Sponzorováno

Anencefalie – co je to a jak ji předejít? 4.67/5 (6)

Anencefalie - co je to a jak ji předejít?Anencefalie je vážná vrozená vada, při které se dítě narodí bez částí mozku a lebky.

Je to typ defektu neurální trubice. Jak se neurální trubice formuje a uzavírá, pomáhá formovat mozek a lebku dítěte (horní část nervové trubice), míchu a páteř (dolní část nervové trubice).

Anencefalie nastane, pokud se horní část neurální trubice nezavře úplně. To často vede k tomu, že se dítě narodí bez přední části mozku (předního mozku) a dalších jeho částí. Zbývající části mozku často nejsou pokryty kostí nebo kůží.

Příčiny a prevence anencefalie

Příčiny anencefálie u většiny kojenců nejsou známy. Některé děti mají anencefalii kvůli změně jejich genů nebo chromozomů. Anencefalie může být také způsobena kombinací genů a dalších faktorů, jako jsou věci, se kterými matka přichází do styku – s prostředím, s tím, co matka jí nebo pije, nebo určité léky, které užívá během těhotenství.

Příjem dostatečného množství kyseliny listové před a během raného těhotenství může pomoci předcházet defektům neurální trubice, jako je například anencefalie. Pokud jste těhotná nebo můžete otěhotnět, užívejte 400 mikrogramů (mcg) kyseliny listové každý den. Pokud jste již měli těhotenství s anencefalií, můžete si se svým lékařem promluvit o užívání vyšších dávek kyseliny listové před těhotenstvím a během raného těhotenství.

Sponzorováno

Zajímavost: Od doby, kdy Spojené státy začaly obohacovat některé potraviny kyselinou listovou, došlo k 28% poklesu postižených těhotenství s defekty neurální trubice.

Za účelem získání doporučených 400 mikrogramů kyseliny listové každý den může žena v reprodukčním věku užívat doplňky obsahující kyselinu listovou, nebo může jíst potraviny obohacené kyselinou listovou nebo obojí – v závislosti na jejích stravovacích návycích.

Pokud jste těhotná nebo přemýšlíte o otěhotnění, poraďte se se svým lékařem o způsobech, jak zvýšit své šance na zdravé dítě.

Diagnóza anencefalie

Anencefalii lze diagnostikovat již během těhotenství nebo až po narození dítěte.

Během těhotenství

Během těhotenství jsou prováděny screeningové testy (prenatální testy) ke kontrole vrozených vad a dalších stavů. Anencefalie by měla za následek abnormální výsledek při screeningu krve nebo séra, nebo by mohla být vidět během ultrazvuku (který vytváří obrazy těla).

Po narození dítěte

V některých vzácných případech nemusí být diagnostikována anencefalie před narozením dítěte. Anencefalie je pak okamžitě vidět při narození.

Léčba anencefalie

Sponzorováno

Neexistuje lék nebo nějaké standardní léčba na anencefalii. Téměř všechny děti narozené s anencefálií zemřou krátce po narození.

A co si dále přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva