Sponzorováno

Swankova dieta aneb jak se stravovat při roztroušené skleróze 4.92/5 (12)

  • Swankova dieta je dieta, která byla vyvinuta Dr. Royem L. Swankem, neurologem specializujícím se na léčbu roztroušené sklerózy (RS).
  • Tato dieta se zaměřuje na omezení příjmu nasycených tuků a zvýšení příjmu polynenasycených tuků, zejména omega-3 mastných kyselin.
  • Cílem Swankovy diety je snížit zánět a zpomalit progrese roztroušené sklerózy. Dieta zdůrazňuje konzumaci potravin s nízkým obsahem tuku, jako jsou luštěniny, celozrnné produkty, ovoce, zelenina a ryby, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Naopak se doporučuje omezit nebo vyřadit potraviny bohaté na nasycené tuky, jako jsou maso, mléčné výrobky a tučné sýry.
  • Swankova dieta je navržena jako dlouhodobá životní změna a vyžaduje pečlivé plánování stravy. Přestože některé studie naznačují, že dieta může mít prospěch u pacientů s roztroušenou sklerózou, její účinnost a vhodnost stále vyvolávají debatu v lékařské komunitě.
  • Je opravdu důležité konzultovat Swankovu dietu s kvalifikovaným lékařem nebo dietologem, zejména pokud máte diagnostikovanou roztroušenou sklerózu nebo jiné zdravotní problémy. Každý jedinec je jedinečný a dieta by měla být přizpůsobena individuálním potřebám a zdravotnímu stavu.

Swankova dietaZdravá výživa je neodmyslitelnou součástí prevence, ale i léčby mnoha onemocnění – je vlastně jakýmsi univerzálním „nástrojem“ na zlepšení zdraví. Některá onemocnění si však vyžadují speciální úpravu stravovacího režimu. Patří k nim i roztroušená skleróza?

I u sklerózy multiplex (tj. roztroušené sklerózy) odborníci zkoumali vliv stravy na toto onemocnění. Už koncem 40. let minulého století se začalo pracovat na tzv. Swankově studii, která sbírala údaje, týkající se stravy s nízkým podílem nasycených tuků, doplněné polynenasycenými mastnými kyselinami.

Všechny do té doby vyzkoušené diety – nejen Swankova, ale v té době už i Eversova (Evers také velmi přísně rozpracoval dietní režim pro pacienty se sklerózou multiplex) nebo Atkinsova dieta – jsou podle odborníků dost omezující. Jsou náročné na finance, čas i přípravu, a mnohé z nich nezaručují vyvážený příjem všech potřebných živin.

Způsob stravování hraje roli

Na vzniku mnoha onemocnění se podepisuje i způsob stravování, typický pro určité oblasti. Například známá středomořská výživa, bohatá na ryby a rostlinné oleje, je svým složením obecně považována za velmi zdravou, a mnozí dietologové i lékaři ji zvyknou doporučit jako vhodný stravovací model i u nás, v rámci prevence srdečně-cévních, či nádorových onemocnění.

Pokud jde o sklerózu, podle neurologů je výskyt tohoto onemocnění v naší zeměpisné šířce větší, směrem k rovníku je tohoto onemocnění méně. Faktory, které mají na toto vliv, je nejen více slunečního svitu, ale určitě i strava.

Zdravá a racionální

I u roztroušené sklerózy neurologové podtrhují význam a důležitost zdravé, racionální výživy, která by měla obsahovat všechny složky – bílkoviny, cukry i tuky, minerály, vitamíny, vodu.

Náš organismus není stavěný na extrémní diety. Současná generace se stravuje hůře, než předcházející. Svědčí o tom i výskyt obezity a různých jiných civilizačních onemocnění. Naši prarodiče rozhodně nejedli každý den maso. Jedli více luštěnin, sacharidy v omezeném množství, více fyzicky pracovali, nepřejídali se, neměli sedavý režim.

Podle odborníků je i u sklerózy základem racionální, vyvážená strava. Je třeba si vybírat zdravé varianty (např. zdravé tuky, zejména z rostlinných zdrojů a ryb), a přijímat jednotlivé složky potravy v optimálním poměru.

Jak je na tom mléko?

U roztroušené sklerózy se někdy mluví o mléku a mléčných výrobcích jako o problematických potravinách. Opravdu, určité procento pacientů se sklerózou má potíže – ať už s alergií na mléčnou bílkovinu, nebo s intolerancí laktózy – mléčného cukru.

Neurologové doporučují pacientům, aby si i sami otestovali, zda se jim po konzumaci mléčných výrobků hůře tráví, případně si mohou nechat udělat testy na potravinovou alergii, i intoleranci. Někteří pacienti se sklerózou trpí i celiakií, takže musí dodržovat bezlepkovou dietu. Obecně se však pacientům se sklerózou doporučuje vyloučit potraviny z bílé mouky.

Prospěšné „omegy“

Často se mluví o prospěšnosti esenciálních polynenasycených omega 3 a 6 mastných kyselin ve stravě. Pro zdraví jsou nezbytné, a protože si je tělo neumí vytvářet samo, musíme je přijímat v potravě, případně ve výživových doplňcích. Jejich podíl zvyšuje zmiňovaná středomořská dieta, přičemž je třeba dbát nejen na jejich dostatek, ale i správný poměr (optimum je n-6-MK: n-3-MK = 1:2 akceptovatelný je i poměr 1:5).

Někteří neurologové udávají, že v oblastech, kde je strava bohatá na ryby, a tak i prospěšné esenciální mastné kyseliny, zaznamenávají menší výskyt sklerózy multiplex. Nesmíme však zapomínat na domácí potraviny, například jablko či mrkev jsou úplné poklady vzhledem k obsahu důležitých látek. A alfou a omegou u pacientů se sklerózou je, že by si měli udržet zdravou hmotnost.

Sponzorováno

Nedoporučují se však žádné extrémní diety při hubnutí – většina z nich nezaručuje dostatečný přísun všech živin, a nedají se držet dlouhodobě. Hrozí při nich nejen jojo efekt, ale i nepříznivý dopad na onemocnění. Příkladem jsou pacienti, kteří v důsledku přísné vegetariánské nebo veganské diety trpěli nedostatkem vitamínu B12, což nepříznivě ovlivňuje právě na nervový systém.

Výsledky se dostaví

Zdravou a vyváženou stravou se mohou i v případě sklerózy multipex zlepšit určité příznaky. Už samotný fakt, že pokud pacientovi lépe tráví, netrpí nadváhou či obezitou, a může se více hýbat, přispívá k tomu, že se cítí lépe, a podle odborníků se oddálí i progrese onemocnění.

Změny k lepšímu mohou pacienti pozorovat již v průběhu dvou – tří měsíců. Podle lékařů je vhodné, poradit se s výživovým poradcem. Chcete-li zhubnout, vyhýbejte se extrémním dietám. Hubněte pomocí racionální a vyvážené stravy, ne více než 3-5 kg za měsíc. I hubnutí je stres, a příliš rychlá a výrazná redukce hmotnosti by mohla mít nepříznivý dopad na vaše onemocnění!

Pravidla zdravé životosprávy u pacientů s roztroušenou sklerózou

  • Udržujte si zdravou hmotnost,
  • Jezte střídmě, zdravě a pravidelně,
  • Jezte hodně zeleniny a přiměřeně ovoce (pozor, ovoce obsahuje cukr),
  • Dodržujte pitný režim,
  • Vyhýbejte se hotovým masné výrobky, uzeninám, jídlům rychlého občerstvení – jsou zdrojem soli, rizikových transmastných a nasycených tuků, různých aditiv,
  • Omezte sladkosti a slazené nápoje,
  • Doporučují se i probiotika: přijímat je lze v potravě, doplňcích stravy. Přispívají k rovnováze střevní mikroflóry – tzv. mikrobiomu, a tak prospívají i imunitě, protože střevo je největší imunitní orgán.

TIP: Zkuste také krétskou dietu

Co je dobré, a co je třeba vyloučit ze stravy

  • Nepijte vůbec tvrdý alkohol (kapka bílého či červeného vína může být, ale střídmě),
  • Zredukujte příjem masa, zejména červeného,
  • Nejvhodnější jsou ryby – mořské, ale například i pstruh (obsahují prospěšné omega 3 mastné kyseliny),
  • Omezte nebo vylučte potraviny z bílé mouky, omezte i příjem jednoduchých cukrů,
  • Upřednostňujte vhodné a šetrné způsoby přípravy pokrmů, rozhodně nesmažte, nejlepší je příprava vařením, dušením, na páře,
  • Dbejte o dostatečný příjem vitaminu D – expozicí se slunečnímu záření, nebo i ve stravě, či v doplňcích stravy.

TIP: Základní info o roztroušené skleróze
 

Kde najdete esenciální mastné kyseliny?

  • Rostlinné oleje,
  • Ořechy a semena,
  • Některé margaríny,
  • Mastné mořské, ale i sladkovodní ryby.

Na závěr – TOP 10 pravidel ve stravování u sklerózy multiplex

  1. Je vhodné vyhnout se živočišným bílkovinám (kromě ryb, ryby se mohou jíst i 3 x týdně), hlavně vyloučit červené maso všechny uzeniny.
  2. Dostatek slunce (30 minut denně) nebo Vitamin D3 5000 IU 3 až 10 x denně, podle toho, zda je pacient dostatečně na slunci. V žádném případě ne vitamin D2.
  3. Vápník 1000-3000 mg denně, zvláště když má pacient pocit mrtvení v periferním nervu (končetiny, obličej a pod.)
  4. Probiotika. Nejlépe s 10 miliardami aktivních bakterií v jedné kapsli.
  5. Vitamin C 1000 mg 10 x denně, Pokud se vyskytnou průjmy, dávku snížit a pomalu zvyšovat. Doporučuje se hlavně nitrožilní vitamín C na tvorbu vlastního interferonu.
  6. 4x týdně cvičit (hlavně činky a kolo). Při těžkých stavech je třeba cvičit s pomocí a dozorem a je třeba mít masáže pro zlepšení cirkulace a lymfy.
  7. Duševní hygiena – důležitý faktor (vztahy, pozitivní myšlení, modlitba, meditace, poradenství, psychologie apod.)
  8. 1- 2 x denně je vhodný zelený čaj (mátový, echinacea, zázvor a pod.)
  9. Je dobré pít minimálně 2 až 2,5 litru čisté nebublinkové neminerálními vody
  10. Selen – 200 až 400 mcg denně (případně navíc i jiné antioxidanty)

Máte se Swankovou dietou zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A co si dále o roztroušené skleróze přečíst?

VIDEO: Film o živote s chorobou Sclerosis multiplex

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva