Sponzorováno

Dumpingový syndrom – příznaky, příčiny a léčba 4.87/5 (23)

Jak si poradit s dumpingovým syndromem?

Jak si poradit s dumpingovým syndromem?

Dumpingový syndrom je stav často spojený s operačním odstraněním celého žaludku. Ale nemusí to tak být vždy.

Tento syndrom nastává:

  • když se jídlo přesune z vašeho žaludku do první části tenkého střeva (dvanáctníku) ihned po jídle
  • nebo když nemáte žaludek (ve kterém by se mělo jídlo správně určitou dobu trávit a postupně uvolnit do dvanáctníku) a přechází potrava do tenkého střeva příliš rychle, což způsobí přeplnění střeva potravou

To způsobuje příznaky jako křeče a průjem během několika minut až několika hodin po jídle. Například dojde-li k chirurgickému zákroku, k odstranění části nebo celého žaludku, nebo pokud jde podstoupili bypass žaludku pro snížení tělesné hmotnosti, můžete trpět dumpingovým syndromem.

Typy dumpingového syndromu

Existují dva typy dumpingového syndromu. Ty jsou založeny na tom, kdy začnou příznaky:

  1. Předčasný (či časný) dumping syndrom. Nastává asi 10-30 minut po jídle. Asi 75 procent lidí s dumpingovým syndromem má tento typ.
  2. Pozdní dumping syndrom. K tomu dochází 1-3 hodiny po jídle. Asi 25 procent lidí s dumpingovým syndromem má tento typ.

Každý z těchto dvou typů dumpingového syndromu má různé příznaky. Někteří lidé mají jak časný, tak pozdní syndrom.

Symptomy dumpingového syndromu

Mezi příznaky časného dumpingového syndromu patří nevolnost, zvracení, břišní křeče a průjem. Tyto příznaky obvykle začínají 10 až 30 minut po jídle.

Další příznaky mohou být:

  • nadýmání nebo pocit nepohodlí v oblasti břicha
  • pocení
  • závrať
  • rychlá srdeční frekvence

Příznaky pozdního dumpingového syndromu se objeví hodinu až tři hodiny po jídle. Jsou způsobeny nízkou hladinou cukru v krvi (zvýšená náplň dvanáctníku ovlivňuje slinivku břišní k vyššímu výdeji trávicích enzymů a zároveň ke zvýšenému uvolňování inzulinu) a mohou zahrnovat:

  • závrať
  • slabost
  • pocení
  • hlad
  • rychlá srdeční frekvence
  • únava
  • zmatenost
  • třes a chvění

Příčiny dumpingového syndromu

Typicky, když jíte, jídlo se pohybuje z vašeho žaludku do střeva během několika hodin. Ve střevech se vstřebávají živiny z potravy a trávicí šťávy rozkládají jídlo ještě víc.

S tímto syndromem se potraviny přesouvají z vašeho žaludku do střeva příliš rychle.

Časný dumping syndrom vzniká u člověka po operaci žaludku relativně krátce po jídle. Příčinou je ztráta žaludku, kde by se mělo jídlo správně určitou dobu trávit a postupně uvolnit do dvanáctníku. V tomto případě přechází potrava do tenkého střeva příliš rychle, což způsobí přeplnění střeva potravou. Zvýšení koncentrace látek ve střevě vede k průniku tekutiny ze střevní stěny do střevní dutiny a střevo se dále rozšíří. Vaše střevo také uvolňuje látky, které urychlují srdeční frekvenci a snižují váš krevní tlak. To vede k příznakům, jako je rychlá srdeční frekvence a závratě.

Sponzorováno

Syndrom pozdního dumpingu se stává kvůli nárůstu škrobu a cukrů ve střevě. Zpočátku se zvyšuje hladina cukru v krvi. Váš pankreas pak uvolní hormonální inzulín pro přesun cukru (glukózy) z krve do buněk. Tento zvýšený vzestup inzulinu způsobuje přílišný pokles krevního cukru. Nízká hladina cukru v krvi se nazývá hypoglykemie.

Chirurgické zákroky, které zmenšují velikost žaludku nebo žaludek odstraňují úplně, způsobují dumpingový syndrom. Po operaci se potraviny přesouvají z vašeho žaludku do tenkého střeva rychleji než obvykle. Chirurgie, která ovlivňuje způsob, jakým žaludek vyprazdňuje potravu, může způsobit tento stav.

Typy operací, které mohou způsobit dumping syndromu zahrnují:

  1. Gastrektomie. Chirurgické odstranění žaludku.
  2. Bypas žaludku (gastric bypass, žaludeční bypass) – to je chirurgické rozdělení žaludku na horní menší část a dolní větší část.
  3. Ezofagektomie. Tato operace odstraňuje část nebo celý váš jícen. Užívá se k léčbě rakoviny jícnu.

Možnosti léčby dumpingového syndromu

Můžete zmírnit příznaky tohoto syndromu dumpingu tím, že provedete několik změn ve svém jídelníčku a životním stylu.

  • Jezte pět až šest menších jídel po celý den místo tří velkých jídel denně.
  • Vyhněte se, nebo hodně neomezte sladké potraviny, jako je sladké pití, sladkosti, cukroví a pečivo.
  • Jezte více bílkovin, potraviny jako je libové kuřecí, ryby, arašídové máslo a tofu.
  • Přidejte více vlákniny do vaší stravy. Přejděte z jednoduchých sacharidů jako bílý pečivo a těstoviny na celozrnné, jako je ovesné vločky a celozrnná pšenice. Extra vláknina pomůže cukru a ostatním sacharidům vstřebat pomaleji do střeva.
  • Nepijte tekutiny během 30 minut před jídlem nebo po jídle.
  • Předtím, než jídlo polknete, žvýkejte ho hodně pečlivě, aby bylo snadné pro trávení. To je důležité.
  • Přidejte pektin do jídla, abyste ho zahustili. To zpomalí rychlost, jakou se jídla přesune z vašeho žaludku do střeva.
  • Zeptejte se svého lékaře, zda potřebujete nějaké výživové doplňky. Dumpingový syndrom může ovlivnit schopnost vašeho těla absorbovat živiny z potravy.

U závažnějšího syndromu může lékař předepsat Oktreotid (Sandostatin). Tento lék mění, jak funguje vaše trávicí ústrojí, zpomaluje vyprazdňování žaludku do vašeho střeva. Také blokuje uvolňování inzulinu. Tuto lék můžete užívat jako injekci pod kůži, injekci do svalu kyčle nebo paže nebo intravenózně. Některé vedlejší účinky tohoto léku zahrnují změny hladiny cukru v krvi, nevolnost, bolest v místě, kde dostanete injekci.

Pokud žádná z těchto léčebných metod nepomůže, může lékař provést chirurgický zákrok.

Komplikace spojené s dumpingovým syndromem

Dumpingový syndrom je komplikací žaludečního bypassu nebo resekce žaludku. Mezi další komplikace spojené s touto operací patří:

  • špatná absorpce živin
  • oslabené kosti, nazývané osteoporóza, ze špatné absorpce vápníku
  • anémie nebo nízký počet červených krvinek, kvůli špatné absorpci vitamínů nebo železa

Jaký je výhled pro pacienty s tímto syndromem?

Sponzorováno

Dumpingový syndrom se často zlepšuje i bez léčby během několika měsíců. Mohou pomoci změny ve stravě a některé moderní léčebné metody. Pokud se dumpingový syndrom dlouhodobě nezlepšuje, je možno ho řešit operací, aby se problém vyřešil.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva