kloubech?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva