Sponzorováno

Olivový olej na zácpu – dá se použít? Funguje? 4.54/5 (13)

  • Když je stolice tvrdá a suchá, nepohybuje se snadno střevem, je to zácpa.
  • Olivový olej může být bezpečným a zdravým způsobem, jak znovu uvést stolici do pohybu a zmírnit zácpu.
  • Tuky v olivovém oleji mohou pomoci stolici zadržet více vody a udržet ji měkčí.
  • Jedna polévková lžíce olivového oleje, užívaná ráno nalačno, může u mnoha zdravých dospělých zmírnit zácpu.
  • Olivový olej a sladký mandlový olej mohou fungovat jako změkčovadla, pokud jejich příjem překročí absorpční kapacitu tenkého střeva.

Někteří lidé používají olivový olej ke zmírnění zácpy.

Někteří lidé používají olivový olej ke zmírnění zácpy.

Olivový olej je často propagován pro své potenciální zdravotní přínosy, mezi které patří třeba snižování cholesterolu a pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi. Obsahuje také hodně živin. Může ale olivový olej také pomoci při léčbě zácpy? Na to se podíváme v dnešním článku.

Zácpa je vlastně pomalý pohyb stolice ve střevech. Můžete třeba zaznamenat pouze několik stolic týdně. Přijatou normou je jedna stolice denně, ale vaše individuální návyky se mohou lišit. Při zácpě se stolice stává tvrdou a suchou. A to je pak problém, zácpa může ztížit průchod stolice. Bolest břicha je pak častým příznakem zácpy.

Projímavý účinek olivového oleje je obecně celkem mírný. Většina lidí může také konzumovat olej bez vedlejších účinků. I když nabízí jen mírnou úlevu, co se zácpy týče, možná stojí za to přidat tento zdravý olej do svého jídelníčku.

Co vlastně způsobuje zácpu? Jaké jsou její příčiny?

Zácpa má mnoho možných příčin. To může ztížit zjištění, co je příčinou vašeho konkrétního problému. Příčina může být tak jednoduchá a snadno odstranitelná jako špatná strava nebo tak závažná jako rakovina tlustého střeva.

Mezi příčiny mírnější zácpy patří jídelníček s nízkým obsahem vlákniny, špatná hydratace a nedostatek pravidelného cvičení. Sedativa a léky, které snižují krevní tlak, mohou také způsobit zácpu.

I různé nemoci mohou také způsobit zácpu. Parkinsonova choroba i roztroušená skleróza řadí zácpu mezi své zdravotní komplikace. V mnoha případech vážná zácpa souvisí s problémem v trávicím traktu. Například anální trhlina nebo zúžení tlustého střeva může způsobit zácpu.

Neurologické problémy, které specificky postihují nervy kolem tlustého střeva a konečníku, stejně jako problémy s pánevním svalstvem, mohou také způsobit zácpu.

Olivový olej je považován za zdravý tuk, protože obsahuje především mononenasycené tuky. Tělo využívá tyto tuky ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Jsou také lepší pro hubnutí než nasycené tuky nebo trans-tuky, které mohou přispět k nárůstu hmotnosti a dalším problémům.

Jak používat olivový olej při zácpě

Různé druhy olivového oleje koupíte ve většině obchodů s potravinami. Extra panenský olivový olej je považován za nejčistší, protože neprochází žádným velkým zahříváním a chemickým zpracováním. Takže používejte tento typ oleje.

Sponzorováno

Protože olivový olej není lék, neexistuje žádné standardizované doporučení pro jeho použití jako projímadla. Na to myslete.

Ve studii publikované v magazínu Journal of Renal Nutrition vědci zjistili, že denní dávky olivového oleje byly účinné při zlepšení většiny příznaků zácpy u lidí podstupujících hemodialýzu kvůli onemocnění ledvin. Dávky začínaly na 4 mililitrech a zvyšovaly se podle potřeby.

Můžete zvážit vyzkoušení lžičky smíchané se sklenicí pomerančového džusu nebo šálkem teplého mléka. Olej lze také použít jako zálivku na salát nebo jako přísadu při vaření. Pokud je vaším častým problémem zácpa, možná budete chtít začít jím pokapávat saláty, vařenou zeleninu nebo vejce, abyste zvýšili jeho přítomnost ve vaší stravě.

Existují nějaké vedlejší účinky, pokud použijete olivový olej na zácpu?

Malé dávky olivového oleje většina lidí dobře snáší. Vzhledem k tomu, že olivový olej může mít přirozené projímavé vlastnosti, může přispívat k průjmu.

Olivový olej obsahuje spoustu kalorií do malé porce. Jedna polévková lžíce má například téměř 120 kalorií. Pokud pečlivě počítáte kalorie, nezapomeňte do svého výpočtu zahrnout olivový olej.

Pokud máte cukrovku, měli byste si před použitím olivového oleje tímto způsobem promluvit se svým lékařem. Olivový olej může snížit hladinu cukru v krvi.

Pokud jste v minulosti bez problémů konzumovali olivový olej, mělo by být v pořádku přidat další do svého jídelníčku nebo jej užívat jako projímadlo. Před podáním olivového oleje svému dítěti byste se měli poradit s jeho pediatrem.

Doporučujeme dobrý příjem vlákniny, aby se předešlo zácpě.

A co děti?

Miminka a děti se zácpou by olivový olej neměly užívat. Místo toho se doporučuje malé množství jablečné nebo hruškové šťávy, nebo švestkový džus pro kojence. Batolata a starší děti mohou dosáhnout úlevy pomocí potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou sušené švestky, meruňky a celozrnné cereálie.

Olivový olej je základem středomořské stravy a tato strava je spojena s nižším rizikem některých onemocnění a delším životem. Olivový olej obsahuje fenolové sloučeniny, které mají protizánětlivé, antimikrobiální a antioxidační účinky. Olivový olej také obsahuje vitamín E, důležitou živinu, která pomáhá předcházet produkci volných radikálů a hraje roli při podpoře imunitního systému, mimo jiné.

Sponzorováno

Zkoušeli jste někdy olivový olej na zácpu? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

A dále si o olivovém oleji přečtěte

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva