Sponzorováno

Artrografie – kontrastní vyšetření kloubu – kdy se používá a jaký je postup? 4.8/5 (15)

 • Artrografie je diagnostický postup používaný k vyšetření kloubních struktur, zejména kloubního pouzdra a chrupavky, pomocí rentgenového záření nebo jiných zobrazovacích technik. Tento postup se často používá k objasnění problémů v kloubech, jako jsou poranění, záněty nebo degenerativní onemocnění.
 • Průběh artrografie zahrnuje následující kroky: Injekce kontrastní látky: Nejprve je do postiženého kloubu injikována kontrastní látka, která zlepšuje viditelnost kloubních struktur na rentgenovém snímku nebo jiném zobrazovacím zařízení. Tato látka může být tekutá, gel nebo může obsahovat jemné částice. Získání zobrazovacího materiálu: Po injekci kontrastní látky lékař použije rentgenové záření, magnetickou rezonanci (MRI) nebo počítačovou tomografii (CT) k získání detailních snímků kloubu. Kontrastní látka umožňuje lékaři lépe vidět anatomické struktury a odhalit případné abnormality. Hodnocení výsledků: Získané snímky jsou poté důkladně vyhodnoceny lékařem, aby se zjistila přítomnost nebo povaha jakýchkoli problémů v kloubu. Mohou být diagnostikovány poranění, záněty, roztržené vazy, volné tělísku v kloubní dutině a další kloubní onemocnění.
 • Artrografie je užitečný diagnostický nástroj, který pomáhá lékařům přesně určit příčiny bolesti nebo potíží v kloubech. Po získání výsledků artrografie může být navrženo vhodné léčebné postupy, jako je chirurgie, fyzioterapie nebo léčba zánětu.

Artrografie - kontrastní vyšetření kloubu - kdy se používá a jaký je postup?

Co je artrografie?

Artrografie je typ zobrazovacího testu používaného k pohledu na kloub, jako je rameno, koleno nebo kyčle. Artrografie může být provedena, pokud standardní rentgenové paprsky neukazují potřebné detaily struktury a funkce kloubu.

Artrografie je rentgenové kontrastní vyšetření kloubu.

Při artrografii se používá dlouhá, tenká jehla k tomu, aby se kontrastní barvivo přivedlo přímo do kloubu, a pak se udělá řada rentgenových paprsků v různých polohách. Rentgenovými paprsky se získá snímek kloubu uvnitř. Někdy, když nelze použít běžné kontrastní barvivo, se jako kontrastní látka používá vzduch.

Artrogram může také použít rentgenové paprsky k získání lepších snímků kloubu pomocí fluoroskopie, CT (počítačová tomografie) nebo MRI (magnetická rezonance).

Artrografie se nejčastěji používá k vyšetření kolenních a ramenních kloubů, může se také použít k vyšetření jiných kloubů, jako je zápěstí, kotník, kyčle nebo loket.

Proč můžete potřebovat artrografii?

Artrografie může být provedena na kloubu, pokud v jeho oblasti dochází k přetrvávající a nevysvětlitelné bolesti, nepohodlí, ztrátě pohybu a / nebo ke změnám způsobu fungování kloubu. Další důvody pro provedení tohoto testu mohou být například tyto:

 • S pomocí artrografie se dají najít problémy v měkkých tkáních kloubu, jako jsou vazy, šlachy, chrupavky a podobně
 • Může odhalit, zda nedošlo k poškození způsobenému opakovanými dislokacemi kloubu
 • Kontrola protetických kloubů
 • K hledání uvolněných částí kloubu

Váš lékař může doporučit artrografii i z jiných důvodů.

Jaká jsou rizika artrografie?

Můžete požádat lékaře o informaci o množství záření použité během tohoto postupu + rizika spojená s vaší konkrétní situací. Je dobré vést si záznamy o tom, jak moc a kdy jste byli vystaveni rentgenu (či jiné radiační expozici, jako jsou minulé CT snímky a další typy rentgenových paprsků), abyste mohli informovat svého lékaře. Rizika spojená s expozicí záření mohou souviset s kumulativním počtem rentgenových vyšetření a / nebo vyšetření, které trvá dlouhou dobu.

Pokud jste alergičtí nebo citliví na léky, kontrastní barviva, lokální anestézii, jód nebo latex, sdělte to svému lékaři.

Možná rizika artrografie jsou tyto:

 • Infekce a krvácení v místě vpichu, kde je injikováno kontrastní barvivo
 • Alergická reakce na kontrastní barvivo. To je u přímé artrografie vzácné, protože barvivo není injikováno do žíly
 • Artrografie se nedoporučuje u lidí s aktivní artritidou nebo kloubními infekcemi.

Pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být, informujte svého lékaře. Radiační expozice během těhotenství může vést k vrozeným vadám. Pokud musíte podstoupit artrografickou zkoušku, budou přijata zvláštní opatření ke snížení radiační expozice plodu.

V závislosti na konkrétním zdravotním stavu mohou existovat další rizika. Před zákrokem se u svého lékaře poraďte s vašimi případnými obavami.

Jak se připravíte na artrografii?

 • Váš lékař vám vysvětlí postup a můžete mu samozřejmě klást otázky.
 • Před artrografií není žádné zvláštní omezení na stravu nebo aktivitu.
 • Pokud jste citliví nebo jste alergičtí na jakékoli léky, latex, anestetika (místní a obecná), kontrastní barviva nebo jód, nezapomeňte to sdělit svému lékaři.
 • Informujte svého lékaře také o všech lécích (předepsaných i volně prodejných) a bylinných doplňcích, které užíváte.
 • Informujte svého lékaře péče, pokud máte v anamnéze poruchy krvácení nebo pokud užíváte některá antikoagulační léčiva (na ředění krve), aspirin nebo jiné léky, které ovlivňují srážení krve. Možná budete muset před zákrokem tyto léky přestat brát.
 • Pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být, informujte svého lékaře.
 • Na základě vašeho zdravotního stavu vám může váš lékař poskytnout další pokyny, co dělat před zákrokem.

Co se děje během artrografie? Jak probíhá?

Artrografie může být provedena ambulantně nebo v rámci vašeho pobytu v nemocnici. Postupy se mohou lišit v závislosti na vašem stavu a postupech lékaře.

Sponzorováno

Obecně se artrografie řídí tímto procesem:

 1. Budete vyzváni, abyste si sundali jakýkoli oděv, šperky nebo jiné předměty, které by se mohly nějak obtěžovat během vyšetření.
 2. Pokud budete vyzváni, abyste si svlékli oblečení, svlékněte se.

 3. Budete požádání o sednutí či položení se na stůl ve vyšetřovací místnosti.
 4. Rentgenové snímky kloubu mohou být pořízeny ještě před injekcí kontrastního barviva pro srovnání s obrázky pořízenými po injekci barviva.
 5. Kůže kolem kloubu bude zakryta sterilní látkou a očištěna antiseptickým roztokem.
 6. Oblast kolem kloubu bude znecitlivěna pomocí malé jehly k injekci lokálního anestetika (znecitlivující lék). Můžete cítit mírné pálení, než ucítíte znecitlivění.
 7. Pokud je v kloubu tekutina, bude tato tekutina odstraněna delší jehlou a stříkačkou.
 8. Kontrastní barvivo bude vstříknuto do kloubu pomocí dlouhé, tenké jehly. Při zasunutí jehly do kloubu můžete cítit tlak, ale informujte lékaře, pokud to bolí – lze použít více znecitlivujícího léku. Po této injekci můžete být požádáni o posun kloubu tak, aby se barvivo pohybovalo rovnoměrně skrz kloub. Můžete být požádáni o provedení pohybu. Například v případě kolenní artrografie můžete být požádáni, abyste chodili několik minut.
 9. Jakmile kontrastní barvivo projde kloubem, může lékař udělat více rentgenových paprsků v různých polohách. V některých případech může být použit speciální rám nebo tah pro protažení kloubu pro širší pohled na kloub. K různému polohování kloubu mohou být použity věci jako polštář nebo pytlíky s pískem.
 10. I když samotná artrografická procedura nezpůsobuje žádnou bolest, nutnost pohybu nebo držení kloubu v určitých polohách může způsobit určité nepohodlí nebo bolest, zejména pokud jste nedávno podstoupili operaci nebo poranění kloubu. Technolog využije veškerá možná pohodlí a dokončí postup co nejrychleji, aby minimalizoval jakékoli nepohodlí nebo bolest.
Takto může vypadat výstup z artrografie.

Takto může vypadat výstup z artrografie.

Co se bude dít po artrografii?

Váš lékař vám poskytne konkrétní pokyny týkající se pohybu kloubu, péče o léčbu bolesti postiženého kloubu, příznaků, které je třeba sledovat, a případných omezení činnosti.

Hned po zákroku můžete být požádáni, abyste kloub nechali několik hodin odpočinout. V kloubu nebo kolem kloubu může být zaznamenán mírný otok a mírný tlak. Váš lékař může navrhnout, abyste použili led, pokud dojde k otoku. Pokud otok přetrvává nebo se zvyšuje po dni nebo dvou, kontaktujte určitě lékaře. Otok by se měl spíše zmenšovat.

Vezměte si léky proti bolesti, které doporučil váš lékař. Aspirin nebo některé další léky proti bolesti mohou zvýšit pravděpodobnost krvácení. Nezapomeňte užívat pouze doporučené léky.

Po artrogramu kolena může být postižené koleno obaleno elastickou bandáží po dobu několika dnů.

Několik dní po zákroku si můžete s pohybem kloubu všimnout mírného lupání či praskání. To je normální a mělo by to přejít do několika dnů.

Informujte určitě svého lékaře, pokud máte některý z následujících problémů:

 • Horečka
 • Zčervenání, otok, krvácení nebo jiný výtok z místa vpichu
 • Zvýšená bolest kolem místa vpichu

Svůj normální jídelníček můžete dále dodržovat, pokud vám to váš lékař neřekne jinak. Váš lékař vám může po zákroku dát další pokyny v závislosti na vaší konkrétní situaci.

Shrňme si to – informace o artrografii

Artrografie je velmi účinnou při detekci onemocnění ve vazech, šlachách a chrupavkách. Artrografie může být nepřímá, pokud je kontrastní materiál vstřikován do krevního řečiště, nebo přímá, kde je kontrastní materiál vstřikován do kloubu. Počítačová tomografie (CT), skenování magnetickou rezonancí (MRI) nebo fluoroskopie – ty mohou být provedeny po artrografii pro zobrazení stavu kloubu.

Tento postup se nejčastěji používá k identifikaci abnormalit v těchto kloubech: rameno, loket, zápěstí, kyčle, koleno, kotník.

Sponzorováno

Podstoupili jste artrografii? Budeme rádi, pokud nám o ní napíšete do komentářů.

Co si ještě o kloubech přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva