Sponzorováno

Elektrokardiogram (EKG) – grafický záznam elektrické aktivity srdečního svalu 4.8/5 (10)

  • Elektrokardiogram (EKG) je diagnostický test používaný k monitorování elektrické aktivity srdce. Tento test zaznamenává elektrické signály generované srdcem pomocí elektrod umístěných na kůži hrudníku, paží a nohou pacienta.
  • Během EKG se zaznamenává změna elektrických potenciálů srdce během jednoho srdečního cyklu, který zahrnuje fáze jako je depolarizace síní, depolarizace komor, repolarizace síní a repolarizace komor.
  • Výsledný elektrokardiogram se obvykle zobrazuje ve formě grafu s časovou osou na vodorovné ose a elektrickými signály na svislé ose. Tento graf ukazuje různé části srdečního cyklu, jako jsou P vlna (depolarizace síní), QRS komplex (depolarizace komor) a T vlna (repolarizace komor).
  • EKG je důležitým diagnostickým nástrojem pro posouzení srdečního rytmu, srdeční frekvence, srdečních převodních poruch, ischemické choroby srdeční a dalších srdečních onemocnění.

Elektrokardiogram (EKG)V tomto článku si řekneme něco o elektrokardiogramu (často se používá zkratka EKG). Elektrokardiogram – zkráceně EKG nebo EKG – je test, který měří elektrickou aktivitu srdečního tepu. S každým rytmem prochází srdcem elektrický impuls (neboli „vlna“). Tato vlna způsobuje, že se sval „zatne“ a pumpuje krev ze srdce.

Váš lékař může navrhnout, abyste podstoupili vyšetření na elektrokardiogramu – pro kontrolu příznaků onemocnění srdce. Je to test, který zaznamenává elektrickou aktivitu vašeho srdce prostřednictvím malých elektrodových náplastí, které lékař (nebo technik) připevní na kůži hrudníku, paží a nohou. EKG je vyšetřovací metoda rychlá, bezpečná a bezbolestná.

EKG je tedy grafický záznam elektrické aktivity srdečního svalu metodou elektrokardiografie.

Srdce je vlastně taková dvoustupňová elektrická „pumpa“ a elektrická aktivita srdce může být měřena elektrodami umístěnými na kůži. Elektrokardiogram může měřit rychlost a rytmus tepu, jakož i nepřímý důkaz průtoku krve do srdečního svalu.

S pomocí EKG bude váš lékař schopen:

  • Zkontrolovat váš srdeční rytmus
  • Podívat se, zda máte špatný průtok krve do srdečního svalu (to se nazývá ischemie)
  • Diagnostikovat infarkt
  • Zkontrolovat abnormality, jako je například zesílení srdečního svalu
Elektrokardiogram (EKG) a jeho výsledky

Elektrokardiogram (EKG) a jeho výsledky

 

Jak se připravit na EKG?

Žádné speciální přípravy nejsou potřeba. Existují však některé věci, které můžete udělat, abyste se připravili:

  • Vyhněte se nanášení mastných krémů (např. pleťových krémů) v den testu, protože mohou zhoršovat kontakt elektrod s pokožkou.
  • Vyhněte se nějakých punčoch a podobně, protože elektrody musí být umístěny přímo na nohou (na pokožce).
  • Vezměte si košili, kterou můžete snadno vysvléct, je potřeba umístit elektrody na hruď.

Co se děje během elektrokardiogramu?

Technik připojí 10 elektrod lepícími podložkami na kůži hrudníku, paží a nohou. Pokud jste muž, budete možná muset mít hrudník v některých místech oholený, aby bylo možné lepší spojení.

Během testu budete ležet, zatímco počítač vytvoří na papíře grafický obraz elektrických impulsů, které pohybují vaším srdcem. Toto je nazýváno odpočinkový elektrokardiogram. Stejný test může být použit pro kontrolu vašeho srdce při cvičení.

Připevnění elektrod a dokončení testu trvá přibližně 10 minut, ale skutečný záznam trvá pouze několik sekund. Lékař si uloží vaše EKG hodnoty, aby je mohl porovnat s testy, které podstoupíte v budoucnu.

Typy EKG testů

Kromě standardního EKG může lékař doporučit i jiné druhy:

Sponzorováno

Holter monitor

Je to přenosné EKG, která kontroluje elektrickou aktivitu vašeho srdce po dobu 1 až 2 dnů (24 hodin až 7 dnů), 24 hodin denně. Váš lékař vám může toto zařízení doporučit, pokud má podezření, že máte abnormální srdeční rytmus, máte palpitace nebo nemáte dostatečný průtok krve do srdečního svalu.

Stejně jako standardní EKG je i tento monitoring bezbolestný. Elektrody z monitoru jsou připevněny k pokožce. Jakmile jsou na místě, můžete jít domů a dělat všechny běžné denní činnosti (kromě koupele a sprchy). Lékař vás požádá, abyste si vedli deník o tom, co jste udělali, a o všech příznacích, kterých si všimnete.

Epizodní EKG záznamník

Lékař může navrhnout i toto zařízení, pokud se u vás objevují pouze symptomy. Když stisknete tlačítko, bude zaznamenávat a ukládat elektrickou aktivitu vašeho srdce po dobu několika minut. Možná ho budete muset nosit týdny nebo někdy i měsíce. Při zaznamenání jakékoliv poruchy rytmu (i při krátkém přeskočení srdce) záznamník událost okamžitě nahrává a sám odesílá.

Srdeční funkce a EKG

Elektrodové vodiče na hrudní stěně jsou schopny detekovat elektrické impulsy, které jsou generovány srdcem. Více vodičů poskytuje mnoho elektrických pohledů na srdce. Při interpretaci trasování se lékař může dozvědět o srdeční frekvenci a rytmu a také o průtoku krve do komor (nepřímo).

Rychlost se vztahuje k tomu, jak rychle bije srdce. Normálně SA uzel (tj. sinoatriální uzel (zkratka SA uzel) je součást převodního systému srdečního, která za normálních okolností zajišťuje tvorbu srdečních vzruchů. Poprvé byl popsán Arthurem Keithem a Martinem Flackem v roce 1907) generuje elektrický impuls 50-100 krát za minutu. Bradykardie (brady = pomalé + kardie = srdce) popisuje srdeční tep méně než 50 úderů za minutu. Tachykardie (tachy = rychlé + kardie = srdce) popisuje srdeční frekvenci rychlejší než 100 úderů za minutu.

Rytmus označuje typ tepu. Za normálních okolností bije srdce v sinusovém rytmu s každým elektrickým impulsem generovaným uzlem SA, který má za následek komorovou kontrakci neboli srdeční tep. Existují různé abnormální elektrické rytmy, některé jsou normální a některé jsou potenciálně nebezpečné. Některé elektrické rytmy nevytvářejí tep a jsou příčinou náhlé smrti.

Příklady srdečních rytmů zahrnují:

  • Normální sinusový rytmus
  • Sinusová tachykardie
  • Sinusová bradykardie
  • Fibrilace síní
  • Atriální flutter
  • Ventrikulární tachykardie
  • Komorová fibrilace

EKG poskytuje dva hlavní druhy informací. Zaprvé, měřením časových intervalů na EKG, může lékař určit, jak dlouho trvá elektrické vlně projít srdcem. Tímto jde určit, zda je elektrická aktivita normální nebo pomalá, rychlá nebo nepravidelná. Za druhé, měřením množství elektrické aktivity procházející srdečním svalem může být kardiolog schopen zjistit, zda jsou části srdce příliš velké nebo jsou „přepracované“.

A co vy? Byli jste někdy na elektrokardiogramu (EKG)? Napište nám do komentářů.

A dále si o kardio přečtěte

VIDEO: ČR – zdravotnictví – pacientka – měření – EKG

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Electrocardiogram Autoři: Yasar Sattar; Lovely Chhabra.
  • Zdroj obrázku: voenkor / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva