Sponzorováno

Citrony a zdraví – jaké mají účinky na zdraví? 4.94/5 (62)

citron-zdraviCitrony jsou bohatým zdrojem chemických sloučenin posilujících obranyschopnost organismu, cévy, napomáhajících uzdravení kůže a také bránit některým buněčným změnám vedoucím např. k rakovině. Citrony tak slouží jako prevence proti rakovině.

Všichni víme: citrony obsahují vitamín C

Vitamin C je silným antioxidantem, snižuje hladinu nestabilních molekul poškozujících buňky, známé jako volné radikály a pomáhá posilovat i naše srdce. Právě nízká hladina tohoto vitaminu zvyšuje riziko srdečních komplikací, např. infarktu. Náš organismus vitamín C používá i na tvorbu kolagenu, kterým se mimo jiné podílí na hojení nejrůznějších poranění. „Céčko“ snižuje hladinu histaminu, látky, která přispívá k slzení očí a ucpávání nosu.

Skutečná léčivá síla

Tyto sytě žluté citrusové plody obsahují kyselinu askorbovou (vitamin C) a citronovou, které pomáhají urychlovat hojení ran a kostí. Podporují očistu jater a ledvin od nejrůznějších jedovatých látek, vznikajících jako zplodiny látkové výměny.

Kyselina citronová snižuje vylučování vápníku a částečně pomáhá předcházet vzniku ledvinových kamenů. Citron je jedním z nejlepších léků na zažívání, protože stimuluje tvorbu žluči. Stejně jako cibule, zabraňuje tvorbě krevních sraženin.

Plody, šťáva a kůra jsou bohaté na vitamíny a minerály. Šťáva uklidňuje rýmu, kašel, bolest v krku, snižuje horečku, pomáhá při bolestech hlavy. Citrony je nejlepší používat s vodou. S medem tvoří velmi výživnou směs, která léčí afty a ústní záněty. Na popraskanou kůži stačí smíchat citronovou šťávu se stejným množstvím glycerinu a potírat postižené místo.

TIP: Pokud se nám lámou nehty, třeba si je ráno i večer zvlhčovat právě šťávou z citronu.

Kromě toho, šťáva dokonale vybělí nejen nehty, ale i pokožku rukou, léčí i záděry a bílé skvrnky na nehtech, což signalizuje nedostatek zinku a vápníku v organismu. Citronová šťáva působí zásaditě a neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku, a tím předchází pálení žáhy. Tento zázračný citrus pomáhá i mastné nebo smíšené pokožce. Otevřené póry pokožky zavřeme potíráním polovinou citronu. Šťáva zase zklidňuje podrážděnou pleť a pomůže vyřešit problémy s vyrážkami.

Víte, že: Citronová voda je skvělá pro vaše zdraví

Sponzorováno

Citron v kombinaci s vodou, šťávou či medem je vynikajícím prostředkem na zahnání chuti na sladké. A svůj význam má i v boji proti celulitidě. V neposlední řadě pití citronové šťávy reguluje tělesnou hmotnost, snižuje vysoký krevní tlak a zlepšuje krevní oběh. Můžeme ji použít i při výskytu akné a některých typů ekzémů. Vtírání šťávy do pokožky hlavy pomáhá při infekcích a vypadávání vlasů. Každodenní pití zředěné citrónové šťávy a natírání kostních výrůstků se doporučuje při dně a jiných kloubních potížích.

Citronová aromaterapie

Používání éterických olejů je stejně staré jako samo lidstvo. Citron je pro své osvěžující účinky velmi vhodný při duševní námaze, bolestech hlavy, infekcích dýchacích cest, má antiseptické účinky a povzbuzuje trávení. Citrónové oleje a esence se výborně hodí na masáže a do aromalamp. Nejvíce nám poděkuje naše pokožka, přestože působení citrónové vůně je velmi široké.

Obecně platí, že tam kde citron pomáhá vnitřně, tam jeho esence účinek zesílí. Prospívá soustředění a dodává energii nervové soustavě, osvěžuje naši mysl a intelekt, posiluje imunitní systém a čistí krev, odstraňuje únavu dolních končetin a má čistící účinky. Citronová sůl přispěje k vytvoření velmi osvěžující a povzbuzující koupele. Během těhotenství se z bezpečnostních důvodů se kúra éterickými oleji nedoporučuje používat během prvních čtrnácti týdnů. Budoucím maminkám pak může citronový éterický olej dodat sílu na změnu návyků, osvěžit a očistit mysl, ducha i srdce.

Postřeh z tisku

Australští vědci se domnívají, že citronová šťáva může sloužit i jako levný a účinný antikoncepční prostředek a také může zabránit šíření nemoci AIDS. Testy prý ukázaly, že pár kapek šťávy dokáže zabít spermie i zničit virus HIV. Citronová šťáva jako antikoncepce však není novota, znal ji už Casanova …

Citron a menstruace

Babská rada, která údajně funguje, doporučuje citron. Každý den ráno (tři dny až týden) před očekávanou menstruací vypijte celý vymačkaný citron. Může být i oslazený cukrem a naředěný vodou. Pokračujte, po dobu, co chcete menstruaci oddálit. Zkusit můžete i vyšší dávky vitaminu C v tabletách před tím, než se vaše dny mají dostavit.

Ze života: „Potřebovala jsem posunout menstruaci, ale antikoncepci jsem nejedla a hormony si dát do těla cpát nechtěla. Jedinou možností byl citron. Začala jsem ho pít týden předem a pokračovala po celou týdenní dovolenou. Až ke konci jsem začala špinit a spustila se mi menstruace. Citron mi ji posunul skoro o týden, takže jsem byla spokojená.“ (Martina, 29)

Sponzorováno

TIP: Pomelo a jeho účinky na zdraví

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Citrony a zdraví – jaké mají účinky na zdraví?”

  1. Standa napsal:

   Ahoj,
   jak může něco kyselé ( pH2) snižovat kyselost ?

   • Ačkoliv naše chuťové buňky vnímají citron jako nepříjemně kyselý, ten se při trávení metabolizuje na uhličitan draselný, jenž neutralizuje přílišnou kyselost. Kyselost citrónu způsobují organické kyseliny. Ačkoliv je citrón kyselý, působí v našem organizmu jako zásadotvorný. Chuť tedy neurčuje, zda je potravina kyselinotvorná nebo zásadotvorná. Skutečné pH vybraných potravin nám ukazuje tabulka:

    Tabulka ph

    Údaje o pH potravin nám ovšem neříkají nic o tom, jak potravina působí na organizmus, poté co je natrávena.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva