Sponzorováno

Bílý jogurt a zdraví – jaké má účinky? 4.62/5 (21)

 • Jogurt je mléčný výrobek vyrobený fermentací mléka s jogurtovou kulturou. Poskytuje lidskému tělu bílkoviny a vápník a může posílit zdravé střevní bakterie.
 • Zdravotní přínosy sahají od ochrany před osteoporózou po zmírnění onemocnění dráždivého střeva a podporu trávení, ale závisí na typu konzumovaného jogurtu.
 • Přidaný cukr a zpracování může způsobit, že některé jogurtové výrobky budou nezdravé. Na to pamatujte! Rozhodně není jogurt jako jogurt.
 • Jogurt začíná jako čerstvé mléko nebo smetana. Často je nejprve pasterizována, poté fermentována různými živými bakteriálními kulturami a inkubována při specifické teplotě, aby se podpořil růst bakterií. Kultura fermentuje laktózu, přírodní cukr nacházející se v mléce. Vzniká tak kyselina mléčná, která dává jogurtu jeho výraznou chuť.

Bílé jogurty nám prospívají

Bílé jogurty nám prospívají

Přátelské mikroorganismy, které najdete v živých bakteriálních kulturách bílého jogurtu, je hřích nevyužít. Bílý jogurt totiž pomáhá zevnitř i zvenku.

Jsou úžasnou přírodní cestou, jak se vypořádat s mnoha nepříjemnými akutními i chronickými problémy. Zástupy laktobacilů z jogurtu totiž dokáží „vytlačit“ nepřátelské bakterie ze střeva a udržovat ho ve zdraví a při bezproblémovém fungování. To zdaleka neznamená jen ochranu před střevními problémy, střeva jsou doslova základ vaší imunity. A nejen to. Mimo jiné je kvalitní bílý jogurt skvělý lék na gynekologické záněty.

Rychlá fakta o jogurtu

 • Jogurt se vyrábí fermentací mléka s jogurtovou kulturou.
 • Zdravotní přínosy bílého jogurtu jsou zejména pro zdraví kostí a podporu trávení.
 • Některé jogurty obsahují aktivní, živé bakterie známé jako probiotika, které mohou pomoci udržovat střeva zdravá.
 • Jogurtové produkty, které procházejí tepelnou úpravou, nemají žádné aktivní bakterie, což snižuje zdravotní přínosy. Příkladem jsou rozinky pokryté jogurtem.
 • Jogurty obsahují vápník, vitamíny B6 a B12, riboflavin, draslík a hořčík. Hodnoty závisí na typu jogurtu.

Co všechno bílý jogurt umí

Pojďme se na to spolu podívat:

„Opraví“ sníženou imunitu

Dlouhodobá léčba antibiotiky, stres nebo výkyvy počasí, to vše se může nepříznivě podepsat na vaší obranyschopnosti. Prospěšné bakterie v jogurtu ji znovu zvyšují.

Sponzorováno

Zabírá na vaginální kvasinkové infekce

Stejné dobrodiní, jaké jogurtové bakterie vykonávají pro naše střeva, poskytují i ženskému pohlavnímu traktu. Pokud často trpíte úmornými vaginálními záněty, měli byste bílý neslazený jogurt zařazovat do svého jídelníčku co nejčastěji.

Léčí mírně zvýšený cholesterol

Při hraničních a mírně zvýšených hodnotách cholesterolu v krvi pomáhá pravidelná konzumace nízkotučného jogurtu k jejich úpravě.

Rozsvítí každou pleť, i citlivou

Jogurt obsahuje přírodní a jemně působící složky, které bezpečně snese i ta nejcitlivější pleť. Dopřejte si dvacetiminutovou jogurtovou masku každý den, vaše pleť vám za ni bude neskonale vděčná.

Tip od rehabilitace.info: Pokud si nejste jisti správným výběrem, prozkoumejte pečlivě složení. Na obalu může být například napsáno, že výrobek obsahuje probiotika nebo také bakterie Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium bifidum. Stačí ale, když prostě obsahuje „živé bakteriální kultury“.

Další důvody proč jíst jogurty

Jogurty patří mezi nejvýznamnější skupinu mléčných výrobků. Pozitivně ovlivňují složení střevní mikroflóry. Ve střevech se tvoří 70 – 80% imunitního systému. Jogurtová kultura napomáhá k lepšímu vstřebávání minerálních látek a některých vitamínů v zažívacím traktu. Jsou bohaté na bílkoviny, vitamíny A, B2, B12 a D, kyselinu listovou a především jsou bohatým zdrojem vápníku. Pravidelná konzumace jogurtů prý dokáže pozvednout náladu, utlumit deprese, či dokonce zpomalit stárnutí.

Stačí jeden malý kelímek denně a naše imunita plesá radostí. Pokožka je zdravější, netrpíme dermatitidou, ekzémy. Chrání nás před salmonelózou.

Kdy jogurt raději vynechat

Pokud trpíte alergií na mléčnou bílkovinu, mohla by vám pravidelná konzumace jogurtu přinést více škody než užitku. V takovém případě můžete jogurt nahradit probiotickými potravinovými doplňky, které běžně k dostání v lékárnách.

A co vy? Milujete bílý jogurt? Budu moc ráda, pokud napíšete do komentářů.

VIDEO: Výroba domácího jogurtu nez jogurtovače

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Bílý jogurt a zdraví – jaké má účinky?”

 1. Rpavelka napsal:

  Nelžete lidem! Mleko i jogurty jsou nizkobilkovinne potraviny.
  Staci se podivat na obal.
  Daleko vice maji orechy, syry, maso, vejce.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva