Sponzorováno

Virtuální kolonoskopie – co je to a jak probíhá? Na co se připravit? 4.88/5 (26)

Virtuální kolonoskopie používá CT nebo MRI (tedy počítačovou tomografii či magnetickou rezonanci) pro vytvoření obrazů vašeho tlustého střeva.

Virtuální kolonoskopie používá CT nebo MRI (tedy počítačovou tomografii či magnetickou rezonanci) pro vytvoření obrazů vašeho tlustého střeva.

Virtuální kolonoskopie se používá k identifikaci abnormalit v tlustém střevě a konečníku. Tyto abnormality mohou být například divertikulóza, krvácení nebo známky kolorektálního karcinomu. Test se také používá k nalezení střevních polypů a růstu tkáně v tlustém střevě a konečníku. Zmíněné polypy a růsty mohou být i prekancerózní. Proto se raději preventivně odstraňují.

Virtuální kolonoskopie používá CT sken (tedy počítačovou tomografii) pro vytvoření obrazů vašeho tlustého střeva. Po skenování počítač kombinuje obrazy tlustého střeva a konečníku a vytváří dvojrozměrné a trojrozměrné pohledy. V některých případech se místo CT používá MRI (magnetická rezonance).

Rozdíl mezi klasickou a virtuální kolonoskopií

Virtuální kolonoskopie a klasická (konvenční) kolonoskopie používají různé nástroje k zíkání obrázků vašeho tlustého střeva. Konvenční kolonoskopie používá kolonoskop. Jedná se o dlouhou, osvětlenou trubici, která je konečníkem zavedena dovnitř tlustého střeva a konečníku. Používá tedy malou kamerku k získání obrazů oblasti (vše se posílá na monitor). Virtuální kolonoskopie naproti tomu využívá CT nebo MRI k fotografování vnitřku tlustého střeva mimo vaše tělo.

Diagnostické využití virtuální kolonoskopie

Virtuální kolonoskopie se používá k diagnostice onemocnění tlustého střeva, jako je včasné odhalení rakoviny tlustého střeva u mužů a žen. Umožňuje lékaři, aby se podíval na tlusté střevo a konečník, aby našel případné nějaké abnormální oblasti. Tyto oblasti mohou obsahovat zmíněné polypy nebo nádory. Pokud se tyto problémy objeví dříve, některé polypy mohou být odstraněny dříve, než se stanou rakovinou. Pokud je rakovina již přítomna, je pravděpodobné, že bude vyléčena, pokud se objeví brzy.

Obecně se doporučuje zahájit pravidelné kolorektální screeningy ve věku 50 let u mužů a žen, které nemají rodinnou anamnézu rakoviny tlustého střeva nebo jiné vysoce rizikové faktory.

Pokud máte vysoké riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, lékař vám pro vás připraví plán prohlídek a kontrol. Mezi vysoce rizikové faktory patří:

Lékaři obecně doporučují vyšetření na kolorektální karcinom u dospělých ve věku 50-75 let pomocí skrytého vyšetření krve, sigmoidoskopie nebo kolonoskopie. Doporučují také rutinní screening kolorektálního karcinomu u dospělých ve věku 76-85 let.

Rizika virtuální kolonoskopie

Existuje jen relativně málo rizik spojených s virtuální kolonoskopií. Vzduch uvolněný do tlustého střeva může způsobit, že se budete cítit nafouknutí. Ale pocit by měl pominout velmi brzy. Zřídka někteří pacienti mají negativní reakci na kontrastní látku, která zvýrazňuje vaše tlusté střevo. Ačkoli jsou méně časté, mírné reakce mohou zahrnovat:

  • žaludeční křeče
  • průjem
  • nevolnost
  • zvracení
  • zácpa

Mírná i těžká odezva na kontrastní látku, i když velmi vzácně, připomíná alergickou reakci. Tyto reakce mohou zahrnovat:

  • kopřivka nebo svědění
  • potíže s dýcháním nebo polykáním
  • pocit strachu nebo zmatku
  • rychlý srdeční tep
  • modravá barva kůže

Existuje velmi malé riziko, že nafouknutí tlustého střeva může způsobit zranění. Obecně se považuje toto riziko za mnohem nižší s virtuální kolonoskopií než při konvenční kolonoskopii. Stejně jako u ostatních typů CT, toto vyšetření vás vystavuje malému množství záření.

Sponzorováno

Příprava na virtuální kolonoskopii

Chcete-li pomoci lékaři dosáhnout nejjasnějších obrazů, musíte před virtuální kolonoskopií vyprázdnit tlusté střevo a konečník. Toto můžete udělat:

  • Po dobu jednoho dne nebo dvou před vyšetřením pijte hodně vody.
  • V noci před vyšetřením nic nejezte ani nepijte.
  • Vezměte si silné projímadlo a případně čípek, což vám pomůže vyčistit vaše střevo.
  • Vezměte si kontrastní látku ve formě pilulky doma.

Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte alespoň jeden týden před vyšetřením. To umožní lékaři provést změny ve vašem léčebném plánu.

Průběh virtuální kolonoskopie

Virtuální kolonoskopie se obvykle provádí v nemocnici, ale je to ambulantní procedura – můžete odejít později v den testu. Zkouška trvá 10 až 15 minut a dokonce nebudete ani dostávat sedativa. Proces vyšetření je následující:

  1. Pokud podstupujete CT virtuální kolonoskopii, můžete být požádáni, abyste vypili tekutý kontrastní prostředek. V některých případech můžete dostat kontrastní látku ve formě tabletky už doma.
  2. Do konečníku se umístí tenká, flexibilní trubice.
  3. U CT se do trubice pomalu čerpá vzduch nebo oxid uhličitý, aby se plynem naplnil konečník a aby se tím umožnilo lepší vyšetření.
  4. U MRI vyšetření se pro zvětšení plochy používá kontrastní látka, která je podávána rektálně.

  5. Stůl, na kterém ležíte, se zasune do CT nebo MRI stroje. Váš lékař vás může požádat, abyste na chvíli zadrželi dech, aby získal stálý obraz.
  6. Podstoupíte alespoň dvě skenování, každá trvá asi 15 sekund.
  7. Po vyšetření budete moci uvolnit plyn v soukromí.
  8. Po vyšetření se můžete vrátit do práce nebo k normálním činnostem.

Jak může vypadat obraz:

Náhled na virtuální kolonoskopii.

Náhled na virtuální kolonoskopii.

Výhody virtuální kolonoskopie oproti konvenční kolonoskopii

  • Virtuální kolonoskopie nepoužívá kolonoskop, takže může být pro některé lidi výrazně pohodlnější.
  • Lidé nepotřebují sedativa během virtuální kolonoskopie, zatímco běžná kolonoskopie obvykle vyžaduje mírná sedativa.
  • Lidé mohou snáze obnovit normální aktivity po virtuální kolonoskopii. Lidé obvykle potřebují nějaký ten čas čas, aby se zotavili ze sedativ používaných v konvenční kolonoskopii.
  • Virtuální kolonoskopie trvá přibližně 10 až 15 minut, oproti asi 30 až 60 minutám při konvenční kolonoskopii.
  • Virtuální kolonoskopie má méně rizika úrazu nebo perforace tlustého střeva než konvenční kolonoskopie.

Nevýhody virtuální kolonoskopie oproti konvenční kolonoskopii

  • Ve virtuální kolonoskopii se plyn uvolní do konečníku trubicí, ale během konvenční kolonoskopie se nepoužívá žádný plyn.
  • Pokud potřebujete vzorek tkáně, budete potřebovat obvyklou kolonoskopii, protože lékař nemůže odstranit vzorek tkáně nebo polyp pomocí virtuální kolonoskopie.
  • Virtuální kolonoskopie není tak citlivá jako konvenční kolonoskopie při hledání polypů o velikosti menší než 10 milimetrů.
  • Některé zdravotní pojištění nemusí zahrnovat virtuální kolonoskopii.

Pochopení výsledků virtuální kolonoskopie

Po virtuální kolonoskopii provede lékař prohlídku CT snímků nebo obrazů MRI. Pokud váš lékař není s obrázky spokojen, může být potřeba opakovat skenování nebo také může dojít na jiný typ screeningu.

Pokud nejsou v tlustém střevě žádné abnormality, virtuální kolonoskopie je negativní. Pokud jsou nějaké abnormality nebo polypy, test je pozitivní. Lékaři mohou doporučit konvenční kolonoskopii, pokud jsou vaše výsledky pozitivní. Během tohoto postupu mohou být získány abnormální vzorky tkáně a polypy mohou být odstraněny.

Jiné abdominální problémy nesouvisející s kolorektálním karcinomem se také mohou objevit během virtuální kolonoskopie. Mohou být zjištěny nádory v břiše nebo v oblasti obklopující ledvinu, játra, slinivku nebo slezinu. Tyto orgány leží blízko tlustého střeva.

Obě metody, virtuální i konvenční kolonoskopie mají své klady i zápory. Je důležité, abyste si byli vědomi rozdílů mezi těmito dvěma vyšetřeními. S vaším lékařem si promluvte o jakýchkoli otázkách, které můžete mít, a o tom, jaký postup doporučuje.

Sponzorováno

Máte s virtuální kolonoskopií nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva