Sponzorováno

Jalapeños papričky a jejich účinky a přínos pro naše zdraví 4.82/5 (11)

Jalapeños jsou čili (chilli) papričky, které se z botanického hlediska řadí mezi pálivé papriky. Mají zelenou nebo červenou barvu.

Jalapeños jsou čili (chilli) papričky, které se z botanického hlediska řadí mezi pálivé papriky. Mají zelenou nebo červenou barvu.

Jalapeños jsou pikantní chilli papričky z rodiny feferonek. Jsou malé, zelené nebo červené barvy a jemně (středně) pálivé.

Jalapeños se běžně používají v mexické kuchyni, ale jsou oblíbené po celém světě. Jsou také plné živin a mají mnoho zdravotních výhod.

Tento článek shrnuje zdravotní výhody konzumace jalapeňos, probereme jejich možné vedlejší účinky a navrhneme způsoby, jak je přidat do vašeho jídelníčku.

1. Mají zajímavý obsah živin, což je super pro naše tělo

Papričky Jalapeňos jsou nízkokalorické a plné vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů.

Jedna syrová paprička jalapeño obsahuje následující živiny:

 • Kalorie: 4
 • Vláknina: 0,4g
 • Vitamin C: 10 % DDD
 • Vitamin B6: 4 % DDD
 • Vitamín A: 2 % DDD
 • Vitamin K: 2 % DDD
 • Folát: 2 % DDD
 • Mangan: 2 % DDD

Stejně jako většina ovoce a zeleniny jsou papričky jalapeňo dobrým zdrojem vlákniny. Jedna paprika poskytuje 2% DDD pro osobu, která konzumuje 2 000 kalorií denně.

Jalapeňos také obsahují spoustu vitamínu C a vitamínu B6.

Vitamín C je antioxidant, který bojuje proti poškození volnými radikály a udržuje vaši pokožku zdravou a pevnou, zatímco vitamín B6 je základní živinou zapojenou do více než 140 tělesných reakcí.

Jednou z nejunikátnějších sloučenin v jalapeños je kapsaicin, alkaloid, který dává papričkám jejich charakteristickou pikantní chuť a je zodpovědný za mnohé z jejich zdravotních přínosů.

2. Jalapeños mohou podporovat hubnutí

Jalapeños vám mohou pomoci zhubnout tím, že zrychlí váš metabolismus, zvýší spalování tuků a sníží chuť k jídlu.

Několik studií zjistilo, že kapsaicin a další podobné sloučeniny nazývané kapsaicinoidy mohou zrychlit metabolismus o 4–5 % denně, což potenciálně usnadňuje hubnutí.

Kromě zrychlení metabolismu bylo studiemi prokázáno, že doplňky kapsaicinoidu snižují břišní tuk a chuť k jídlu, takže lidé jedí o 50–75 kalorií méně denně.

Všechny tyto faktory pomáhají vysvětlit, proč je pravidelná konzumace chilli papriček spojena s výrazně sníženým rizikem nadváhy nebo obezity v průběhu času.

I když je tento výzkum slibný, je důležité poznamenat, že mnoho z těchto studií zkoumalo účinky kapsaicinu nebo chilli papriček obecně, nejen jalapeños.

3. Mohou pomoci bojovat s rakovinou

Laboratorní studie ukázaly, že kapsaicin má silné protirakovinné vlastnosti a je schopen zabít více než 40 typů rakovinných buněk, aniž by poškodil normální buňky.

Kapsaicin bojuje proti rakovině tím, že:

 • Zastavuje růst a dělení rakovinných buněk
 • Zpomalením tvorby nových krevních cév kolem rakovinných nádorů
 • Prevencí šíření rakoviny do jiných oblastí těla

Studie na lidech však neopakovaly protirakovinné přínosy zjištěné v laboratorních studiích.

Ve skutečnosti několik studií na lidech zjistilo, že pravidelná konzumace chilli papriček je spojena s vyšším rizikem rakoviny. Ne všechny studie však toto spojení prokázaly.

Také se zdá, že na dávkování hodně záleží. Zatímco se zdá, že vysoké dávky kapsaicinu zpomalují šíření rakoviny, nízké dávky mohou šíření podporovat.

Je v tomto směru zapotřebí více studií, aby se zjistilo, jak kapsaicin a chilli papričky ovlivňují riziko rakoviny u lidí.

4. Jalapenos mohou být přírodními léky proti bolesti

Kapsaicin je účinný lék proti bolesti při vnějším použití.

Tiší bolest tím, že dočasně zablokuje receptory bolesti v oblasti, kde je aplikován. Nejprve může být pociťováno pálení, následované znecitlivěním a nepřítomností bolesti. Kapsaicinová mléka a náplasti se často používají k úlevě od bolesti způsobené virem pásového oparu, bolesti diabetických nervů a chronické bolesti svalů a kloubů.

V jedné studii zaznamenali starší dospělí s revmatoidní artritidou až 57% snížení bolesti po aplikaci kapsaicinového krému na klouby. To bylo výrazně účinnější než placebo krém (studie na toto téma zde).

Kromě aplikace kapsaicinu na pokožku jej lze použít jako nosní sprej k úlevě od bolesti při migréně.

Zatímco různá mléka a spreje obsahující kapsaicin mohou být účinné při léčbě bolesti, není jasné, zda konzumace jalapeños nebo jejich aplikace na kůži má stejný účinek.

5. Může pomoci předcházet žaludečním vředům

Žaludeční vředy mohou být způsobeny řadou faktorů. Třeba těmito faktory:

 • Růst bakterií H. pylori v žaludku
 • Vysoká hladina žaludeční kyseliny
 • Nízký průtok krve do žaludku
 • Užívání příliš velkého množství volně prodejných léků proti bolesti
 • Pití alkoholu
 • Kouření
 • Nadměrný stres

I když se běžně věří, že kořeněná jídla jako jalapeňos mohou způsobit nebo zhoršit žaludeční vředy, výzkum ukázal, že je to nepravdivé. Ve skutečnosti může kapsaicin v chilli papričkách v první řadě chránit žaludek před vznikem vředů. Může mít tento účinek snížením zánětu žaludku u lidí s H. pylori a dokonce pomáhá zabít infekci. Není však jasné, zda je množství kapsaicinu v jalapeňos dostatečně velké, aby mělo tento účinek.

Chilli papričky mohou také pomoci snížit poškození žaludku způsobené nadměrným užíváním nesteroidních protizánětlivých léků a alkoholu, a tím potenciálně zabránit tvorbě vředů od začátku.

Sponzorováno

6. Pomáhají bojovat s infekcemi

Koření a bylinky se používají při vaření, aby pomohly předcházet kažení a otravám jídlem. Sloučeniny obsažené v pikantních chilli papričkách jsou zvláště účinné při zpomalování růstu běžných potravinových bakterií a kvasinek.

Výtažky z chilli papriček mohou, dle studií, dokonce zabránit bakteriím cholery produkovat toxiny, což potenciálně snižuje dopad této smrtelné nemoci přenášené potravinami.

Kromě otravy jídlem nový výzkum naznačuje, že kapsaicin může pomoci předcházet dalším typům infekcí, jako je streptokok, bakteriální zubní kaz a chlamydie.

Je však důležité poznamenat, že všechny tyto studie používaly extrakty z chilli, nikoli celé chilli papričky, a byly prováděny ve zkumavkách, nikoli na lidech.

Tyto rané studie naznačují, že chilli papričky mohou mít silné antimikrobiální vlastnosti a probíhá budoucí výzkum, aby se zjistilo, zda mohou být použity jako přírodní konzervační látky nebo dokonce léky.

7. Mohou udržet vaše srdce zdravé

Některé z největších rizikových faktorů srdečních onemocnění jsou cukrovka, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak. Kapsaicin může pomoci snížit dopad těchto faktorů a může pomoci udržet vaše srdce zdravé.

Ve studiích bylo prokázáno, že konzumace 5 gramů chilli papriček před jídlem s vysokým obsahem sacharidů pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a zabraňuje velkým výkyvům, ke kterým dochází po jídle.

Studie na zvířatech také naznačují, že kapsaicin může pomoci snížit krevní tlak uvolněním krevních cév, ale neexistuje žádný výzkum, který by prokázal, zda tomu tak je i u lidí.

Celkově předběžný výzkum naznačuje, že kapsaicin a chilli papričky mohou být prospěšné pro zdraví srdce, ale je zapotřebí více studií na lidech.

Možné vedlejší účinky jalapeños

Zatímco konzumace jalapeños je spojena s mnoha slibnými zdravotními přínosy, existují také některé potenciální vedlejší účinky papriček jalapeños.

Nejčastějším nežádoucím účinkem je dočasný pocit pálení v ústech po jídle. V závislosti na pikantnosti chilli se tato reakce může pohybovat od mírné po závažnou.

Pro lidi s nízkou tolerancí ke kořeněným a pálivým jídlům existuje několik opatření, která mohou snížit reakce na jalapeños:

 • Hledejte hladké papričky jalapeño bez malých hnědých čar, protože tyto „jizvy“ naznačují pikantnější papričku.
 • Používejte rukavice: Nošení rukavic při manipulaci s papričkami jalapeños může zabránit přenosu kořeněných sloučenin do jiných citlivých oblastí vašeho těla, jako jsou vaše oči.
 • Odstraňte membrány: Před vařením jalapeños papriček odstraňte bílé membrány, protože membrány mají nejvyšší koncentraci kapsaicinu.
 • Pijte mléko: Pokud je pocit pálení příliš silný, pití plnotučného kravského mléka může dočasně snížit bolest.

PAMATUJTE: kapsaicin může zhoršit pálení žáhy, takže lidé s refluxem se raději mohou vyhnout jalapeños, pokud spouštějí jeich příznaky.

Lidé se syndromem dráždivého tračníku mohou po konzumaci pikantních chilli pociťovat také nepříjemné příznaky, zvláště pokud nejsou pravidelnou součástí jejich jídelníčku. Mezi časté vedlejší účinky patří bolesti břicha, pálení, křeče a průjem.

Sušené papričky a koření mohou být navíc kontaminovány aflatoxinem, typem plísně, která za určitých podmínek roste na určitých potravinách.

Jak přidat papričky Jalapeños do svého jídelníčku

Jalapeños lze jíst syrové, vařené, uzené (také známé jako chipotle papričky), sušené a dokonce i jako prášek.

Výzkum ukazuje, že během procesu sušení nedochází k žádné nebo žádné ztrátě kapsaicinoidu a pouze k mírnému snížení v důsledku uzení nebo nakládání, takže může být prospěšné konzumovat jalapeňos ve všech jejich formách.

Jalapeños si můžete vychutnat:

 • Syrové v salátech, salsách, chutney nebo guacamole
 • V kořeněných chilli olejích
 • Vařené v hlavních jídlech
 • Nakládané, jako koření
 • Uzené, jako chipotle papričky
 • Rozmixované do smoothies
 • Zapečené do kukuřičného chleba nebo vaječných pokrmech
 • Plněné masem, sýrem nebo pilafy

Podle odhadů zkonzumuje průměrný člověk žijící v Evropě zhruba 1,5 mg kapsaicinoidu denně. Spotřeba kapsaicinoidu je mnohem vyšší (mezi 25–200 mg denně) v zemích jako Indie, Thajsko a Mexiko, kde je vaření s chilli naprosto běžné na denní bázi.

Výzkum ukazuje, že lidé, kteří pravidelně jedí chilli papričky, mají o 12 % snížené riziko úmrtí z jakékoli příčiny, a to i při kontrole jiných faktorů, takže pro lidi může být prospěšné přidat do svého jídelníčku více kořeněných papriček.

Obecně platí, že čím je paprička pikantnější, tím více zdraví prospěšného kapsaicinu obsahuje, ale novější výzkumy také naznačují zdravotní přínos nepálivých sloučenin kapsaicinoidu.

Sponzorováno

A co vy? Jste milovníky papriček Jalapeños? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie o jalapeños

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva