Sponzorováno

Raw food – zkuste svůj jídelníček obohatit o „živou“ stravu 4.71/5 (38)

Raw food – zkuste svůj jídelníček obohatit o „živou“ stravuDnes můžeme nalézt mnoho způsobů, jakými se lidé stravují. Na jedné straně má každý nějaké své oblíbené pokrmy a naopak něco, čemu se rád vyhne, na straně druhé nalezneme i celé směry, které snad nejsou jen o postoji k jídlu, ale spíše o celkové životní filozofii. Jedním z nich je i tzv. vitariánství neboli raw food, kdy přijímaná potrava není tepelně ani chemicky upravována.

Pestrost úprav bez vaření

Podstatou je konzumace pokrmů, které zůstávají syrové a co nejvíce živé. Nenaleznete zde tedy nic vyloženě vařeného, smaženého, grilovaného nebo pečeného. Nedojde tak k úpravě chuti jídla při těchto procesech, do organismu nejsou vpravovány žádné konzervanty, barviva, umělá sladidla atd.

Základní myšlenkou je, že trávicí trakt člověka je uzpůsoben pro příjem čistě rostlinné stravy. I tak však je možné disponovat širokou nabídkou pokrmů velmi vzhledově různorodých a lákavých. Hodně se zde využívá naklíčení obilovin, mletí, mixování, odšťavování, strouhání, mražení či vysoušení. Teplota, při níž je však strava vysoušena se pohybuje do 42 – 45°C. Jedná se zejména o syrovou rostlinnou stravu, tedy o ovoce, zeleninu, různé obiloviny, semínka, ořechy. Pak je volbou každého individuálně, zda si do potravy zahrne např. syrové mléko, vajíčka, maso nebo med. To bývají často velmi diskutované položky jídelníčku.

Zachování cenných látek

Velkou výhodou je, že v takto „neupravené“ stravě nedojde k poničení vitamínů, minerálů a důležitých enzymů. Právě při vyšší teplotě by došlo k jejich znehodnocení. Enzymy by se pak již nemohly podílet na probíhajících procesech v lidském těle, nepodpořily by adekvátním způsobem trávení, vstřebávání látek ze stravy či regenerační funkce organismu. Při příjmu tepelně upravené stravy jsou v ní tyto enzymy zničeny a naše tělo si je musí produkovat samo.

Pokud hovoříme o živé stravě, máme na mysli tu, která si zachovává právě aktivní enzymy. Pro představu se může jednat o syrové ovoce. Přijaté enzymy pak v mnohém podpoří správné funkce v našem organismu. Některé potraviny jsou sice syrové, ale enzymaticky živé nikoliv – např. ořechy, semínka, obilná zrna. Je možné je „oživit“ namočením na určitou dobu do studené vody, čímž začne proces klíčení, a dojde k probuzení potřebných enzymů.

Sponzorováno

Důkladné pročištění těla

Hlavním přínosem při konzumaci vitariánské stravy je nastartování detoxikace všech tělesných struktur. Jídlo je samo o sobě zásadité a napomáhá hloubkovému čištění orgánů, tkání, krve, lymfy i kůže. Přirozeným způsobem je do těla dodáno potřebné množství vitamínů, minerálů, aminokyselin, bílkovin i stopových prvků. Jelikož v tepelně upravené stravě je část těchto látek zničena, pro dodání stejného množství energie je potřeba méně syrové stravy. Dochází tak k podpoře hubnutí a postupně ke zlepšení fyzického i psychického stavu. Předmětem diskusí se však stává, zda vitariánská strava disponuje dostatkem proteinů nebo vitamínu B12.

Přechod na raw food z běžné stravy

Možná vás láká vyzkoušet, jaké to vlastně je, nejíst nic tepelně upraveného. Pokud jste však byli dosud zvyklí na běžnou kuchyni, učiňte proces změny opravdu postupně a obezřetně. Není dobré ze dne na den vyškrtnout z jídelníčku 90% toho, co jste dosud konzumovali. Pro tělo by to byla příliš velká zátěž. Vyřazujte tedy ze stravy nejprve pečivo, následně sladkosti, uzeniny, maso atd. Tak se postupně dostanete k tomu, že převahu ve stravovacím režimu bude mít syrová rostlinná strava. Nijak na sebe nespěchejte a dopřejte si čas (klidně i více než půl roku), než jídelníček kompletně proměníte.

Při drastickém omezení tepelně upravené stravy by mohlo dojít k velmi rychlému zahájení detoxikace těla, což by pro vás mohlo být vnímáno jako nepříjemné. Zkoušejte na sobě vše postupně a řiďte se reakcemi vašeho těla. Že váš známý zvládl bez následků hned druhý týden sníst tolik a tolik ovoce ještě neznamená, že to prospěje i vám. Každý je v tomto ohledu jinak citlivý. Výhodou je, že postupem času si tělo na tuto stravu zvykne, a začne i toužit po tom, co zrovna potřebuje. Přejde vás chuť na sladké či smažené pokrmy, ale bude vás lákat určité ovoce či zelenina.

Je však samozřejmě na každém z nás, za jaký konec toto stravování uchopí. Je možné jen občas něco vyzkoušet a nezavrhovat takto připravená jídla, nebo se tomu zcela oddat. Pak lze objevit novou vášeň v hledání inspirace či dokonce vymýšlení vlastních receptů.

Co si o syrové stravě dále přečíst?

VIDEO: Reportáž o Raw stravě

VIDEO: Divoké raw recepty

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva