Sponzorováno

Amarantový olej a jeho účinky – na vrásky i únavu 4.86/5 (22)

  • Amarantový olej je známý svými výživovými vlastnostmi a může přinést určité přínosy pro zdraví pokožky a celkovou vitalitu. Při aplikaci na pokožku může amarantový olej poskytnout hydrataci, zklidnění a ochranu před vnějšími faktory. Jeho vysoký obsah mastných kyselin, zejména kyseliny linolové, může napomoci udržování pružnosti pokožky a redukování vrásek.
  • Amarantový olej obsahuje také vitaminy E a C, které jsou antioxidanty a mohou chránit pokožku před poškozením volnými radikály. Tyto vitaminy mohou také přispět k vyhlazení jemných linek a snížení příznaků únavy.
  • Je však důležité si uvědomit, že výsledky mohou být individuální a závisí na různých faktorech, včetně stavu pokožky a životního stylu. Amarantový olej může být jedním z mnoha přírodních olejů, které se používají v kosmetických výrobcích, ale je doporučeno provést alergický test nebo konzultovat s dermatologem, pokud máte citlivou pokožku nebo alergie.
  • Účinky amarantového oleje na vrásky a únavu nejsou vědecky prokázány a mohou se lišit u jednotlivců. Pro dosažení nejlepších výsledků je doporučeno udržovat zdravý životní styl, včetně vyvážené stravy, dostatečné hydratace, spánku a ochrany před slunečním zářením.

Amarant, ze kterého se amarantový olej vyrábí

Amarant, ze kterého se amarantový olej vyrábí

Přestože patří amarant k nejstarším plodinám, které se pěstovaly na zemi, na dlouhá léta upadl do zapomnění. Kvůli vysokému obsahu živin se tato stará a nenápadná rostlina z rodiny laskavce (Amaranthaceae), opět dostává do popředí. Semena amarantu jsou hlavním zdrojem nejen pro výrobu amarantové mouky, ale i amarantového oleje.

Amarant v minulosti i dnes

V minulosti byl amarant pro Číňany zdrojem mládí a dlouhověkosti, pro Řeky představoval symbol nesmrtelnosti a Aztéky byl považován za posvátnou rostlinu s „kouzelnými“ vlastnostmi, která se využívala při obřadech. Amarantový olej, ceněný zejména kvůli skvalenu, je skvělým prostředkem posílení imunity, podpory metabolismu, zpomalení stárnutí, získání celkové tělesné a duševní pohody i zdrojem živin důležitých pro sportovce.

Obsah amarantového oleje

Amarantový olej se produkuje z rozdrcených semen laskavce lisováním za studena. Vyznačuje se slámově žlutou barvu a charakteristickým pachem. Je vzácný, protože obsahuje dva významné antioxidanty – vitamín E a skvalen (posiluje imunitu a bojuje proti rakovině). Obsah skvalenu je přibližně na úrovni 8 procent, což je v porovnání s ostatními oleji (například olivový olej 0,7%) vysoké množství. Pomocnými látkami jsou – 70 procent mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin, fytosteroly (snižují cholesterol), karotenoidy, vitamin D a bohaté dávky minerálů jako vápník, hořčík, draslík, železo.

Sponzorováno

S amarantovým olejem stop kožním chorobám i vráskám!

Olej ze semen laskavce má výjimečné hydratační a regenerační vlastnosti. Ocení ho lidé se suchou pokožkou i stárnoucí pleť poseta vráskami (stimuluje produkci kolagenu). Používá se při odstraňování jizev a celkově usnadňuje hojení ran, popálenin a odřenin. Vědecké studie potvrdily jeho příznivé účinky i při psoriáze, ekzémech, vředech, akné, proleženinách a plísňových onemocněních. Po nanesení na pokožku zanechává amarantový olej minimální mastný film, takže použití je nejen jednoduché, ale i příjemné.

TIP NA ČTENÍ: Jak na vrásky přírodní cestou?

Poklad pro trávení i kardiovaskulární systém

Protizánětlivé složení amarantového oleje přináší úlevu při žaludečních vředech a mnoha onemocněních trávicího traktu. Skvalen, aminokyseliny, arginin a další látky chrání játra před toxickými látkami.

Antioxidanty – vitamin E a skvalen, hořčík a fytosteroly se podílejí na snížení rizika vzniku krevních sraženin, proto jsou prevencí infarktu, mrtvice, ischemické choroby srdeční. Pomáhají i při problémech s křečovými žilami a vysokým krevním tlakem.

Na myomy, cysty a gynekologické onemocnění

Antibakteriální a protizánětlivé účinky se uplatňují při léčbě ženských gynekologických problémů – cystách, myomech, poševních zánětech. Pozitivem je ovlivnění hormonální rovnováhy, proto je vhodné užívat amarantový olej v období klimakteria, menstruace i těhotenství.

Olejem z laskavce proti šedému zákalu

Pokud vás trápí šedý zákal nebo mu chcete předcházet, aplikujte jednou denně na oči vatový tampon namočený v amarantovém oleji. Je důležité, aby se olej dostal do nitra oka.

Amarantový olej oceníte i v následujících případech:

  • při hubnutí – redukuje podkožní tuk, zlepšuje průtok krve, pomáhá při detoxikaci, podporuje činnost metabolismu
  • výplach ústní dutiny dvakrát denně je účinný při léčbě paradentózy
  • při bolestech kloubů (olej užívejte vnitřně a i nanášejte na postižená místa)
  • při vypadávání vlasů a lámání nehtů

Jak se amarantový olej používá?

Pro celkové posílení fyzického i psychického zdraví se užívají jedna až dvě polévkové lžíce denně před jídlem. Hodí se i pro přípravu studené kuchyně. Při zevní aplikaci se nanáší amarantový olej na postižené místo dvakrát denně. Doba působení by měla být alespoň 15 minut, pak olej odstraňte.

Amarantový olej je náročný na produkci, z čehož vychází i jeho cena. Je dostupný ve směsi spolu s kukuřičným olejem, přičemž 100 ml stojí přibližně 300-400 kč.

Zkoušeli jste amarantový olej? Jak vám pomohl? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte na toto téma

VIDEO: Benefity amarantového oleje (anglicky)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva