Sponzorováno

Překyselený žaludek (kyselý žaludek) – jak na něj? Domácí a babské rady 4.86/5 (86)

Zkuste na překyselený žaludek mrkvovou šťávu nebo některý z našich dalších tipů.

Zkuste na překyselený žaludek mrkvovou šťávu nebo některý z našich dalších tipů.

Překyselený žaludek je velmi častým problémem gastrointestinálního systému. Jedná se o soubor několika nepříjemných příznaků a je problém zpravidla dočasný a vyřeší se během několika dní.

Příznaky překyseleného žaludku

Překyselený žaludek obvykle postihuje horní část trávicího systému a může způsobit příznaky jako nevolnost, regurgitace, poruchy trávení, nadýmání, břišní plyny nebo také kyselou i kovovou chuť v ústech.

Příčiny překyseleného žaludku

Příčiny kyselého žaludku mohou být různé. Třeba reflux, peptický vřed, gastritida, gastroenteritida a těžší poruchy trávení. Přejídání, stejně jako vysoký příjem kořeněných a mastných potravin, sycených nápojů, čaje a kávy a nepravidelných způsobů stravování a spánku – ty mohou také způsobit vyšší riziko překyselení žaludku. Takže na to pozor.

Jak ale překyselený žaludek vyřešit? Existují účinné domácí postupy a léky ke zlepšení stavu kyselého žaludku. Pokud vaše příznaky přetrvávají více než týden, vyhledejte lékaře, který vyloučí možnost chronických zažívacích problémů, jako je syndrom dráždivého střeva, zánětlivé onemocnění v oblasti střev nebo onemocnění gastroezofageálního refluxu.

Zde je našich TOP 10 domácích prostředků na překyselený žaludek.

1. Jablečný ocet

Kyselý žaludek můžete ošetřit pomocí jablečného octa. Ten může poskytnout rychlou úlevu od plynatosti, nadýmání a nadměrného pálení. Zdravé enzymy v tomto octu jsou přínosné pro zlepšení trávicího zdraví. Také jeho kyselá povaha pomáhá zabíjet škodlivé bakterie v trávicím traktu a obnovuje pH žaludku na normální úroveň.

 • Udělejte si směs 1 polévkové lžíce nefiltrovaného jablečného octa se sklenicí teplé vody.
 • Volitelně můžete přidat nějaký kvalitní syrový med.
 • Pijte tuto směs před každým jídlem, abyste zabránili kyselému žaludku.

2. Zázvor

Dalším dobrým domácím prostředkem na kyselý žaludek je zázvor. Ten může moc pěkně zmírnit příznaky, jako je plynatost, nadýmání a nevolnost.

Sloučeniny nazvané gingeroly, kterou najdeme v zázvoru, pomáhají snižovat zánět a podráždění v žaludku. Zázvor také stimuluje trávicí šťávy a tok enzymů, které napomáhají trávení.

 • Když trpíte kyselým žaludkem, pomůže vám zázvorový čaj. Pro přípravu čaje vložte 1 čajovou lžičku čerstvého strouhaného zázvoru do šálku a nalijte vroucí vodu. Zakryjte ho, nechte ho louhovat se 10 minut a pak zceďte. Pijte ho 20 minut před každým jídlem.
 • Další možností je přidat 2 čajové lžičky zázvorové šťávy a 1 čajovou lžičku medu do šálku teplé vody a vypít 2 krát denně.
 • Třetí možností je přidat 1/2 lžičky suchého zázvorového prášku do 1 šálku podmáslí. Dobře promíchejte a vypijte tuto směs několikrát denně.

3. Soda na pečení

Můžete také použít sodu na pečení jako přírodní léčbu překyseleného žaludku. Jelikož je to přírodní antacidum, soda na pečení neutralizuje žaludeční kyseliny, které způsobuje pálení žáhy a zažívací potíže. To ve finále umožňuje rychlou úlevu od příznaků.

 1. Smíchejte 1/2 lžičky sody s poloviční sklenicí vody.
 2. Pijte toto roztok, abyste neutralizovali kyselinu ve vašem žaludku.
 3. Opakujte po 4 hodinách, v případě podle potřeby.
 4. Upozornění: Pokud máte vysoký krevní tlak, neužívejte sodu, protože obsahuje sodík (a právě negativní působení sodíku je spojováno především s vysokým krevním tlakem).

4. Trochu spálená topinka (nebo tmavý toast)

Zdá se to jako velmi divná rada, že? Měli byste ale vědět, že spálený toast se běžně používá k léčbě dětí s bolestmi břicha či průjmem. Když trpíte kyselým žaludkem, nemáte zrovna hlad. Ale jedna věc, která vám pomůže vypořádat se s příznaky, je trochu spálený toast.

Spálenina na toastu pomáhá neutralizovat toxiny z trávicího systému, které způsobují problém. Jakmile jsou toxiny neutralizovány, začnete se cítit lépe. Můžete si dát toast se studeným mlékem, čistou vodou nebo šálkem zeleného čaje.

Poznámka: Vyhněte se bílým klasickým toastům, protože to může být škodlivé pro vaši střevní mikroflóru. Ideální je ta topinka z chleba.

5. Fenykl

Fenykl je také velmi účinný, dodá úlevu od příznaků kyselého žaludku.

Fenykl může zabránit gastrointestinálním problémům a obecně pomáhá udržet zdravou střevní mikroflóru. Je také antispastický, což znamená, že může poskytnout úlevu od jakékoli bolesti žaludku. Dokonce snižuje plynatost a nevolnost způsobenou žaludeční nevolností.

Sponzorováno

 • Mírně rozdrtíme dvě lžičky semínek fenyklu a přidáme je do 2 šálků vody. Přiveďte vodu k varu, a zalijte. nechte tento fenyklový čaj trochu vychladnout a pijte ho, když je stále ještě teplý.

6. Šťáva z aloe Vera

Aloe vera má protizánětlivé vlastnosti, pomáhá uklidnit zánět a podráždění žaludku. Snižuje kyselý žaludek, pokud je příčinou reflux kyseliny nebo peptický vřed. Aloe vera je obecně prospěšná pro proces trávení.

 1. Smíchejte 2 polévkové lžíce čerstvě extrahovaného gelu z aloe vera s 1 šálkem vody nebo pomerančovým džusem bez cukru (nebo jakoukoliv jinou citrusovou šťávou).
 2. Pijte jednou denně, dokud se vaše příznaky nezlepší.
 3. Poznámka: Neužívejte nadbytek aloe vera, protože může způsobit průjmy.

7. Heřmánkový čaj

Několik šálků heřmánkového čaje může pomoci snížit příznaky kyselého žaludku. Jeho protizánětlivá povaha pomáhá snížit bolesti břicha a pomáhá i zlepšit proces trávení. Snižuje také kyselost žaludku.

 • Do šálku vložte 1 až 2 čajové lžičky sušeného heřmánku a nalijte vařící vodou. Zakryjte a nechte 5 minut odstát. Přidejte i trochu kvalitního medu a pijte.

8. Aktivní uhlí

Pokud chcete rychlou úlevu od příznaků kyselého žaludku, zkuste aktivní uhlí. To může pohlcovat škodlivé kyseliny a plyny, které se hromadí ve vašem střevě. To ve finále poskytuje úlevu od zažívacích potíží a kyselého žaludku.

 1. Jednou hodinu před jídlem si vezměte 1 kapsli s aktivním uhlím a zapijte ho plnou sklenicí vody. Po skončení jídla pak vypijte další sklenici vody.
 2. Další možností je smíchat 1/2 čajové lžičky prášku aktivního uhlí ve sklenici vody a vypít před jídlem.

9. Banány

Banány jsou mírná potravina, kterou můžete jíst, kdykoli trpíte kyselým žaludkem nebo jinými žaludečními problémy. Zklidňují střevní stěny a minimalizují podráždění žaludeční kyselinou. Také vysoká hladina draslíku v banánech funguje jako přirozené antacidum (to jsou látky neutralizující kyselinu chlorovodíkovou v žaludku).

Jezte banán vždy před jídlem nebo po jídle. Můžete jíst 2 až 3 banány denně. Nejlepších výsledků dosáhnete tím, že na banán posypete skořici před jídlem. Kromě banánů je také dobré jíst jablka nebo zralou papáju.

10. Jogurt

Kvalitní jogurt je dalším účinným domácím prostředkem, jak uklidnit kyselý žaludek. Je snadné ho trávit. Navíc poskytuje tělu energii a výživu. Pamatujte, že jogurt obsahující aktivní živé kultury je obzvláště dobrý pro zmírnění problémů zažívacího traktu, protože pomáhá střevním bakteriím, které nám zase pomáhají při trávení.

Před nákupem si přečtěte složení vašeho jogurtu a ujistěte se, že kupujete probiotický jogurt s živými a aktivními kulturami.

11. Mrkvová šťáva

Zkuste si udělat mrkvovou šťávu a nebo jezte kousky mrkve. I mrkev může velmi pěkně ulevit od překyseleného žaludku.

Další tipy na překyselený žaludek

 • Jezte několik dní jen velmi mírnou stravu na trávení, abyste snížili příznaky kyselého žaludku a pomohli vám obnovit gastrointestinální systém.
 • Lidé, kteří nemají laktózovou intoleranci, mohou vypít sklenici studeného mléka (klidně i s medem, to je také super), aby získali úlevu od kyselého žaludku. Pokud trpíte intolerancí laktózy, dávejte naopak pozor na mléčné výrobky.
 • Vyvarujte se potravin, které jsou mastné a pikantní.
 • Vyvarujte se jídel velkých a těžkých. Držte se na malých porcí jídlech, několikrát denně.
 • Jezte pomalu a důkladně žvýkejte své jídlo.
 • Vychutnejte si procházku nebo lehké cvičení chvíli po jídle, podpoříte váš zažívací systém a vyhnete se nepříjemnému pocitu kyselého žaludku.
 • Pijte dostatek vody, aby váš trávicí systém fungoval správně.
 • Spěte 7 až 8 hodin denně, abyste regenerovali své tělo.
 • Pokuste se jíst vaše jídlo pravidelně – ve stejnou dobu každý den.
 • Omezte špatné návyky, jako je kouření, pití alkoholu a žvýkání tabáku.
 • Vyvarujte se konzumace jakéhokoliv druhu citrusových plodů na prázdný žaludek.
 • Každodenní cvičení zvyšuje motilitu (hybnost) trávicího systému, což zabraňuje zácpě a nadýmání.
 • Zkuste udržet stres pod kontrolou, abyste se vyhnuli psychologickým faktorům, které by mohly negativně ovlivnit trávicí onemocnění.

Sponzorováno

A jak s překyseleným žaludkem bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře a tipy pod článkem.

A co si ještě přečíst na toto téma?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

8 Komentářů u článku “Překyselený žaludek (kyselý žaludek) – jak na něj? Domácí a babské rady”

 1. Miroslaav Leffler napsal:

  Dobrý den . Děkuji Vám za rady — snad mi to pomůže???
  s pozdravem M. Leffler.

 2. marcel kukačka napsal:

  Dobrý den,dosti častoj sem trpíval pálením žáhy,ale můj kolegy s dílny mi poradil,vypít roztok kyseliny solné s jablečným džusem v poměru půl na půl . Po vypití tohoto léku,jsem pocítil značnou bolest v dutině ústní,který dosti rychle sestupovala k žaludku . Po té jsem upadl do bezvědomí a probudil se po dvou dnech na ARO . Lékař,který mě operoval,mi sdělil,že mi žaludek na sále chirurgicky odsranili . O té doby mám klid a pálení žáhy je už minulostí…..

  • médium napsal:

   Tento komentář nám předal pan Marcel Kukačka během spiritistické seance z onoho světa, kam se odebral po svérázné samoléčbě. Info zveřejněno pod vlivem houfů odpíračů očkování proti covidu a šiřitelů dalších inspiračních a konspiračních teorií, aby případní následovníci pana Kukačky a jim podobní věděli, do čeho jdou….

  • Mel napsal:

   Kyseliny solné??? Se nedivím, že jste o žaludek přišel…

  • Marek Kříž napsal:

   lekar pochopil, ze kdyz muzete zit bez mozku, ze absence zaludku po kyseline solne je uz malickost. to zvaneni o odpiracivh ockovani sedi kak detska prdelka na nocniku.

 3. Viki napsal:

  Moc děkuji za tyto velice dobré, snadno pochopitelné a určitě účinné rady. Budu se jimi určitě dost řídit, protože něco už mám odzkoušené a funguje to- např. zázračný jablečný ocet nebo heřmánek. Ještě jednou – díky. Viki M.

 4. Mottl Michal napsal:

  Chtěl bych vědět jestli mi pomůže „cumlat“ kostičky kandovaného zázvoru. To bych totiž potřeboval pro uvolnění dýchacích cest, ale vzhledem k překyselení organismu si to netroufám dělat.
  Děkuji za radu a přeji pěkný den

 5. AgentWet napsal:

  Tak zaručeně top rada je dát si spálenej karcinogenní kus škrobu a lepku a zapít ho dalším alergenem mlíkem.
  Navíc vše zdrojem disacharidů, které krmí kvasinky a patogeny a působí SIBO, nadýmání, reflux a další. Hoši, jděte se bodnout.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva