Sponzorováno

Ovesné otruby a zdraví – skvěle detoxikují a čistí trávící soustavu 4.86/5 (59)

Ovesné otruby a zdravíOtruby jsou v dnešní době lákavou potravinou i přesto, že v minulosti sloužily na krmení dobytka. Otruby mají obrovskou výhodu, že dokonale čistí a detoxikují celé trávení.

Zajišťují stálou hladinu glykemického indexu, podporují trávení, hubnutí a pravidelnou stolici. Jsou vhodnou pomůckou i ke snížení vysokého cholesterolu nebo jako prevence před kardiovaskulárními nemocemi.

Co obsahují ovesné otruby?
Tuk, vlákninu, bílkoviny, vitamin B, železo, hořčík a fosfor.

Jaké druhy ovesných otrub známe?

 • Mleté (pomleté slupky)
 • Nemleté (celé slupky)

Ovesné otruby a zdraví – jaké jsou jejich účinky?

 • Podporují trávení
 • Otruby podporují vyprazdňování
 • Zlepšují střevní peristaltiku
 • Detoxikují celý organismus a především tlusté střevo
 • Jsou vhodné při plynatosti, průjmech, zácpě nebo jiných problémech trávení
 • Uvolňují energii postupně
 • Normalizují hladinu glykemického indexu
 • Snižují vysoký cholesterol
 • Pomáhají při pálení žáhy
 • Vhodné při hubnutí – udržují zahlcený žaludek

Účinky – ovesné otruby a hubnutí

Ovesné otruby jsou účinným pomocníkem při hubnutí. Mají velmi pozitivní dopad na trávení. Všechny účinky podporují každou funkci v těle přesně tak, aby hubnutí nastalo a abyste zároveň zůstali plní energie a zdraví. Pročistí celé Vaše tělo, podporují pravidelnou stolici, která je při hubnutí velmi důležitá, zasytí Vás na delší dobu, doplňují důležité živiny a normalizují glykemický index, takže nedochází k vlčím hladům nebo chutím na sladké.

Sponzorováno

Otruby skvěle doplní pokrmy určené pro redukční dietu, protože sníží glykemický index jídla a budete se tak cítit déle syti.

Jak otruby jíst a jak je používat?

Ovesné otruby jsou podobně jako ovesné vločky nebo pohanka univerzální potravinou v kuchyni. Jednoduše a bez obav je můžete použít do polévek (jako jíšku), přirozeně zahustí tekutinu, do salátů (zeleninových, ovocných), jogurtu, tvarohu, mléka, pomazánky, koláče, kaší, při pečení chleba nebo jsou super i do koktejlů.

Pro zajímavost – nutriční hodnoty otrub

Na 100g otrub (kalorie, výživové hodnota):
KJ – 1428
Kcal – 340

Bílkoviny – 15,8g
Sacharidy – 52 g
Vláknina-15,6 g
Tuk – 6,5 g

Pozor na lepek

Ovesné otruby obsahují lepek, takže jejich nekonzumujte při celiakii.

Kolik otrub si dát?

Doporučená denní dávka otrub je 1 polévková lžíce.

Otrubové koupele

Otrubová koupel je výborná při oslabení organismu, zjemňuje pokožku a odstraňuje svědění – je tedy velmi vhodná při léčbě ekzémů a jiných kožních neduhů. Potřebujeme 0,5 kg otrub. Zalijeme je 3 litry vařící vody a necháme 30 minut odstát. Po přecezení tekutinu, která vznikla, přidáme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut a nesmíme použít žádnou chemickou kosmetiku. Koupel zjemňuje a změkčuje kůži.

Sponzorováno

TIP: Jaké zdravotní benefity má olej z rýžových otrub?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Ovesné otruby a zdraví – skvěle detoxikují a čistí trávící soustavu”

  1. Vladimír Mrskoš napsal:

   Dobrý den! Lze 1 lžíci ovesných otrub přidávat každodenně po celý život do ovesných vloček (kaše)? Někde se uvádí riziko snížené vstřebatelnosti minerálů. Na obalu některých výrobků je uvedeno jíst ovesné otruby maximálně 7 dní. Jinde se uvádí celoživotní konzumace 3 lžíce denně. V.Mrskoš

   • Ovesné otruby jsou vlákninou bohatým zdrojem živin, který se často přidává do ovesných vloček nebo kaší. Konzumace ovesných otrub je obecně považována za zdravou a bezpečnou součást stravy. Přidání jedné lžíce ovesných otrub denně do ovesných vloček je obvykle bez problémů a může být součástí zdravé stravy po celý život.

    Existuje několik teorií, proč by mohlo dojít k narušení vstřebatelnosti minerálů při nadměrné konzumaci ovesných otrub, ale vědecké důkazy jsou omezené. Ovesné otruby obsahují fytáty, které mohou snižovat vstřebatelnost minerálů, jako je železo, vápník, zinek a měď. Nicméně, při konzumaci vyvážené stravy, která obsahuje další zdroje těchto minerálů, by tento negativní účinek měl být minimalizován.

    Pokud jde o doporučení na obalech výrobků, která uvádějí omezenou konzumaci ovesných otrub po dobu 7 dní, pravděpodobně jde o opatření z důvodu potenciální alergické reakce na ovesnou bílkovinu. Někteří lidé mohou být alergičtí na oves nebo jiné obilniny a omezení konzumace je v takových případech vhodné.

    Většina lidí může bezpečně konzumovat ovesné otruby jako součást vyvážené stravy každý den. Pokud se však obáváte možného negativního vlivu ovesných otrub na vstřebávání minerálů, můžete se poradit se svým lékařem nebo odborníkem na výživu, kteří budou mít přístup k vašemu zdravotnímu stavu a poskytnou vám individuální doporučení.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva