Sponzorováno

Černá rýže a zdraví – jaké má účinky? 4.8/5 (15)

  • Černá rýže je považována za zdravou, a to hned z několika důvodů.
  • Má vysoký obsah živin: Černá rýže je plná živin. Obsahuje vlákninu, bílkoviny, vitamíny (zejména vitamín E) a minerály (jako je železo a draslík). Obsahuje také antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před poškozením volnými radikály.
  • Má vysoký obsah vlákniny: Černá rýže je bohatá na vlákninu, což je důležité pro zdraví trávicího systému. Vláknina pomáhá udržovat pravidelnou stolici, podporuje zdravou střevní mikroflóru a může snižovat riziko některých onemocnění, jako je například střevní rakovina.
  • Antioxidanty: Černá rýže obsahuje antioxidanty, jako jsou anthokyaniny, které jsou odpovědné za její tmavou barvu. Antioxidanty pomáhají neutralizovat volné radikály a mohou chránit buňky před poškozením. Studie naznačují, že konzumace potravin bohatých na anthokyaniny může přispět ke snížení rizika vzniku srdečních chorob, cukrovky a některých typů rakoviny.
  • Nízký glykemický index: Černá rýže má nízký glykemický index, což znamená, že se pomaleji tráví a postupně uvolňuje cukry do krve. To může být prospěšné pro regulaci hladiny cukru v krvi a může pomoci udržet stabilní energetickou hladinu.
  • Bezlepková alternativa: Černá rýže je přirozeně bezlepková, což ji činí vhodnou volbou pro lidi s celiakií nebo citlivostí na lepek.
  • Výživové výhody černé rýže mohou být hodně ovlivněny způsobem přípravy a konzumace. Doporučuje se vybírat celozrnnou černou rýži a vařit ji správně, aby se zachovalo maximální množství jejich živin.

Jaké účinky má černá rýže na naše zdraví?

Jaké účinky má černá rýže na naše zdraví?

Slyšeli jste už o černé rýži? Moc lidí ji nezná. A je to škoda.

Starověká čínská tradice tvrdí, že černá rýže byla vyhrazena pouze pro císaře a královskou rodinu kvůli jejímu výživovému profilu a léčebným schopnostem. Kdybyste byli v tomto období chyceni, jak jíte černou rýži bez povolení, visel by váš život na vlásku.

Měl císař pravdu? Je černá rýže opravdu tak výjimečná? Má opravdu nutriční profil tak unikátní? To si projdeme v dnešním článku.

Bílá x hnědá x černá rýže

Bílá rýže není pro vás nijak špatná, ale kvůli odstranění její slupky je na živiny poněkud chudší. Hnědá rýže je proto o něco lepší volbou, z pohledu zdraví – má více zdravých látek, vyšší obsah vlákniny. Ale může ji vůbec černá rýže ještě nějak konkurovat nebo ji dokonce porazit? Zde je typická porce (jedna čtvrtina šálku, nevařená) z černé rýže, která vám poskytne:

Hnědá rýže Černá rýže
170 kalorií 160 kalorií
1 g tuku 1.5 g tuku
45 g sacharidů 34 g sacharidů – 11% DDD
1.8 g vlákniny 2 g vlákniny – 8% DDD
0.4 g cukru 1 g cukru
4 g bílkovin 5 g bílkovin
Žádný nasycený tuk Žádný nasycený tuk
Žádný cholesterol Žádný cholesterol

 

Bílá rýže pak má 180 kalorií, 53 g sacharidů a 3 g bílkovin. Jak vidíte, černá rýže je velmi podobná ostatním druhům rýže, pokud jde o makroživiny. Ale kde jasně vede, je v obsahu mikroživin (tedy vitamíny, minerály a stopové prvky).

1. Bohatý zdroj antioxidantů

Tam, kde se černá rýže skutečně staví na pomyslný stupínek slávy před hnědou nebo bílou rýží je její antioxidační obsah. Analýza 12 různých druhů rýže zjistila, že obsah antioxidantů v černé rýži byl asi šestkrát vyšší než v hnědé nebo bílá rýži. Další studie pak potvrdila tyto výsledky. Takže z pohledu antioxidantů černá rýže jasně vítězí.

2. Dobrý zdroj vlákniny, který zlepšuje zdraví trávicího ústrojí

Černá rýže a jiné odrůdy celozrnné rýže – divoké, červené nebo hnědé rýže – mají podobné množství vlákniny, asi 2-3 gramy na polovinu šálku. Vláknina v černé rýži pomáhá předcházet zácpě, nadýmání a dalším zažívacím problémům. Vláknina se váže na odpad a toxiny v trávicím traktu, pomáhá je dostat ven a přispívá takto k pravidelné funkci střev.

Dietní vláknina nacházející se v černé rýži může také významně pomoci při pocitu sytosti po jídle. A to ve finále může přispět ke snížení hmotnosti.

Studie zjistily, že jídelníček s vysokým obsahem jídel z celozrnných odrůd rýže je účinný proti obezitě, srdečním onemocněním, cukrovce a poruchám trávení (jako například syndromu dráždivého tračníku). Je to proto, že vláknina má důležitou úlohu vyčistit tělo od toxinů.

3. Bojuje proti zánětu

Zatímco zánět je vlastně zdravá tělesná odezva na cizí bakterie a viry, někdy se zánět může dostat mimo kontrolu, což pak už rozhodně není dobrá věc! Vědci z Jižní Korey provedli zkoušky na zvířatech s černými rýžovými otrubami a hnědou rýží. Studovali jejich účinnost proti zánětu kůže. Zatímco hnědé rýžové otruby nepotlačovaly záněty, černé rýžové otruby ano! Toto vedlo výzkumníky k názoru, že černá rýže může být užitečným „terapeutickým činidlem pro léčbu a prevenci onemocnění spojených s chronickým zánětem“.

Sponzorováno

Další studie, publikovaná v Journal of International Immunopharmacology, zjistila, že hlavní složka černé rýže Cyanidin-3-Glucosid (C3G) je vysoce účinná při potlačení zánětu v těle.

4. Přispívá ke zdraví srdce

Studie ukázaly, že černá rýže snižuje tvorbu nebezpečných aterosklerotických plaků v tepnách, což je velmi důležité pro udržení čistých tepen ❤️ a pro prevenci infarktu a mrtvice.

Specifické anthocyaninové fytochemikálie, které se nacházejí v černé rýži, pomáhají udržovat zdravé hladiny cholesterolu snížením celkového cholesterolu, LDL „špatného“ cholesterolu a zmenšením celkových koncentrací triacylglycerolu. Jedná se o 3 faktory, které se běžně účastní kardiovaskulárních onemocnění.

Vzhledem k tomu, jak běžná jsou srdeční onemocnění v téměř každé západní rozvinuté zemi, je to jeden z důvodů, proč jsou konzumace zdravých potravin, jako je černá rýže, tak důležité.

5. Může pomoci detoxikovat tělo

Studie prokázaly, že konzumace černé rýže může pomoci detoxikovat tělo. Díky vysokému obsahu antioxidantů rýže pomáhá vyčistit játra od toxinů a dalších neřádů.

V nedávné studii na zvířatech byl antioxidační stav krve, jater a jedné z hlavních tepen, aorty, hodnocen u králíků, kteří byli buď krmeni rafinovanou bílou rýží nebo černou rýží. Výsledky ukázaly, že králíci krmení černou rýží měli méně oxidativního stresu (také nazývaného poškození volnými radikály), měli více antioxidantů v krvi, zaznamenali kvalitnější detoxikaci v játrech a také se u snížila tvorba plaku v tepnách.

Fytonutrienty nalezené v černé rýži pomáhají tělu snižovat zánět a čistit tělo od škodlivých látek, které mohou přispět k tvorbě zdravotních problémů.

6. Neobsahuje lepek

Stejně jako ostatní odrůdy rýže, ani černá rýže přirozeně neobsahuje lepek, což je bílkovina, která se vyskytuje ve všech produktech z pšenice, žita a ječmene. Odhaduje se, že 1 ze 7 lidí je citlivá na lepek, ať už si to uvědomují nebo ne.

Po konzumaci lepku trpí lidé s citlivostí na lepek mnoha nepříjemnými příznaky, jako jsou celiakie (potvrzená alergie na lepek), nadýmání, zácpu, průjem, nedostatek živin. Spotřeba černé rýže namísto rafinovaných zrn a zpracovaných výrobků z mouky mohou pomoci mnoha lidem odstranit jejich trávicí problémy spojené s konzumací lepku.

7. Pomáhá zpomalit vstřebání cukru v krvi a pomáhá tak předcházet cukrovce

Studie ukázaly, že pokud jde o riziko vzniku cukrovky a dokonce i obezity, konzumace celých zrn je mnohem výhodnější než konzumace rafinovaných sacharidů. Ve srovnání s konzumací zpracovaných sacharidů, které jsou zbaveny vlákniny, antioxidantů a dalších živin, které pomáhají zpomalit vstřebávání cukru v krevním oběhu, je černá rýže mnohem zdravější možností.

Černá rýže obsahuje celé otruby obilí, ve kterých je hodně vlákniny. Když vědci zkoumali konzumaci bílé a hnědé rýže v souvislosti s rizikem diabetu 2. typu, zjistili, že bílá rýže pravděpodobně přispívá k rezistenci na inzulín a riziku diabetu. Takže černá rýže je v tomto ohledu o hodně lepší.

Nahrazení celých zrn, včetně hnědé nebo černé rýže, namísto bílé rýže, bílého chleba, těstovin a slazených obilovin, může snížit riziko vzniku cukrovky typu 2.

Jak vařit černou rýži

Černá rýže pochází ze stejné rostlinné rodiny jako jiné barevné rýže – zahrnuje několik odrůd, jako je indonéská černá rýže a thajská jasmínová černá rýže. Různé typy černé rýže mají velmi podobné zdravotní výhody a všechny mají mírnou, ořechovou chuť, která je podobná chuti známější hnědé rýže.

Vzhledem k tomu, že je nerafinovaná a hustší než bílá rýže, černá rýže se také déle vaří. Nejlepších výsledků lze dosáhnout nejprve namočením černé rýže nejméně na jednu hodinu před vařením, ale nejlépe i na několik hodin.

Nezapomeňte černou rýži před vařením důkladně propláchnout vodou.

Nezapomeňte černou rýži před vařením důkladně propláchnout vodou.

Poté propláchněte rýži čistou vodou a poté ji položte na sporák s dvěma šálky vody na každý šálek rýže. Vařte rýži po dobu alespoň půl hodiny. Po této době zkontrolujte strukturu rýže, abyste zjistili, zda je uvařená (zda se dá požvýkat). Pokud ne, udržujte ji ve varu, dokud nedosáhne struktury, kterou chcete.

Sponzorováno

A co vy? Znáte černou rýži a připravujete ji někdy doma? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva