Amarantový olej – na vrásky i únavu 4.86/5 (22)

Sponzorováno

Amarant, ze kterého se amarantový olej vyrábí

Amarant, ze kterého se amarantový olej vyrábí

Přestože patří amarant k nejstarším plodinám, které se pěstovaly na zemi, na dlouhá léta upadl do zapomnění. Kvůli vysokému obsahu živin se tato stará a nenápadná rostlina z rodiny laskavce (Amaranthaceae), opět dostává do popředí. Semena amarantu jsou hlavním zdrojem nejen pro výrobu amarantové mouky, ale i amarantového oleje.

Amarant v minulosti i dnes

V minulosti byl amarant pro Číňany zdrojem mládí a dlouhověkosti, pro Řeky představoval symbol nesmrtelnosti a Aztéky byl považován za posvátnou rostlinu s „kouzelnými“ vlastnostmi, která se využívala při obřadech. Amarantový olej, ceněný zejména kvůli skvalenu, je skvělým prostředkem posílení imunity, podpory metabolismu, zpomalení stárnutí, získání celkové tělesné a duševní pohody i zdrojem živin důležitých pro sportovce.

Obsah amarantového oleje

Amarantový olej se produkuje z rozdrcených semen laskavce lisováním za studena. Vyznačuje se slámově žlutou barvu a charakteristickým pachem. Je vzácný, protože obsahuje dva významné antioxidanty – vitamín E a skvalen (posiluje imunitu a bojuje proti rakovině). Obsah skvalenu je přibližně na úrovni 8 procent, což je v porovnání s ostatními oleji (například olivový olej 0,7%) vysoké množství. Pomocnými látkami jsou – 70 procent mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin, fytosteroly (snižují cholesterol), karotenoidy, vitamin D a bohaté dávky minerálů jako vápník, hořčík, draslík, železo.

S amarantovým olejem stop kožním chorobám i vráskám!

Olej ze semen laskavce má výjimečné hydratační a regenerační vlastnosti. Ocení ho lidé se suchou pokožkou i stárnoucí pleť poseta vráskami (stimuluje produkci kolagenu). Používá se při odstraňování jizev a celkově usnadňuje hojení ran, popálenin a odřenin. Vědecké studie potvrdily jeho příznivé účinky i při psoriáze, ekzémech, vředech, akné, proleženinách a plísňových onemocněních. Po nanesení na pokožku zanechává amarantový olej minimální mastný film, takže použití je nejen jednoduché, ale i příjemné.

Sponzorováno

TIP NA ČTENÍ: Jak na vrásky přírodní cestou?

Poklad pro trávení i kardiovaskulární systém

Protizánětlivé složení amarantového oleje přináší úlevu při žaludečních vředech a mnoha onemocněních trávicího traktu. Skvalen, aminokyseliny, arginin a další látky chrání játra před toxickými látkami.

Antioxidanty – vitamin E a skvalen, hořčík a fytosteroly se podílejí na snížení rizika vzniku krevních sraženin, proto jsou prevencí infarktu, mrtvice, ischemické choroby srdeční. Pomáhají i při problémech s křečovými žilami a vysokým krevním tlakem.

Na myomy, cysty a gynekologické onemocnění

Antibakteriální a protizánětlivé účinky se uplatňují při léčbě ženských gynekologických problémů – cystách, myomech, poševních zánětech. Pozitivem je ovlivnění hormonální rovnováhy, proto je vhodné užívat amarantový olej v období klimakteria, menstruace i těhotenství.

Olejem z laskavce proti šedému zákalu

Pokud vás trápí šedý zákal nebo mu chcete předcházet, aplikujte jednou denně na oči vatový tampon namočený v amarantovém oleji. Je důležité, aby se olej dostal do nitra oka.

Amarantový olej oceníte i v následujících případech:

  • při hubnutí – redukuje podkožní tuk, zlepšuje průtok krve, pomáhá při detoxikaci, podporuje činnost metabolismu
  • výplach ústní dutiny dvakrát denně je účinný při léčbě paradentózy
  • při bolestech kloubů (olej užívejte vnitřně ai nanášejte na postižená místa)
  • při vypadávání vlasů a lámání nehtů

Jak se amarantový olej používá?

Pro celkové posílení fyzického i psychického zdraví se užívají jedna až dvě polévkové lžíce denně před jídlem. Hodí se i pro přípravu studené kuchyně. Při zevní aplikaci se nanáší amarantový olej na postižené místo dvakrát denně. Doba působení by měla být alespoň 15 minut, pak olej odstraňte.

Amarantový olej je náročný na produkci, z čehož vychází i jeho cena. Je dostupný ve směsi spolu s kukuřičným olejem, přičemž 100 ml stojí přibližně 300-400 kč.

TIP: Amarant a jeho účinky na zdraví

VIDEO: Benefity amarantového oleje (anglicky)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva