Sponzorováno

Skleróza multiplex – příznaky, příčiny a léčba 4.67/5 (27)

Skleróza multiplex - příznaky, příčiny a léčbaSclerosis multiplex je nejčastější onemocnění centrálního nervového systému.

Definice

Sclerosis multiplex (roztroušená mozkomíšní skleróza) je závažné chronické onemocnění, které je velmi variabilní příznaky, formou, průběhem. Je léčitelné, ale specifický lék na vyléčení dnes ještě neznáme.

 

Výskyt sklerózy

 • Postihuje osoby zejména v produktivním věku (20-40 let)
 • Častěji se vyskytuje u žen
 • Výskyt onemocnění se zvyšuje vzdáleností od rovníku
 • V ČR je asi 5 000 osob se sclerosis multiplex

Příčiny

Přesnou příčinu neznáme. Předpokládá se multifaktoriální etiologie: spoluúčast prodělané virové infekce, vlivu faktorů vnějšího prostředí a poruchy imunity genetický predisponovaných osob.

Charakteristika sklerózy multiplex

Sclerosis multiplex je onemocnění bílé hmoty centrálního nervového systému. Chorobný proces způsobí poškození myelinových obalů nervových vláken, tzv. demyelinizace, která je doprovázena zánětlivou reakcí. Myelin slouží ke zrychlení přenosu informací nervovými vlákny mezi mozkem, míchou a ostatními částmi těla. Když je myelin poškozen, informace probíhají pomaleji nebo nesprávné, poškozené oblasti tkáně se jmenují plaky nebo léze.

Příznaky

Projevuje se akutním nebo subakutní výskytem širokého spektra neurologických příznaků, které odrážejí ložiska poškozeného myelinu: poruchy zraku, motoriky, citlivosti, stability, koordinace, kognitivních funkcí, řeči, sfinkterů. Neurologické příznaky se vyskytují samostatně nebo v kombinaci a jsou obvykle doprovázeny únavou.

Průběh

 • atakovitě remitentní (období zhoršení se střídají s remisí zlepšením)
 • primárně progresivní (od začátku postupný náraz potíže)
 • sekundárně progresivní (po počátečním období atak remisí, dochází postupně ke zhoršování).

Diagnostika sklerózy multiplex

 • podrobná anamnéza (historie) onemocnění
 • důkladné neurologické vyšetření
 • pomocné vyšetření: magnetická rezonance, vyšetření likvoru, vyšetření evokovaných potenciálů, imunologické vyšetření

Prognóza

Sclerosis multiplex je hlavní příčinou netraumatickou invalidity mladých osob.

 • 80% pacientů má atakovito-remitentní formu
 • 50% z nich má rozvoj sekudárně progresivní formy s trvalým neurologickým deficitem v průběhu 15 let
 • po 10 letech trvání onemocnění je zaměstnáno pouze 20-30% pacientů

Léčba

Hlavní cíle léčby:

 • léčba ataku (např. kortikoidy)
 • redukce počtu atak zpomalení progrese onemocnění (interferony, glatiramer acetát)
 • léčba příznaků

TIP: Jak se stravovat při roztroušené skleróze?

Roztroušená skleróza – Jak s ní žít

Přečtěte si odborné rady jak s touto chorobu žít.

1) Buďte realističtí

Dozvěděli jste se diagnózu, je to šok. Zvyknout si na to, že vaše tělo neposlouchá, že vás zradilo, že máte nemoc. Můžete se litovat, proč právě vy, budete depresivní, zanevřete na všech, na ty, o kterých si myslíte, že jsou zdraví. Osud vám nepřeje. Zkuste se v tomto stavu zastavit a říct si: beru tento svůj stav na vědomí, život jde dál, třeba s tím něco dělat! Dopřejte si čas a prostor tomu, abyste přijali změnu. Zatlačte na chvíli strach, obavy z budoucnosti. Reálně zvažte své možnosti, buďte k sobě upřímný, nikdo vás tak nezná, jako vy sám. Nemá smysl protivit se tomu, co je nezbytné. Zpomalte, přijměte to a budete šťastní.

Sponzorováno

2) Začínáte zápas

Ne boj, protože bojujeme s nepřítelem, což vyžaduje negativní energii. Zápas vyžaduje naši aktivitu, měl by nás nabít pozitivní energií. Získejte co nejvíce informací o svém onemocnění, o možnostech léčby, o životosprávě, o všem, co by mohlo zlepšit váš zdravotní stav. Čtěte, konzultujte, řaďte se a hlavně: poslouchejte své tělo.

3) Zpomalte, šetřete se, naučte se odpočívat

Ale na druhé straně: k udržení pohybu je nutný pohyb, proto cvičení by mělo být samozřejmostí v denních aktivitách.

4) Naučte se milovat své tělo

I když nepracujete, tak jako byste si to představovali učte se věřit sami sobě. To vám umožní pochopit, jak žít. Myslete pozitivně, vaše myšlení ovlivňuje vaše tělesné pocity. S pozitivním myšlením rychleji a lépe vyřešíte vaše problémy. Pozitivní myšlení a jednání jsou nepřátelé smutku.

5) Buďte opatrní

V průběhu onemocnění lze vaše chůze bude pomalejší. Snažte se chodit opatrně, bezpečně, abyste předešli úrazům. Pokud je nutná opora, přesvědčte svou mysl, že hůlka je kamarádka a vozík vám znovu rozšíří vaše obzory.

6) Šetřete svou energii

Roztroušená skleróza je doprovázena únavou. Jste nešťastní z toho, že najednou nedokážete řešit najednou více problémů než předtím? Sestavte si pořadí důležitosti a postupujte podle seznamu. Pak vám zůstanou jen dokončené úkoly.

7) Stanovte si reálné cíle

Stanovte, jak a co chcete dosáhnout a v jakém časovém horizontu.

8) Poznejte svá práva

Seznamte se se Zákony sociální péče, o možných podporách, o možnostech léčby, lázeňské léčby a dalších jiných výhodách.

9) Neizolujte se!

V počátku onemocnění, můžete mít pocit, že vám ostatní nerozumí, že se na vás zlobí, protože vaše aktivita poklesla. Máte pocit, že potřebujete být sám. Nedopusťte, aby se to stalo dlouhodobě. Povídejte se, komunikujte, mluvte o svých pocitech s příbuznými, s přáteli, s osobami stejně postiženými. Najděte si svoji věrnou vrbu. Naučte se dívat na věci z nového zorného úhlu. Změna perspektivy možná přinese zcela nový svět příležitostí, poznáte nových, vzácných lidí.

10) Nevzdávejte se

Už víte nejen vaši diagnózu, ale naučili jste se s touto chorobou žít. Nevzdávejte se, život s roztroušenou sklerózou sice někdy těžký, bolestný, ale je i tak krásný, váš, jedinečný. Život je proto, aby se žil! Pokuste se být spokojeni sami se sebou, takoví jací jste. Jedineční!

Dále si přečtěte o roztroušené skleróze

VIDEO: Příběh se sklerózou multiplex

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o skleróze multiplex

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Skleróza multiplex – příznaky, příčiny a léčba”

 1. […] onemocnění kloubů. Je charakterizováno degradací kloubní chrupavky, subchondrální sklerózou multiplex, tvorbou ostefytů a změnami měkkých […]

 2. […] bolest hlavy není považována za příznak roztroušené sklerózy, více než polovina pacientů trpí bolestmi hlavy v průběhu onemocnění. Skoro u čtvrtiny […]

 3. […] den roztroušené sklerózy (RS) byl zaveden Mezinárodní federací pro roztroušenou sklerózu (MSIF) a jejími členskými […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva