Skyr a jeho účinky na zdraví – super i při dietě 4.78/5 (9)

Sponzorováno

Skyr a jeho účinky na zdravíKdyž pomyslíte na severská jídla, vaše myšlenky možná půjdou směrem: nakládaní sledi, brusinky, švédské palačinky a masové kuličky z Ikei. Ale možná znáte i další tradiční severoevropské jídlo, které se dostalo na police chladniček v obchodech: je to skyr. Tento přecezený jogurt se na Islandu vyrábí více než tisíc let. Nyní si získává na popularitě – zejména pro jeho obsah probiotik, nízký obsah cukru a pro podstatný obsah bílkovin.

Skyr je super doplňkem každého jídelníčku, který obsahuje mléčné výrobky a ve většině receptů může sloužit jako náhražka řeckého jogurtu.

Skyr je islandský mléčný výrobek, který se stává populárním po celém světě. S vysokým obsahem bílkovin a širokou škálou vitamínů a minerálních látek je skyr obecně uznáván jako výživný doplněk stravy. Běžně se užívá jako zdravá snídaně s vysokým obsahem bílkovin, zdravý dezert nebo sladká svačina mezi jídly.

Tento článek se hlouběji podívá na skyr, zkoumá, co to je a proč je zdravý.

Co je Skyr?

Skyr je na Islandu základní potravinou již více než tisíc let. Velmi se podobá jogurtu, má podobnou chuť a trochu hustší texturu.

Skyr se vyrábí z odstředěného mléka, ze kterého byla odstraněna smetana. Mléko se pak ohřeje a přidají se živé kultury bakterií.
Jakmile produkt zhoustne, přecedí se, aby se odstranila syrovátka.

Skyr je v posledních letech stále populárnější a nyní jej lze nalézt v mnoha obchodech s potravinami po celém světě.

Skyr je bohatý na důležité živiny – proto je tak oblíbený

Skyr obsahuje působivou sadu důležitých živin. Má nízký obsah kalorií, tuků a sacharidů, přesto vysoký obsah bílkovin, vitamínů a minerálních látek.

I když se jeho přesný obsah živin liší podle značky, 1 porce (170 gramů) neochuceného skyru obvykle obsahuje následující živiny:

  • Kalorie: 110
  • Bílkoviny: 19 gramů
  • Sacharidy: 7 gramů
  • Tuk: 0 gramů
  • Fosfor: 25,5 % DDD (doporučené denní dávky)
  • Vápník: 20 % DDD
  • Riboflavin: 19 % DDD
  • Vitamin B-12: 17 % DDD
  • Draslík: 5 % DDD

Skyr je přirozeně beztukový produkt, i když někdy se při zpracování přidává smetana, která může zvýšit jeho obsah tuku.

Obsahuje také více bílkovin než mnoho jiných druhů mléčných výrobků, s přibližně 11 gramy bílkovin na 100 gramů. Pro srovnání, stejné množství řeckého jogurtu obsahuje asi 7 gramů bílkovin, zatímco plnotučné mléko obsahuje 3,2 gramu.

Díky vysokému obsahu bílkovin vás skyr moc pěkně zasytí

Jednou z největších výhod skyru je obsah bílkovin. Výroba skyru vyžaduje třikrát až čtyřikrát více mléka než výroba jogurtu, což vede k produktu s vyšším obsahem živin a vysokým obsahem bílkovin.

Studie prokázaly, že bílkoviny z mléčných výrobků mohou regulovat hladinu cukru v krvi, zlepšovat zdraví kostí a pomáhají zachovat svalovou hmotu během hubnutí. Protein může být také prospěšný pro regulaci hmotnosti, protože zvyšuje pocit plnosti a snižuje pocit hladu. Ve skutečnosti bylo prokázáno, že konzumace kvalitních mléčných potravin s vysokým obsahem bílkovin, jako je jogurt, pomáhá předcházet přibírání na váze a obezitě.

Jedna studie zkoumala, jak svačiny s vysokým obsahem bílkovin, jako je jogurt, ovlivňují chuť k jídlu, ve srovnání s nezdravými svačinami, jako je čokoláda a sušenky. Nejen, že konzumace jogurtu vedlo ke snížení chuti k jídlu, ale také ke konzumaci o 100 kalorií méně později během dne.

Další studie porovnávala účinky jogurtů s nízkým, středním a vysokým obsahem bílkovin na hlad a chuť k jídlu. Zjistilo se, že konzumace jogurtu s vysokým obsahem bílkovin vede ke snížení hladu, zvýšené sytosti a zpoždění následného jídla později během dne.

Důkazy také naznačují, že protein může stimulovat dietou indukovanou termogenezi. To způsobí zrychlení vašeho metabolismu, což vašemu tělu umožní spálit více kalorií po jídle.

Skyr vás může chránit před osteoporózou

Skyr má vysoký obsah vápníku. Asi 99 % vápníku ve vašem těle se nachází v kostech a zubech. Zatímco kolagen tvoří hlavní strukturu vašich kostí, kombinace vápníku a fosfátu je dělá silnými a hustými. U dětí a dospívajících studie ukázaly, že příjem vápníku je spojen se zvýšením hustoty kostí a růstem kostí.

Jak stárnete, vaše kosti začnou ztrácet část této hustoty, což vede k porézním kostem a stavu známému jako osteoporóza. Výzkumy ukazují, že zvýšený příjem vápníku může chránit před úbytkem kostní hmoty.

Sponzorováno

Ve skutečnosti tříletá studie na ženách ukázala, že konzumace většího množství vápníku z mléčných potravin pomáhá zachovat hustotu kostí. Další studie u starších žen ukázala, že dlouhodobé doplňování vápníku zvrátilo ztrátu kostní hmoty související s věkem.

Vápník lze nalézt v různých potravinách, ale pouze jedna porce skyru může poskytnout 20 % doporučené denní dávky. A to je super.

Skyr může podpořit i zdraví srdce

Srdeční onemocnění jsou celosvětově hlavní příčinou úmrtí a představují téměř 31 % všech úmrtí. Naštěstí důkazy ukazují, že mléčné výrobky, jako je právě skyr, mohou být spojeny se sníženým rizikem srdečních chorob.

Je to pravděpodobně proto, že mléčné výrobky obsahují minerální látky jako vápník, draslík a hořčík, které jsou všechny důležité pro zdraví srdce.

Jedna studie ukázala, že mléčné výrobky mohou pomoci snížit krevní tlak. Zjistilo se, že tři porce kvalitních mléčných výrobků denně způsobily významný pokles systolického krevního tlaku u mužů s vysokým krevním tlakem.

Podporuje kontrolu krevního cukru

Skyr má vysoký obsah bílkovin, ale nízký obsah sacharidů, takže může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi. Když jíte, vaše tělo rozkládá sacharidy na glukózu. Hormon zvaný inzulin je pak zodpovědný za transport glukózy do vašich buněk, aby byla použita jako energie. Když však jíte příliš mnoho sacharidů, tento proces nefunguje tak efektivně a může vést k vysoké hladině cukru v krvi.

Studie ukazují, že konzumace bílkovin zpomaluje vstřebávání sacharidů, což vede k lepší kontrole krevního cukru a nižší hladině cukru v krvi.

Jedna 16týdenní studie porovnávala stravu s vysokým obsahem bílkovin a stravu s normálním obsahem bílkovin. Vědci zjistili, že nahrazení sacharidů bílkovinami výrazně zlepšilo kontrolu hladiny cukru v krvi.

Vytváří zdravý mikrobiom

Kvůli fermentačnímu procesu používanému k výrobě skyru má poměrně vysoký obsah probiotik, která prospívají mikrobiomu – souhrnu dobrých bakterií ve vašem střevním traktu. Zdravý mikrobiom byl spojen s lepším trávicím zdravím, sníženým rizikem obezity a dokonce nižší mírou deprese.

Mnoho odborníků se nyní domnívá, že konzumace probiotik prostřednictvím jídla je vhodnější, než jejich užívání ve formě pilulek. Takže se můžete cítit lépe, když budete jíst fermentované potraviny jako skyr každý den.

Skyr nemusí být pro každého – pro koho je skyr vhodný?

Někteří lidé nemusí mít prospěch z přidání skyru do jejich stravy. Vzhledem k tomu, že skyr je vyroben z mléka, tak pokud jste alergičtí na kasein nebo syrovátku – dva proteiny nacházející se v mléce – měli byste se vyhnout skyru. U těchto jedinců může skyr a další mléčné výrobky vyvolat alergickou reakci s příznaky od nadýmání a průjmu až po anafylaxi.

Pokud trpíte intolerancí laktózy, zjistit, zda jste schopni tolerovat skyr, může být otázkou pokusů a omylů. Laktóza je druh cukru, který se nachází v mléce. Rozkládá se enzymem zvaným laktáza. Osoby s intolerancí laktózy tento enzym postrádají, což může vést k bolestem žaludku a dalším vedlejším účinkům na trávení po konzumaci produktů obsahujících laktózu.

Naštěstí pro tyto jedince proces pasírování skyru odstraní asi 90 % obsahu laktózy, takže mnoho lidí s intolerancí laktózy může tolerovat střední množství skyru.

Nejlepší je však nejprve vyzkoušet malé množství, abyste se ujistili, že nepociťujete žádné negativní příznaky.

Jak jíst a jak si užít Skyr

Tradiční skyr se podává smíchaný s několika lžícemi mléka a trochou cukru, i když jíst ho obyčejně bez cukru je zdravější volba.

Oblíbené jsou také ochucené typy skyru, které se obvykle doslazují buď cukrem, nebo umělými sladidly. Ale pak pozor na to, ať umělá sladidla „nezabijí zdravost skyru“.

Navíc se často kombinuje s ovocem nebo džemem, aby dezert měl trochu sladkosti. To je ideální varianta.

Kromě toho je skyr začleněn do různých receptů, třeba do pudinků. Nebo se dává i do smoothie. Ze skyru se vyrábí třeba i Cheesecake.

Sponzorováno

A co vy? Milujete skyr? Kupujete si ho občas? Napište nám do komentářů pod článkem.

Dále si přečtěte o mléčných výrobcích

Zdroje článku a studie o skyru

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva