Sponzorováno

Jak na kousání nehtů? TOP rady zde 4.86/5 (21)

 • Kousání nehtů, známé také jako onychofagie, je zlozvyk, při kterém jedinec kouše své nehty. Tento zlozvyk může mít negativní dopad na zdraví nehtů a kůže kolem nehtů a může být také indikátorem stresu nebo úzkosti. V tomto článku je několik tipů, jak se pokusit přestat kousat nehty.
 • Identifikujte příčinu: Pokuste se identifikovat situace nebo stresové okolnosti, které vás vedou k tomu, že si koušete nehty. To vám může pomoci lépe porozumět vašim kousacím zlozvykům a najít strategie, jak s nimi bojovat.
 • Noste nehty krátké: Držení nehtů co nejkratších může snížit riziko, že budete mít co kousat.
 • Pokrývejte nehty něčím nedobrým: Pokud máte tendenci kousat nehty, zkuste nosit průhledný nebo speciální nátěr na nehty, který je hořký nebo nepříjemný na chuť. To vám může pomoci připomenout, že nehty by neměly být kousány.
 • Používejte náhradní zvyky: Pokuste se nahradit zlozvyk kousání nehtů jinými návyky, jako je žvýkání žvýkačky nebo hry na stresové míčky. To může pomoci uvolnit nervovou energii.
 • Vyhněte se situacím, které vyvolávají kousání nehtů: Pokud znáte určité situace nebo prostředí, které vás vedou k tomu, že si koušete nehty, snažte se jim vyhnout nebo najít strategie, jak s nimi lépe zacházet.
 • Psychoterapie: Pokud máte vážné problémy s kousáním nehtů a nedokážete s tímto zlozvykem bojovat sami, mohou vám pomoci odborníci na duševní zdraví, jako jsou psychoterapeuti. Terapie může pomoci identifikovat kořeny tohoto zlozvyku a naučit vás strategie, jak ho překonat.
 • Podpora od rodiny a přátel: Informujte své blízké o svém úsilí přestat s kousáním nehtů a požádejte je, aby vás podporovali. Může být užitečné mít někoho, kdo vás povzbuzuje a připomíná vám, abyste nekousali nehty.
 • Přestat s kousáním nehtů může být obtížné, ale s odhodláním, vhodnými strategiemi a podporou můžete tuto závislost překonat. Pokud máte pocit, že vaše kousání nehtů je spojeno s vážným stresem nebo úzkostí, je vhodné konzultovat s lékařem nebo psychoterapeutem, kteří mohou nabídnout další pomoc a doporučení.

Jak na kousání nehtů?Okusování nehtů je kompulzivní – nutkavý zvyk a nejčastěji se vyskytuje právě u dětí a lidí v produktivním věku. I věda zná tento zlozvyk a z lékařského hlediska je známý jako onychophagia. Mnozí lidé si často ani neuvědomují, že si nehty vůbec okusují. Z mírného zlozvyku se však může stát i vážnější problém.

Až 50% dospělých si kouše nehty. V případě nemytých rukou to může být původ různých nákaz, v lepším případě jde jen o estetický problém. Tento zlozvyk je mnohem běžnější, než si možná myslíte. Je to zvyk, který lidé umí docela dobře skrývat před ostatními. Kousání nehtů je však určitě aktuální téma a ačkoli se dá zamaskovat, pro dotyčného to není nic příjemného. A jak se ho zbavit? Zde je pár rad jak na to.

Proč si vůbec koušeme nehty?

Mezi nejčastější příčiny okusování nehtů patří stres, nuda, frustrace, úzkost a osamělost. Pokud však jde o zmiňované vážnější problémy, může jít i o psychické poruchy jako obsedantně-kompulzivní porucha, porucha opozičního vzdoru, deficit pozornosti, hyperaktivitu, separační úzkost nebo dokonce noční pomočování.

Pozor na nehty i zuby

Kousání nehtů má stejně fyzické i emocionální následky. Nadměrné kousání nehtů může vést k vážnému poškození nehtů a kůže, přičemž může dojít až k zánětům. Kousání nehtů zároveň může poškodit vaše zuby.

Okusování nehtů je zlozvyk, který je velmi obtížné prolomit, ale není to nemožné. Je třeba k tomu malou motivaci, silnou vůli a na začátku pár dobrých rad jak na to.

1.Je třeba hlavně chtít

Každá změna musí být žádaná a přestat si kousat nehty je překvapivě těžké, možná částečně i proto, že naše ruce jsou stále s námi. Může být problémem, pokud se snažíte odnaučit ne sebe, ale někoho jiného. Jednou z metod pro posílení motivace je pečlivě přemýšlet o pozitivních aspektech změny tohoto zvyku, například atraktivní vypadající nehty. Také se ve své mysli ujistěte, že negativní aspekty kousání nehtů jsou tak dramatické, jak je to možné (např. hygienické důvody). Pokud máte tendenci si myslet, že to není velký problém, pak pravděpodobně neprovedete změnu tak rychle.

2. Netrestejte se

Nezáleží na tom, jestli jste to vy nebo vaše dítě, u koho se snažíte o změnu, trestání nefunguje. Trestání dítěte při tomto „zlozvyku“ je špatný tah. Dítě bude vědět, že je to způsob, jak upoutat pozornost a bude ho používat. Totéž platí i při změně u sebe. Podvědomí člověka může reagovat podobně jako dítě, dětinsky zareaguje tím, že udělá pravý opak.

Sponzorováno

3. Nahraďte to špatné něčím dobrým (nebo alespoň neutrálním)

Jedním z klíčových změn je vytvoření nové, dobré (nebo alespoň neutrální) reakce, která může konkurovat starému zlozvyku. Nejlepší druhy jsou ty, které jsou v rozporu se starým zvykem. Takže při kousání nehtů můžete zkusit: žvýkačky, točit palci, hrát se s míčem nebo s gumičkou, sepínat ruce k sobě, jíst mrkev, či jiné.

4. Použijte vizuální připomenutí

Pokud budete své nehty udržovat krátké, budete mít menší pokušení je kousat. Někteří lidé doporučují profesionální manikúru, protože vynaložené peníze spolu s tím, jak dobře nehty vypadají, mohou odradit od jejich kousání. Můžete si dát na nehty neobvyklou barvu laku, která vám vaše předsevzetí bude připomínat. Podobnou službu může udělat i náramek nebo gumička, která vám připomene váš cíl. Pamatujte, že zvyky žijí v nevědomí, takže si koušete nehty automaticky. Vizuální podněty jsou způsob, jak připomínat změny, které chcete provést. Výzkum ukázal, že i náramek, který je obtížné odstranit může být užitečný

5. Všímejte si situace

Návyky jsou silně svázány se situací. Bohužel je obtížné je rozpoznat, ale i tak se zkuste sledovat a zjistěte, za jakých okolností si koušete nehty. Tyto okolnosti se pak pokuste samozřejmě eliminovat.

6. Všímejte si související myšlenky a pocity

Stejně jako situace, i naše myšlenky a pocity spouštějí a ovlivňují naše chování. Uvědomujte si jaké myšlenky provází kousání nehtů. Pokud zjistíte např. že se spojuje s trémou, najdete si jiný způsob jak se s ní vyrovnat.

7. Opakování matka moudrosti

Uvědomte si, že to nepůjde hned, že občas selžete. Nenechte se znechutit a zkoušejte dál. Jedním ze způsobů, abyste viděli pokrok jasněji je např. fotografie vašich nehtů v telefonu každých pár dní. Když vidíte, že se vám daří, posouvá vás to vpřed. Pamatujte si, že staré zvyky neumírají, leží v podvědomí a čekají na aktivaci. Mnoho bitev se zlozvyky je o sebevědomí či o hlubších psychických problémech.

8. Hořká chuť vznešeného stromu vás odradí

Název zázračného indického stromu Neem pochází z perštiny a v překladu znamená vznešený strom. Jeho nesmírná odolnost vůči škůdcům, nepříznivým podmínkám a zejména nakažlivým chorobám vyráží dech již více než 4500 let. Je to právě jeho hořká chuť, což vám může pomoci zastavit zlozvyk. Strom má navíc antiseptické účinky, to znamená, že rány po kousání zároveň dezinfikuje. Stačí olej z jeho výtažků nanést na nehty.

9. Česnek vaši chuť na okusování zastaví

Česnek je další přírodní látka, která svou silnou vůní a chutí může znepříjemnit okusování nehtů. Stejně i česnek je přírodním antiseptikem, takže rány po okusováním dezinfikuje a zároveň nehty posiluje. Potírat nehty můžete čerstvým česnekem, ale vhodný je stejně i česnekový olej.

10. Pravidelnou manikúrou proti vašemu zlozvyku

Dopřejte si profesionální manikúru tak často, jak můžete. Pravidelnou profesionální péčí si nejenže zlepšíte kvalitu poškozených nehtů, upravená manikúra vás navíc odradí od jejího ničení zuby. Investované peníze a čas a také pěkně vypadající nehty budou fungovat jako dostatečně odstrašující prostředek.

Dalším fungujícím způsobem jak zastavit kousání nehtů je jejich pravidelné zastřihávání. Pokud budete své nehty udržovat stále krátké, nebudete mít co kousat a váš mozek si postupně navykne na to, že při jakémkoliv stresu jako první sáhnete po nehtech. Pravidelnou péčí o nehty se navíc zbavíte nevábného vzhledu, který jste si díky zlozvyku přivodili.

Pokud to nejde po dobrém …

Musí to jít po zlém. Nic naplat, vaše závislost je tak silná, že nesnesitelně hořké chutě už pro vás dávno nejsou překážkou, jakékoliv napomínání vašeho okolí úspěšně ignorujete a vaše vůle s vámi ztratila trpělivost. Je načase zasáhnout ne sice vábným, ale o to funkčnější prostředkem. Jednoduše si oblepte nehty samolepícími náplastmi.

Používejte je tak dlouho, dokud si zcela nezvyknete na to, že prsty do úst nepatří. Pokud vás však ani náplasti nezastaví, zvažte návštěvou lékaře. Za vaší nezastavitelnou chutí po okusování nehtů je zřejmě vážnější důvod psychologického charakteru.

A co vy? Upřímně, koušete si sem tam nehty? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Jak si přestat kousat nehty | Vaše ruce jsou vaše vizitka

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Jak na kousání nehtů? TOP rady zde”

 1. Líza napsal:

  Článek je velmi výstižný. Přesně popisuje, co prožívám již pěkných 20 let. Ale stále mi nic nepomáhá. Ne dlouhodobě. V některých případech se také doporučuje hypnóza. Máte s tím někdo zkušenosti? Budu moc ráda za váš příběh. Můžete mi zanechat komentář i u mého článku: https://elizavoplt.wordpress.com/2015/10/07/ach-ty-nechty/

  Velmi mě to potěší!

Zanechat komentář ke článku

Zpráva