Artroskopie – co je to – kdy a proč se provádí? 4.75/5 (28)

Sponzorováno

  • Artroskopie je minimálně invazivní chirurgický postup, který se používá k diagnostice a léčbě problémů v kloubech těla. Tento zákrok umožňuje lékařům prozkoumat vnitřní struktury kloubu a provádět chirurgické zásahy s minimálním poškozením okolního tkáně. Artroskopie se často provádí v kloubech kolena, ramene, kyčle, lokte, zápěstí a kotníku.
  • Artroskopie má několik výhod oproti tradiční otevřené chirurgii. Patří sem menší jizvy, rychlejší hojení, méně bolesti a riziko komplikací. Obnovovací doba po artroskopii je obvykle také kratší.
  • Tento postup se často používá pro léčbu sportovních zranění, osteoartritidy, a dalších kloubních onemocnění. Nicméně, vhodnost artroskopie závisí na konkrétním stavu pacienta a měla by být pečlivě posouzena lékařem.

Artroskopie - co je to - kdy a proč se provádí?Artroskopie je chirurgický zákrok, který ortopedičtí chirurgové používají k vizualizaci, diagnostice a léčbě problémů uvnitř kloubu. Slovo artroskopie pochází ze dvou řeckých slov, „arthro“ (kloub) a „skopein“ (pohled). Termín doslovně znamená „podívat se do kloubu“. Je to tedy operační výkon, kdy ze dvou základních bodových vstupů a eventuálně pomocných pod kontrolou kamery lékař provádí ošetření různých typů poškození kloubu.

Artroskopické operace jsou velmi šetrné, umožňují rychlou rehabilitaci a rekonvalescenci, vyžadují velmi krátkou hospitalizaci.

Artroskopická chirurgie

Při artroskopickém vyšetření ortopedický chirurg provede malý řez do kůže pacienta a poté do řezu vloží nástroj velikosti malé tužky, který obsahuje malou čočku a osvětlovací systém – to vše kvůli tomu, aby toto zařízení zvětšilo a osvětlilo struktury uvnitř kloubu. Světlo je přenášeno vláknovou optikou na konec artroskopu, který je vložen do kloubu.

Připojením artroskopu k miniaturní televizní kameře je chirurg schopen vidět vnitřek kloubu skrze tento velmi malý řez. Řez není velký.

Televizní kamera je tedy připojená k artroskopu a zobrazuje obraz kloubu na televizní obrazovce, což umožňuje chirurgovi dívat se například na celé koleno. Artroskopie umožní chirurgovi vidět chrupavku, vazy a celé koleno a jeho části. Chirurg může určit závažnost nebo typ zranění a poté i problém vyřešit, pokud je to nutné.

Přestože je možné artroskopii provést i u jiných kloubů, nejčastější je artroskopie kolena, resp. menisku.

Artroskopie - ilustrace

Artroskopie – ilustrace

 

Kdy a proč je artroskopie nutná?

Diagnostika poranění kloubů a nemocí kloubů začíná důkladnou anamnézou, fyzickým vyšetřením a obvykle rentgenem. Může být zapotřebí dalších testů, jako je zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) nebo počítačová tomografie (CT). Prostřednictvím artroskopu se pak obvykle stanoví konečná diagnóza, která může být přesnější než diagnóza pomocí rentgenu.

Nemoc a zranění mohou poškodit kosti, chrupavku, vazy, svaly a šlachy. Některé z nejčastějších stavů zjištěných při artroskopických vyšetřeních kloubů jsou:

Zánět v oblasti kloubu

Například synovitida je zánět výstelky v koleni, rameni, loktu, zápěstí nebo kotníku.

Akutní nebo chronická poranění

  • Rameno: problémy šlachy rotátorové manžety, impingement syndrom a opakující se dislokace
  • Koleno: problémy s meniskem, chondromalacie (opotřebení nebo poranění chrupavky), problémy předního zkříženého vazu a podobně
  • Zápěstí: syndrom karpálního tunelu a další problémy
  • Uvolněné kosti a / nebo chrupavky: například koleno, rameno, loket, kotník nebo zápěstí
jaké jsou artroskopické možnosti ošetření ramena?

jaké jsou artroskopické možnosti ošetření ramena?

Některé problémy spojené s artritidou mohou být také léčeny. Několik postupů může kombinovat artroskopickou a standardní chirurgii.

  • Operace rotátorové manžety
  • Oprava nebo resekce poraněné chrupavky (meniskus) z kolene nebo ramene
  • Rekonstrukce předního zkříženého vazu v koleně
  • Odstranění zanícené kloubní výstelky (synovium) v koleni, rameni, lokti, zápěstí, kotníku
  • Řešení karpálního tunelu
  • Oprava přetržených vazů
  • Odstranění chrupavky v koleni, rameni, lokti, kotníku, zápěstí.

Přestože vnitřek téměř všech kloubů lze vidět pomocí artroskopu, pomocí tohoto nástroje je nejčastěji vyšetřováno těchto šest kloubů – koleno, rameno, loket, kotník, kyčle a zápěstí. Vzhledem k tomu, že se dosahuje pokroků v technologii optických vláken a nové techniky vyvíjejí i ortopedičtí chirurgové, může se artroskopie v budoucnu použít i u dalších kloubů.

Sponzorováno

Jak se provádí artroskopie?

Artroskopická chirurgie, i když z hlediska zotavení a regenerace je mnohem lepší než „otevřená“ chirurgie, stále vyžaduje použití anestetik a speciálního vybavení na operačním sále v nemocnici. V závislosti na kloubu nebo podezření na problém vám bude podáno obecné, páteřní nebo lokální anestetikum.

Pro vložení artroskopu bude proveden malý řez (o velikosti knoflíkové díry). Může být provedeno několik dalších řezů, aby lékař viděl další části kloubu nebo vložil i jiné nástroje, pokud to bude potřeba.

Pokud je to indikováno, provádí se korekční chirurgie pomocí speciálně navržených nástrojů, které jsou vloženy do kloubu pomocí incizních řezů. Zpočátku byla artroskopie jednoduše jen diagnostickým nástrojem pro plánování standardní otevřené operace. S vývojem lepších přístrojových a chirurgických technik lze nyní pomocí artroskopie řešit mnoho stavů. Například většinu problémů s menisky v koleni lze úspěšně řešit artroskopickou operací.

Po artroskopické operaci budou provedené malé řezy pokryty obvazem. Budete přemístěni z operačního sálu do zotavovací místnosti. Mnoho pacientů nepotřebuje žádné léky proti bolesti (nebo jen málo).

Před propuštěním vám budou dány pokyny o péči o řezy v místě artroskopie, o tom, jakých činností byste se měli vyvarovat a jaká cvičení byste měli dělat při zotavování. Během následné návštěvy lékař zkontroluje vaše řezy; odstraní stehy, pokud jsou přítomny; a prodiskutujte případně také rehabilitační program.

Potřebná doba zotavení závisí na složitosti vašeho problému. V průběhu artroskopie může chirurg občas zjistit, že zranění nebo onemocnění nelze adekvátně léčit samotnou artroskopií. Rozsáhlá „otevřená“ operace může být provedena, když jste stále v anestézii, nebo později poté, co s vámi lékař prodiskutoval nálezy během artroskopie.

Úplně si nemyslete, že hned budete moci běhat jako křepelky na poli. Po zákroku dostanete podpažní berle a v případě sešití menisku navíc ortézu, abyste končetinu při chůzi co nejvíce odlehčili. Možná dostanete i léky proti bolesti, jak kdo. Pravděpodobně se nevyhnete ani rehabilitaci pod vedením odborníka. K rozcvičení je vhodná jízda na kole, rotopedu nebo i plavání. Na plnou zátěž bude vaše tělo připraveno přibližně po dvou až třech měsících. Opět záleží na zákroku, vaší kondici a podobně.

Jaké jsou možné komplikace?

Ačkoli to je méně časté (spíše výjimečné), mohou se vyskytnout nějaké komplikace během artroskopie, nebo i po ní. Infekce, flebitida (krevní sraženiny žíly), nadměrný otok nebo krvácení, poškození krevních cév nebo nervů jsou nejčastějšími komplikacemi – ale vyskytují se u méně než 1 procenta všech artroskopických výkonů. Je to tedy hodně výjimečné.

Jaké jsou výhody artroskopie?

Artroskopická chirurgie získala velkou pozornost veřejnosti, protože se používá k léčbě známých sportovců. Je to mimořádně cenný nástroj pro všechny ortopedické pacienty a je obecně pro pacienta lepší, než klasická „otevřená“ chirurgie. Většina pacientů podstoupí artroskopickou operaci jako ambulantní zákrok a jsou doma za několik hodin po operaci. Je to jednodenní chirurgie.

Po artroskopii

Není neobvyklé, že se pacient během několika dnů vrátí do práce nebo do školy a obnoví každodenní činnosti. Sportovci a další, kteří jsou v dobré fyzické kondici, se v některých případech mohou během několika týdnů vrátit k atletickým činnostem. Nezapomeňte však, že lidé, kteří mají artroskopii, mohou mít mnoho různých diagnóz a existujících stavů, takže artroskopická chirurgie každého pacienta je pro tuto osobu jedinečná. Doba zotavení bude odrážet tuto individualitu.

A co vy? Podstoupili jste někdy artroskopii? Budeme rádi za vaše zkušenosti v komentářích.

VIDEO: Artroskopie kolena – videodokument – průvodce po ošetření menisků a kloubní chrupavky

VIDEO: Artroskopie kolene z pohledu pacoše

VIDEO: Běh po artroskopii kolene, kdy můžu začít běhat

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie o artroskopii

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva