Sponzorováno

Atkinsonova (Atkinsova) dieta – jak se stravovat? Co se může a co ne? 4.7/5 (23)

 • Atkinsova dieta je nízkosacharidová dieta, kterou vyvinul lékař Dr. Robert Atkins. Tato dieta se zaměřuje na omezení příjmu sacharidů a zvýšení příjmu bílkovin a tuků. Hlavním principem diety je, že omezení sacharidů vede k vyššímu spalování tuků a snižuje hladinu inzulinu, což by mělo teoreticky vést k úbytku hmotnosti.
 • Atkinsova dieta se skládá z několika fází, které postupně zavádějí různé skupiny potravin. V počáteční fázi (tzv. indukční fáze) je omezen příjem sacharidů na minimální úroveň a konzumují se převážně bílkoviny a tuky. Postupně jsou pak přidávány více sacharidy, až se dosáhne vyrovnaného jídelníčku.
 • Existuje mnoho názorů na zdravotní přínosy a rizika spojená s Atkinsovou dietou. Některé studie naznačují, že nízkosacharidové diety mohou pomoci při hubnutí a ovlivnit hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu. Nicméně, existují také názory, že dlouhodobá konzumace vysokého množství tuků a bílkovin a omezení příjmu sacharidů může mít negativní vliv na zdraví srdce a cév, zvýšit riziko vzniku některých typů rakoviny a ovlivnit funkci ledvin.
 • Atkinsova dieta je tedy celkem kontroverzní v tomto smyslu.
 • Je důležité mít na paměti, že každý člověk je jedinečný a může reagovat na dietu různým způsobem. Před zahájením jakékoli diety, včetně Atkinsovy diety, je vhodné konzultovat se svým lékařem nebo výživovým specialistou, kteří vám mohou poskytnout individuální doporučení a přizpůsobit stravovací plán vašim potřebám a zdravotnímu stavu.

Vejce jsou v Atkinsonově dietě povolenou potravinou...

Vejce jsou v Atkinsonově dietě povolenou potravinou…

Obezita, nadváha, podkožní tuky. Pojmy, které dennodenně trápí stále větší počet naší populace. Několikrát v průběhu roku sáhneme k nějaké osvědčené dietě, kterou nám poradili naši přátelé a pomocí které za měsíc shodíme i 10 kilogramů. Fantastické, konečně budeme sexy postavu. Musíme to stihnout do dovolené!

Bohužel i hubnutí podléhá módním vlnám, a zatímco jednou jsou na černé listině všechny sacharidy, za pár měsíců je nahradí maso, mléčné výrobky nebo sladké ovoce. Je jen na vás, co si vyberete a k čemu inklinujete. Prakticky pro každého hubnoucího člověka je k dispozici dieta, která by mu měla pomoci zhubnout.

Podle čeho však vybírat? Je snadné začít s dietou, která slibuje, že zhubnete s jejím programem ohromující počet kilogramů v přesně vymezeném čase. Bohužel, obvykle to nefunguje. Záleží totiž nejen na rychlosti našeho metabolismu, ale i zdravotním stavu, množství pohybu a životním stylu hubnoucího.

Atkinsova dieta

Pojmenována je podle dr. Atkinse. Jeho teorií bylo, že tělo tráví nejprve sacharidy, a proto je třeba ze stravy sacharidy vyloučit. Pak se na jejich místo dostane tuk, který chce hubnoucí osoba spalovat především. Znamená to, že je třeba jíst hodně proteinů a tuků podle chuti. Dieta proto zakazuje cukry a všechny sacharidy. První týdny jsou nejpřísnější, povolují příjem 20 g sacharidů denně. Znamená to, že byste měli omezit nejen cukry, ale také výrobky z rafinované mouky a konzervované potraviny.

Teorie doktora Atkinse – nízkosacharidová dieta, při které nepočítáte žádné kalorie

Již v roce 1970 objevil Atkins metodu, kterou spolehlivě shodíme nadbytečná kila. Potraviny, které ve velké míře obsahují cukry, nahradil v jídelníčku takovými, které v sobě ukrývají bohaté zásoby uhlohydrátů a škrobu. Podle něj je pro naše tělo nejlépe, pokud získává energii ze sacharidů (glukózy), a pokud ji nedostane v potravě, sáhne po zásobách, které má naše tělo vytvořené, tedy do tukových vrstev a my hubneme. Dieta má však podle něj i další výhody. Zjednodušeně řečeno, když jíme cukry, narůstá hladina cukrů v krvi, v pankreatu se tvoří inzulín a my jsme zase hladoví. Jakmile si však tělo zvykne, že nejíme cukry, sníží se chuť k jídlu. Takže jako kdybychom vlastně „hubli dvakrát“.

TIP: Zde si více přečtěte o nízkosacharidové dietě

Co můžete jíst

Základem je omezení denního příjmu sacharidů na 20 gramů. Po dvou týdnech se smí hranice trošku zvýšit, ale je to individuální, záleží na tom, jak moc chceme zhubnout.

Smějí se jíst bílkoviny a tuky, to znamená maso, vejce, sýry, ryby, máslo a olivový olej. Přísun ovoce a zeleniny je omezený, protože některé obsahují cukry. Nesmí se jíst bílá rýže, bílá mouka a pečivo z ní, těstoviny, některé druhy ovoce.

Jak postupovat při této dietě

První dva týdny je příjem cukrů limitován na 15 – 20 gramů čistých uhlohydrátů denně, z čehož 15 gramů musí pocházet ze zeleniny jako je brokolice, fazole, chřest nebo špenát a jiná listová zelenina (ekvivalentem jsou 3 sklenice čerstvých salátových listů nebo 2 sklenice listů a dvě třetiny sklenice vařené zeleniny). Čisté uhlohydráty jsou ty, které jsou tělem absorbovány, tedy ovlivňují hladinu cukru. Takovým například není vláknina. Příjem proteinů a tuků není limitován. Během této fáze je třeba vypít alespoň 8 sklenic vody denně. Denně je třeba věnovat i sportovním aktivitám. V této fázi zhubnete 2 – 5 kilogramů týdně.

V další fázi můžete přijímat více uhlohydrátů, přičemž denní příjem se zvyšuje o 5 gramů každý týden. Můžete pomalu zvyšovat příjem zakázaných potravin, přesně podle pokynů Atkinse. Zvyšujete příjem cukrů, dokud přestanete hubnout. To je podle Atkinse množství cukrů, které můžete mít ve svém jídelníčku.

Povolené máte konzumovat

Může být konzumováno maso, drůbež, mořské plody, vejce, plnotučné sýry, máslo, smetana, olivový olej nebo jiné rostlinné oleje. Můžete konzumovat všechny mléčné produkty, co jen hrdlo ráčí, ale bez cukru. Mozzarela, gouda, smetana, plnotučné mléko, máslo. Ryby a maso libovolného druhu, tedy i losos, tuňák, mořský jazyk, pečené vepřové, kuřecí, jehněčí, co si jen vymyslíte. Vajíčka a oleje, cibule, špenát, červená paprika, rajčata, česnek, jahody a oříšky. Kofein je povolen pouze v omezeném množství. Do diety pomalu přidávejte ořechy, semínka, jahody, maliny, luštěniny, celozrnné potraviny, zeleninu s obsahem škrobu.

Zakázané máte konzumovat

Margarín, rafinovaný cukr, těstoviny, rýže, brambory, chléb, bílá mouka, pšeničné výrobky, cereálie, ovocné džusy, alkohol, šunka a salámy. Pozor na některé ryby, mohou být konzervovány i za pomoci cukru. Vyvarujte se dietních sýrů, bílých nudlí, chipsů, pizzy, banánů, rýže, pudinků a mléčné rýže. Uhlohydráty jsou v této dietě zakázány, od třetí fáze se sice smí vrátit do jídelníčku, ale jen v malém množství.

Sponzorováno

Dodržujte následující pravidla při Atkinsonově dietě

1. pravidlo: Pokud chcete jíst ve fast food restauracích, musíte vyloučit housku a kečup!
2. pravidlo: Jakmile na vás zaútočí pocit hladu, spokojte se s bílkovinami a tukem. Ruce pryč od jakýchkoliv forem droždí!
3. pravidlo: V restauracích si místo rýže a brambor objednávejte růžičkovou kapustu, fazole nebo brokolici.
4. pravidlo: Nejezte polévky z sáčků.
5. pravidlo: Jezte dostatek multivitaminových tablet.
6. pravidlo: Vyhýbejte se nízkotučným výrobkům. Znamená to, že obsahují nadbytek uhlohydrátů.
7. pravidlo: Zelenina (rajčata, špenát), která vařením ztrácí objem, má v syrovém stavu méně uhlohydrátů než vařená.
8. pravidlo: Pokud už musíte jíst zeleninu bohatou na uhlohydráty, vždy v kombinaci s bílkovinami a tukem.
9. pravidlo: Pijte jen čistou vodu.

Pár tipů na jídla při Atkinsonově dietě

Snídaně: Míchaná vajíčka s uzeninou a smetanovým sýrem.
Oběd: Grilovaný karbanátek s velkou porcí míchaného salátu.
Večeře: Vepřové kotlety na česneku nebo pečené kuřecí stehýnka s bylinkami a citrónem. K tomu fazole. Jako dezert mandlový krém se sladidlem.

Je Atkinsova dieta vhodná na hubnutí?

Mnoho odborníků na výživu se shoduje v tom, že navzdory její někdejší popularitě je dieta dost nebezpečná – zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. Tato dieta ignoruje fakt, že za hubnutí či přibírání může příjem energie, nikoli složení stravy. Atkins tvrdí, že většina lidí s nadváhou se nepřejídá. Naopak mají vrozené dispozice k nabírání hmotnosti – což se samozřejmě zamlouvá právě obézním lidem a spokojeně se s danou tezí ztotožňují.

Tato dieta patří k těm oblíbenějším zejména pro rychlost hubnutí a nižší nároky na odříkání. Jídelníček diety sestává z vysokého obsahu bílkovin a tuků a téměř neobsahuje sacharidy, odporuje přirozenému lidskému metabolismu. Dieta sice vede k hubnutí, ale zároveň ohrožuje zdraví. Laboratorní pokusy prokázaly, že Atkinsova dieta vede i ke zmenšování mozku. Atkinsova dieta patří k nejdrastičtější a možná i k nejnebezpečnějším.

Podstata její oblíbené diety tkví v tom, že se omezí téměř všechny sacharidy. Bez nich však tělo nedostává potřebné vlákniny, enzymy, vitamíny a minerály. Nejčastější problémy, které může tato dieta přivodit jsou zácpa, nadýmání, bolesti hlavy, břicha, trpí kůže i klouby. Každá radikální dieta nás nutí vzdát se nějaké složky potravy nebo omezit její přísun. Obíráme tím vlastní tělo o látky, které jsou nezbytné k tomu, aby dobře fungovalo. Netvrdíme, že diety nejsou fajn, ale musí mít svou míru a hlavně správný režim. Nesprávnou dietou si už nejeden hubnoucí oslabil imunitní systém, propadl špatnému psychickému stavu, depresím a labilitě.

Zdá se to být až příliš krásné na to, aby to byla pravda, dennodenně konzumovat vejce a slaninu a přitom snižovat svoji hmotnost. Miliony lidí vyzkoušelo Atkinsovu dietu, objevily se mnohé informace o pozoruhodném poklesu hmotnosti, ale obavy týkající se nutriční nerovnováhy a dlouhodobého dodržování této diety znamenají, že kralování Atkinsovy diety skončilo.

Organismus nejdříve ztrácí vodu, ne tuk. V první řadě je to proto, že organismus přijímá málo sacharidů, a proto začne čerpat své zásoby sacharidů nazývané glykogen. Glykogen je v těle vázán na vodu a tato voda se eliminuje tehdy, když se odčerpává glykogen. To znamená, že počáteční významný pokles hmotnosti, když člověk začne dodržovat dietu založenou na nízké konzumaci sacharidů, je z větší části způsoben ztrátou vody v organismu a nikoli ztrátou tuku.

Je potlačena chuť k jídlu. Jakmile jsou zásoby glykogenu v organizmu vyčerpány, tělo začne využívat jako zdroj energie tuk a svaly. Když dojde ke spotřebě tuků v důsledku chybějících sacharidů, tělo začne produkovat látky zvané ketony, které se za normálních okolností uvolňují do moče. V případě, že je hladina ketonů velmi vysoká mohou se tyto látky tvořit i v krvi, což zapříčiňuje zápach dechu po laku na nehty. Tento stav může vést k nevolnosti a únavě, ale lidé navzdory těmto negativům pokračují v této dietě, považují tento jev za určitý indikátor správného dodržování diety. Ketony přispívají k potlačení chuti k jídlu, stejně jako vysoký příjem bílkovin spojený s touto dietou způsobují, že dochází k redukci příjmu potravy. Přestože mají jedinci v rámci této diety dovoleno jíst, neomezené množství potravy ve skutečnosti přijímají méně energie, protože nepociťují hlad.

Je tedy Atkinsova dieta vhodná na zdravé hubnutí?

Atkinsova dieta není koncipována v souladu s doporučeními zdravé výživy, neboť povoluje konzumovat pouze potraviny s nízkým obsahem sacharidů. Omezený výběr potravin, může být důvodem proč lidé jedí méně, ale nakonec je to i hlavní příčina proč od této diety nakonec ustoupí. Začíná je nudit jednostranná strava.

Zhoršování stavu organismu hubnoucího

Existuje mnoho důvodů, proč označit Atkinsovu dietu za nezdravou volbu. Zaprvé je tato dieta založena na vysokém obsahu tuků, zvláště nasycených a dosud se nezjistilo jaká zdravotní rizika může přinést při dlouhodobém dodržování. Kromě toho velmi vysoký podíl bílkovin ve stravě zvyšuje zátěž ledvin při procesu eliminace bílkovinného odpadu. Tato dieta je také nutričně nevyvážená – vyloučení potravin na bázi sacharidů ze stravy včetně obilovin, ovoce a zeleniny, znamená nedostatek vitamínů, minerálních látek, vlákniny i flavonoidů, karotenoidů a dalších antioxidantů je pro lidský organismus nepřípustné a nezdravé. V zásadě platí, že bychom měli konzumovat ne méně, ale více těch potravin, které nás mohou chránit před onemocněními jako jsou např. srdečně-cévní onemocnění nebo rakovina.

Obecné doporučení na závěr

A co se obecně doporučuje? Nedržet Atkinsonovu dietu velmi dlouho. Po ukončení Atkinsovy odborníci doporučují vrátit se k pestré a vyvážené stravě založené na čerstvých surovinách. Přijímané denní dávky jednotlivých živin by měly být úměrné individuálním potřebám každého jedince. Pak Atkinsonova dieta funguje.

Napište nám vaše zkušenosti o Atkinsonově dietě. Budeme rádi.

VIDEO: O Atkinsonově dietě

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

5 Komentářů u článku “Atkinsonova (Atkinsova) dieta – jak se stravovat? Co se může a co ne?”

 1. Vladimír napsal:

  Atkinsonovu dietu jsem vyzkoušel, a to velmi úspěšně, již začátkem omdesátých let. Z původních 105 kg jsem váhu snížil za cca 8 týdnů na 81 kg. K zhubnutí přispěl i velmi pomalu se zvyšující pohyb, jogging. Žádné negativní příznaky jsem nepozoroval. Hlavní složkou potravy bylo vařené hovězí maso, jedl jsem i dostatek zeleniny, neobsahující, nebo jen minimálně obsahem, sacharidy..

 2. Vlkodlak napsal:

  Atkinsonovu dietu jsem držel asi 2 měsíce. Jedl jsem jen maso a zeleninu. Pil jsem čistou vodu a zhubl jsem ze 125 kg na 75 kg.
  Nepozoroval jsem žádné problámy, akorát jsem byl unavený a často jsem spal. Tlak mně klesl na 145/95. Vřele doporučuji.

 3. Luděk Žákovský napsal:

  Dobrý den, mohl bych prosím autora článku poprosit o doplnění zdrojů studie, která prokazuje „zmenšování mozku díky Atkinsově dietě“? Příp. i zdroje k dalším popsaným nebezpečenstvím?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva