Sponzorováno

Henna na vlasy – přirozeně nabarvené vlasy 4.93/5 (14)

Zkuste nabarvit vlasy hennou

Zkuste nabarvit vlasy hennou

Pokud vás nadchlo zkrášlování pomocí přírodních produktů jako je Henna, jste na správném místě. Proč se o Henně tolik mluví a proč je tolik doporučovaná? Proč používat k barvení vlasů právě Hennu? Čtěte dál…

Co je Henna?

Henna je přírodní produkt, který se vyrábí z rostliny Lawsonia inermis. Listy této rostliny se používaly již v Egyptě na barvení vlasů, nehtů, pokožky a využívaly v kosmetických přípravcích. Říká se, že i Kleopatra si barvila své krásné vlasy právě Hennou. I dnes se používá v mnoha zemích jako součást šamponů, kondicionérů a barev na vlasy. Tato rostlina obsahuje aktivní složky, které pomáhají obarvit pokožku a vlasy. Henna barva na vlasy vám zabarví vlasy do světle červena až bordova. Přimícháním jiných rostlin jako např. Indigo se dosahuje jiných odstínů, jako jsou hnědá, černá nebo blond.

Jaké jsou vlastnosti Henny?

Henna se spojuje s přírodními bílkovinami ve vlasech a tím stimuluje jejich růst. Henna barva na vlasy má i další specifické vlastnosti, které zlepšují kvalitu vlasů, pomáhají řešit problémy s růstem a vypadáváním vlasů a samozřejmě barví vlasy přírodním způsobem.

Henna na vlasy navrátí vaším vlasům lesk, zabraňuje lámání vlasů a léčí vlasové kořínky. Dokonce pomáhá řešit problémy s vlasovou pokožkou jako jsou např. lupy. Henna na vlasy navozuje rovnovážhe pH vlasů a tím brání jejich předčasnému vypadávání. Pomáhá proti předčasnému šedivění vlasů, chrání vlasy před vnějšími škodlivými vlivy i před vysoušením vlasů z důvodu sušení vlasů teplým vzduchem.

Henna je výborným kondicionérem, který zjemní vaše vlasy a dodá jim lesklý vzhled. Udržuje ve vlasech vlhkost a vlasy se stávají jemnými a hedvábnými. Nejlepší způsob jak využít tyto pozitivní vlastnosti Henny jako kondicionéru je připravit si doma vlastní kondicionér.

Jak si vyrobit vlastní kondicionér s Hennou

Hennu smíchejte s tvarohem a naneste na vlasy. Tvaroh dodá vaším vlasům extra lesk a pomáhá proti vysychání vlasů. Další alternativou je přidat do této směsi i citrónovou šťávu. Tuto směs nechte působit hodinu, nebo i déle a potom omyjte vodou. Vlasy bude třeba umýt vícekrát dokud se zbavíte vší Henny. Pro tyto zábaly doporučujeme Neutral Henna Color – práškový zábal z Henn nebo Chininové Henna Color – bezbarvá henna ze směsi různých bylinek.

Vlasový olej z Henny na růst vlasů

Pro využití pozitivních vlastností Henny pro růst vlasů přinášíme návod jak si připravit vlasový olej, který je vhodné aplikovat pravidelně.

 1. zahřejte ¼ litru oleje ve vhodné nekovové nádobě na nízkém plameni. (Množství oleje bude záviset na délce vašich vlasů). Nejvhodnějšími oleji na vlasy jsou olivový olej, jojobový olej, meruňkový olej, olej z hroznových semen, avokádový olej, ricinový olej, bambucké máslo (v tomto případě to bude spíše balzám, neboť bambucké máslo má tužší konzistenci)
 2. vysypte prášek z Henny do misky. Pokud si přejete použít barvící Hennu podle vámi zvoleného odstínu, uděláte si barevný olej. Pokud bezbarvou Hennu (neutral Henna Henna Color, Chininové Henna Henna Color) získáte bezbarvý olej
 3. nechte přejít varem
 4. v případě, že používáte barvící Hennu, vypněte když směs změní barvu podle požadovaného odstínu
 5. směs nechte vychladnout, přeceďte, aby v ní nezůstaly zbytky Henny a nalejde do vhodné nádoby
 6. nepoužívejte samostatně, ale doporučujeme používat ve směsi s tvarohem nebo citronovou šťávou
 7. nechte působit několik hodin, pak vymyjte teplou vodou

Přirozené barvení vlasů s Hennou

Barva, kterou získáte barvením Hennou, závisí na několika okolnostech: stavu vašich vlasů, nebo i doby po kterou necháte Hennu působit na vlasech. Z tohoto důvodu se doporučuje, abyste si namíchanou barvicí směs z Henny vyzkoušeli nejprve na jednom prameni vlasů. Z tohoto testu zjistíte, jaký odstín získáte z vámi připravené barvicí směsi. Na základě získaného odstínu, můžete pozměnit směs – přidat některou složku – tak aby vlasy získaly požadované zabarvení.

Získaný barevný odstín je zcela originální nakolik barva reaguje na každý druh vlasů jiným způsobem. Pro získání barvící pasty stačí smíchat práškovou Hennu s horkou vodou. Nebo si můžete připravit barvicí směs přesně dle vašich požadavků. Je možné zakoupit i hotovou barvicí směs z Henny, ale musíte počítat s tím, že taková směs obsahuje malé množství chemických složek a soli kovů. Je však vhodná pro ty, kteří chtějí aplikovat Hennu bez nezbytné domácí přípravy barvicí směsi. Tato barva však vydrží kratší a používá se k dobarvování kořínků nebo vyzkoušení zvoleného barevného odstínu. Doporučujeme vyzkoušet krémové barvy z Henny, Henna Color.

Pokud si chcete připravit barvicí směs z Henny sami, namíchat si individuální odstín, nebo přidat různé přísady pro komplexní péči o vaše vlasy, přinášíme několik rad a receptů.

Do barvicí směsi použijte nakyslé přísady. Kyselina urychluje a vytahuje z henny její barvící složku, takže lépe uvolňuje červené barvicí složky. Také můžete přidat kávu nebo éterické oleje, které překryjí vůni Henny a dodají vlasům jemnější vzhled.

Jak barvit vlasy pomocí Henny?

Co budete potřebovat:

 • práškovou hennu (Henne Color)
 • citrusovou šťávu (citronovou nebo grepovou)
 • plastovou nádobu
 • plastovou lžíci (ne kovovou)
 • plastový sáček nebo plastovou čepici

Postup barvení

Sponzorováno

 1. v závislosti na délce vašich vlasů vsypte 100 – 500 g práškové Henny vámi zvoleného odstínu do plastové nádoby
 2. přidejte 2-3 lžičky citrusové šťávy, jablečné šťávy nebo octa, a pořádně zamíchejte
 3. pokud chcete obohatit vaši směs o kávu, čaj a éterický olej, přidejte požadované množství do misky
 4. míchejte a zkontrolujte konzistenci. Pokud je velmi hustá, přidejte tekutou složku (káva, čaj, horká voda) a pokračujte v míchání
 5. vodu, kávu nebo čaj přidávejte až dokud směs nedosáhne konzistence jogurtu
 6. přikryjte směs plastovým sáčkem. Nechte stát přes noc, nebo cca 6 hodin
 7. pokud chcete zkontrolovat zda je barvicí směs z Henny připravena, ponořte do misky bílý kousek papíru. Pokud papír zůstane zabarvený, je směs připravena k použití
 8. vyzkoušejte si barvicí směs na jednom zkušebním prameni vlasů. Pokud jste dosáhla, požadovaný odstín, naneste směs na vlasy. Začněte u kořínků a postupujte po celé délce vlasů. Následně přikryjte vlasy plastovým sáčkem, nebo plastovou čepicí
 9. doporučujeme namočit starý ručník v horké vodě a omotat si ho kolem hlavy, abyste udržela hlavu v teple a sáček namístě. Je důležité, abyste měla hlavu v teple, protože tím získáte bohatší a hutnější odstín vlasů. Můžete si sednout na sluníčko, případně použít fén když se ručník začne ochlazovat
 10. nechte působit a kontrolujte stav zabarvení na jednom prameni vlasů. Nechte působit dokud nezískáte požadovaný odstín

Doba působení
Pro získání hlubokých hnědých odstínů nechte barvicí směs působit minimálně 3-4 hodiny, pro získání hlubokých červených odstínů minimálně 4-5 hodin a pro získání velmi tmavé nebo černé barvy minimálně 6-7 hodin. Čím déle necháte Hennu působit, tím tmavší barvu v požadovaném odstínu získáte.

Vlasy se vám postupně během 2-3 dnů ještě sami dobarví. Po několika dnech se odstín barvy zjemní, proto nemějte strach pokud zpočátku vypadá barevný odstín uměle. Barva vám na vlasech vydrží 3-6 měsíců během nichž se postupně bude z vlasů vymývat. Nebudete však mít typické odrůstání vlasů s viditelnými odrostlými kořínky, což je typické pro chemické barvení vlasů. Upravujte své vlasy než obvykle a když budete mít pocit, že vaše barva má již nevýrazný odstín, znovu obarvěte Hennou. Vaše výsledná barva bude po každé aplikaci Henny tmavší, proto postupně snižujte dobu působení barvicí směsi.

Pár tipů pro barvení

Pro suché a poškozené vlasy
Pro zvýšení účinku Henny je vhodné přidat další přísady. Například olivový olej, který je výborný pro suché nebo poškozené vlasy. Použijte do barvicí směsi maximálně ¼ poháru tohoto oleje v závislosti na stavu vašich vlasů. Nepřidávejte více jak je uvedeno doporučené množství. Pokud máte vlasy se sklonem k maštění nebo jemné vlasy, nepoužívejte olej.

Vajíčko je také vhodnou přísadou. Pokud máte suché vlasy použijte jen žloutek. U ostatních typů vlasů použijte celé vajíčko. Určitě do směsi nedávejte více než 1 vejce. Přidáním oleje nebo vajíčka způsobíte, že výsledná barva vlasů bude více jemnější.

Pro lepší vůni
Ne všem je vůně Henny příjemná, někomu dokonce smrdí. Tato vůně se po 2-3 umytích šamponem ztratí. Chcete-li tuto vůni zamaskovat přidejte do směsi silné koření, které zamaskuje tuto specifickou vůni. Vhodnými vůněmi jsou muškátový ořech, nové koření nebo skořice. Také pár kapek éterického oleje. Zkuste éterický olej z levandule nebo Tea Tree. Levandule krásně voní a navozuje pocit klidu a tea tree se používá jako přírodní deodorant a používá se v mnoha šamponech. Do barvicí směsi z Henny přidejte pouze 5-6 kapek, jelikož éterické oleje jsou velmi silné.

Pro ztlumení červených odstínů
Pokud se vám líbí Hena na vlasy, která barví na červeno, ale nechcete velmi silné červené odstíny, přidejte do směsi kávu. Káva pomáhá při získání hlubokých hnědých tónů a ztmavuje červené tóny. Použijte silně Vylouhovanou kávu, ne instantní. Místo toho, abyste do barvicí směsi přidali vodu, přidejte do ní kávu. Nechte směs odstát přes noc, aby se uvolnila z Henny barvící složka, a takto připravenou směs použijte na vlasy.
Pro zvýraznění červených odstínů a pro mastnější vlasy

Přidáním skořice, hřebíčku nebo papriky získáte silnější červenou barvu. Také je možné přidat do barvicí směsi nakyslé složky jako jablečnou šťávu, ocet nebo citrusovou šťávu. Přidáním této složky získáte bohatší, hlubší červený tón barvy. Rovněž se doporučuje přidat ocet nebo citrónovou šťávu pokud chcete získat do vlasů zlaté odlesky. Nakyslé šťávy také pomáhají při mastnějších vlasech. Pokud máte suché vlasy, nepoužívejte tyto šťávy, vlasy ještě více vysuší.

Větší účinek Henny
Čaj je další z přísad, která pomáhá zvýšit účinek Henny. Nechte vyluhovat silný čaj a když bude ještě teplý, ale ne horký, přidejte jej do barvicí směsi. Nepoužívejte instantní čaj.

Pár tipů jaké čajové nálevy jsou vhodné pro které tipy vlasů:

 • Suché vlasy – kořen kostivalu, avokádo, květ černého bezu
 • Normální vlasy – pampeliška, přeslička rolní, řebříček
 • Mastné vlasy – potočnice, kopřiva, kostival, šalvěj
 • Lesklé vlasy – vejce, maliny, kopřiva, ocet
 • Rozčesávání – jogurt, třešňová kůra, pivo
 • Měkkost – třešňová kůra, kořen lopuchu, olivový olej, majoránka
 • Proti lupům – březová kůra, kostival, kopřiva, máta, ocet
 • Růst vlasů – třezalka, kopřiva, šalvěj, bazalka, rozmarýn, štáva z cibule
 • Světlé vlasy – heřmánek, měsíček, citrónová kůra nebo šťáva, med, květ divizny
 • Hnědé vlasy – šalvěj, levandule, celá skořice, hřebíček, rozmarýn
 • Červené nebo zrzavé vlasy – měsíček, skořice, červená řepa
 • Tmavé vlasy – sléz, levandule, šalvěj

Přečtěte si také jak henna může prospět vašim vlasům.

VIDEO: Od blogerky – o barvení vlasů hennou a postup

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Henna na vlasy – přirozeně nabarvené vlasy”

  1. […] přírodní barvu na vlasy si nepleťte s henou. Tato je vhodná pro všechny typy vlasů, i pro barvené. Nabarví, dodá objem, vyživí, […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva