Sponzorováno

Krétská dieta – dá se hubnout díky olivovému oleji? 4.68/5 (22)

Olivový olej je základem u krétské diety.

Olivový olej je základem u krétské diety.

Olivovému oleji se říká tekuté zlato. Je opravdu kouzelný a to zejména co se našeho zdraví týče. Jeho kouzlo je také v tom, že vám pomůže s hubnutím, a to skoro bez práce. Jeho chuť i vůně dokáží vylepšit zeleninový salát i obyčejnou bagetu. Olivový olej je bohatý na mononenasycené mastné kyseliny, které podporují zdraví srdce, protože díky nim klesá hladina špatného cholesterolu v těle. Olivový olej má užitečnou roli i v boji proti cukrovce, rakovině i zánětem a dokonce i v boji proti nadváze.

Lékařské studie ukázaly, že ti lidé, kteří zařazují do svého jídelníčku olivový olej, jedí méně jídla a snadněji si udržují váhu. Je to způsobeno tím, že se v těle zvyšuje hladina serotoninu, který může za pocit sytosti. Studie navíc ukázaly, že díky specifickému aroma olivového oleje člověk přijme až o 200 kalorií za den méně.

Krétská dieta je cestou k dlouhověkosti, zdravému srdci a štíhlé postavě

Základem této diety je panenský nebo extra panenský olivový olej, který nahradí všechny ostatní tuky. Zařaďte do svého jídelníčku ovoce, zeleninu, celozrnný chléb, ořechy a semena a samozřejmě olivový olej.

Malou část jídelníčku by pak měly tvořit ryby a drůbež. V této dietě pak můžete (musíte) zapomenout na sladkosti, ty nahrazuje čerstvé ovoce. Jídelníček si rozdělte tak, abyste ráno přijali 20-25%, na oběd asi 40-45% a na večeři kolem 30% potravy, která by neměla přesáhnout 1 800 kalorií za den.

Kréťané neznají kardiovaskulární choroby

Ve srovnání s ostatními národy prý mají Kréťané nejnižší procento smrtí v důsledku kardiovaskulárních chorob a některých forem rakoviny (to díky olivovému oleji). Navíc, je plná dobrého jídla, jednoduchá, ale noblesní.

Krétská dieta v praxi

Zde je několik pravidel krétské diety:

Sponzorováno

  • Základem diety je olivový olej, který nahrazuje jiné tuky v potravě a tvoří jednu třetinu všech kalorií, které člověk přijme. Podává se v syrovém stavu. Důležitá je i jeho kvalita, panenský nebo extra panenský olivový olej je bohatý na nenasycené tuky, které jsou výborným přírodním antioxidantem, tedy prostředkem boje proti rakovině.
  • Krétská dieta je také velmi bohatá na chléb, obsahuje až třikrát více chleba než přijímáme my. Jde však pouze o celozrnný chléb. Do stravy přidávejte co nejvíce zdrojů z rostlin: ovoce, zeleninu, chléb, luštěniny, ořechy a semínka. Denně byste měli sníst 7 – 10 porcí zeleniny.
  • Drůbež a ryby tvoří jen malou část menu. Červené maso byste do stravy měli zahrnout pouze jednou týdně.
  • Sladké není povoleno, nahrazujte jej však ovocem.
  • Zaměřte se na sice malé porce, ale kvalitního jídla. Doporučená kalorická dávka je 1 800 – 2 000 kalorií, z čehož 20 – 25% přijímejte ráno, 45 – 50% na oběd a kolem 30% večer.
  • Červené víno je dovoleno při hlavním jídle, denní dávka by však neměla být vyšší než jeden až dvě sklenice pro muže nebo jeden pohár pro ženu. Pijte hodně vody, bylinných čajů nebo ředěných ovocných džusů.
  • Omezte také sýry, jogurty a týdně byste měli sníst maximálně 4 vejce.

Povolené potraviny u této diety

Ovoce (na co si jen vzpomenete: grapefruit, citrony, meruňky, meloun, granátové jablko, nektarinky, jablka …), zelenina (v syrovém nebo vařeném stavu), luštěniny, olivový nebo řepkový olej, různé druhy ořechů (maximálně za hrst denně), celozrnné těstoviny, celozrnný chléb, luštěniny, ořechy, semínka.

Zakázané potraviny u této diety

Sladkosti, nasycené tuky, máslo, rýže, klobáska, tučné sýry, zmrzlina, pivo, smažená jídla.

Pozitiva krétské diety

Dieta zásobuje tělo tisíci antioxidantů, vitamínů a minerálů, což pomáhá bojovat proti rakovině a kardiovaskulárním chorobám. Krétská dieta je jednoduchá, nemusíte vymýšlet žádné složité recepty. Pokud vedle diety i sportujete, můžete svému novému životnímu stylu děkovat za lepší zdraví: sníží se vám krevní tlak a hladina cholesterolu. Dále snižuje riziko diabetes, srdečních chorob a Alzheimera. Tato dieta je bohatá na vlákninu, což vám zlepší trávení.

Negativa krétské diety

Dieta, při které se vám možná nepodaří zhubnout, protože je bohatá na kalorie. Její podstatou je spíše naučit člověka zdravěji žít.

Typický den s krétskou dietou

Snídaně: 1/3 sklenice cukrového melounu, krajíc celozrnného chleba, arašídové máslo, jablko
Svačina: oříšky
Oběd: 2 sklenice čerstvého špenátu, malá porce grilovaných kuřecích prsou, polévková lžíce olivového oleje, polévková lžíce octa, pita chléb, jablko
Svačina: ovoce
Večeře: 150 gramů ryby, sladký brambor, 2 – 3 sklenice vařené zeleniny: brokolice, mrkev, paprika, cibule osmažená na olivovém oleji s prolisovaným česnekem, pohár čerstvého salátu z ovoce

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste krétskou dietu? Budeme moc rádi za tipy v komentářích.

A dále si přečtěte o olivovém oleji a olivách

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva