Sponzorováno

Esenciální olej z máty kadeřavé (Mentha spicata L.) – účinky a kontraindikace 4.8/5 (15)

Mentha Spicata

Mentha Spicata

Popis esenciálního oleje z máty kadeřavé

Roste do výšky 60 cm, nejlépe v polostínu, má tmavě zelené listy. Někdy se pro ni používá i název máta zelená nebo máta sladká. Pochází z Indie, ale najdeme ji také v Evropě. Je častou součástí orientálních čajů. Éterický olej se získává parovodní destilací z listů a neobsahuje mentol.

Působí protizánětlivě, je indikován hlavně v případě infekcí dýchacích cest a poruch zažívacího traktu. Obsahuje nejméně procentuálního zastoupení mentolu ze všech druhů mát. Je ale velmi bohatý na karvon, což znamená, že musí být používán velmi opatrně.

Pomáhá při hojení ran a má také uklidňující vlastnosti, díky nimž je dobrým spojencem při zvládání stresu. Uklidňuje nervy, má protimykotické účinky, podporuje trávení a vylučování žluči, uvolňuje zahlenění a eliminuje záněty dýchacího systému.

V kosmetice se máta kadeřavá používá pro zmírnění jizev, tedy hlavně v produktech proti striím a celulitidě, zlepšuje cirkulaci krve a podporuje obnovu kožních buněk. Přidává se také do výrobků dentální hygieny.

Botanický název: Mentha spicata L.
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Indie, Středomoří.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů.

Obsah účinných látek v tomto oleji

Ketony: karvon (68-84 %), monoterpeny: limonen (7-13 %).

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z máty kadeřavé

  • tonikum nervového systému
  • tonikum oběhového systému
  • antimykotikum
  • analgetikum
  • tonikum dýchacího systému

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina jemně nažloutlé barvy.
Aroma: Má aromatickou, mentolovou, bylinnou vůni, se zelenými tóny.
Vhodný při: Emočním šoku, nervovém vyčerpání, při trávicím nepohodlí, sezónních onemocnění.

Kontraindikace esenciálního oleje z máty kadeřavé

Nepoužívejte u těhotných nebo kojících žen a u dětí mladších deseti let věku, u epileptiků, astmatiků anebo těch, u kterých se projevují alergie na mátu a další esenciální oleje (např. koření jako skořicový, oregano, tymiánový).

Nesmí se užívat vnitřně. Vždy se musí ředit do nosného oleje. Bez dohledu kvalifikovaného aromaterapeuta se nesmí používat déle než týden a musí se striktně dodržovat odborníkem doporučené dávkování. Není vhodný pro začátečníky v aromaterapii.

Protože obsahuje vysoké množství karvonu, může mít potenciálně neurotoxické a abortivní účinky. Nepoužívat v dlouhodobém horizontu. Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně, u dětí 15 minut. Může ovlivnit účinky některé medikace.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální olej z máty kadeřavé?

A co si dále přečíst o mátě?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva