Žlutá paprika a její účinky na zdraví 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Jak mohou žluté papriky pomoci našemu zdraví?

Jak mohou žluté papriky pomoci našemu zdraví?

Žluté papriky jsou jednou z nejkrásnějších zelenin. Jejich jasně žluté zbarvení může okamžitě zkrášlit obyčejně vypadající pokrm na krásnou a labužnickou dobrotu. Kromě toho, že žluté papriky dodávají jídlu krásně zbarvený a křupavý prvek, jsou tyto papriky nabité mnoha vitamíny a minerály, které hrají zásadní roli ve správném fungování těla. Jsou také nabité antioxidanty, které mohou posílit imunitní systém a zabránit tomu, aby naše tělo propadlo infekcím a dokonce i rakovině.

Podívejme se spolu více detailně na žluté papriky a na některé z jejich nejlepších výhod pro zdraví, ale i pro krásné vlasy a pokožku.

Odborníci na zdraví se domnívají, že čím více barev je ve vašem jídle, tím lepší je jeho nutriční hodnota. Je důležité vyzkoušet mnoho barev, co se přírodních produktů týče, abyste zůstali zdraví a vydatní! Zaměřte se proto na hodně barevné ovoce a hodně barevnou zeleninu.

Co je to vlastně žlutá paprika?

Žlutá paprika je jen jednou z mnoha barevných paprik. Získává jasný žlutý pigment z pH půdy a je to v podstatě hodně zralá zelená paprika. Žluté papriky mají velmi jemnou a sladkou chuť. Jsou proto velmi vhodné pro děti, které je přijímají lépe, než zelené nebo červené papriky. Žluté papriky jsou také hodně šťavnaté a lze je velmi snadno připravovat. Tato krásná zelenina se přidává do mnoha pokrmů včetně pizzy, aby pokrm vypadal reprezentativně a byl o něco více výživnější.

Jsou žluté papriky zdravé?

Ano, samozřejmě. Žlutá paprika má řadu živin, dokonce více, než jakákoli jiná odrůda papriky. Obsahuje hodně vitaminu C k posílení imunitního systému a odolnosti těla vůči chorobám. Kromě vysokého množství vitamínů ve žluté paprice je v ní množství důležitých minerálů, jako je folát, hořčík, měď atd. Žlutá paprika je tak jeden z nejzdravějších druhů zeleniny.

Žluté papriky a výživové hodnoty

Níže jsou uvedeny výživové hodnoty žluté papriky (cca na 1 porci, tj. 186 gramů):

  • Celkový počet kalorií: 50.2
  • Celkový obsah sacharidů: 11,8 g
  • Vláknina: 1,7 g
  • Bílkoviny: 1,9 g
  • Vitamin C: 569% DDD
  • Vitamin B6: 16% DDD
  • Kyselina listová (folát): 12% DDD
  • Vápník: 20,5 mg
  • Draslík: 394 mg
  • Fosfor: 44,6 mg

Zdravotní výhody žluté papriky

Než půjdete nakupovat žlutě zbarvené papriky, které vypadají krásně, jasně a lákavě, je fajn projít si tyto body níže. Uvádíme v nich některé z prvotřídních zdravotních výhod žluté papriky. Bude vám pak více chutnat, uvidíte.

1. Bojuje s volnými radikály

Antioxidanty ve žluté paprice jsou jedním z nejužitečnějších činidel v boji proti volným radikálům v těle. Volné radikály obvykle vedou k poškození buněk a obecně způsobují mnoho problémů s pokožkou a tělem. Ve skutečnosti se jedná o volné radikály, které z dlouhodobého hlediska způsobují rakovinu. Pokud máte žluté papriky (a jinou zeleninu a ovoce) v jídelníčku, poradí si s volnými radikály a udrží tělo v bezpečí. To je jeden z klíčových přínosů žluté papriky pro zdraví. Mají hodně antioxidantů, které bojují s volnými radikály.

2. Detoxikuje tělo

Toxiny a nebezpečné látky v těle lze odstranit konzumací žluté papriky. To je možné kvůli vysokému obsahu antioxidantů a vlákniny v potravině. Jedná se o přírodní čisticí prostředek pro tělo – to je super pro lepší zdraví.

Sponzorováno

3. Žlutá paprika je skvělá pro naše trávení

Obsah vlákniny ve žlutých paprikách je správný způsob, jak regulovat nejen trávicí systém, ale také pohyby střev. Vitamíny a minerály dále přispívají k dobrému zdraví těla a trávení. Nejlepší, co zde můžete udělat, je přidat kousek žluté papriky do pravidelného jídelníčku.

4. Snižuje hladinu cholesterolu

Antioxidanty ve žluté paprice fungují dobře při snižování hladiny LDL cholesterolu v těle. To pomáhá snižovat rizika srdečních chorob a udržuje vás zdravé a fit. Žluté papriky mají velmi nízký obsah tuku a kalorií a jsou velmi bohaté na živiny, které vám pomohou dosáhnout tohoto cíle.

5. Hubnutí

Nízký obsah kalorií a tuku ve žlutých paprikách a vláknina, která vám pomůže udržet se po dlouhou dobu při pocitu sytosti, zajišťují, že do těla nejsou přidávány žádné další zbytečné kalorie. To nejen pomáhá lidem udržovat svoji váhu, ale také pomáhá obézním hubnout postupně, ale zdravě a efektivně.

6. Dobrý zdroj draslíku

Existuje určitý požadavek na draslík v těle, který je třeba splnit každý den – to vše pro správné funkce těla. Žluté papriky mají dobré množství draslíku, které může splnit tento váš cíl.

7. Udržuje krevní tlak na uzdě

Díky dobrým hladinám draslíku a nízkým hladinám sodíku si můžete být jisti, že vaše cévy jsou uvolněné, a proto pak dochází k průtoku krve správným a ideálním způsobem. To vše pomáhá při snižování vysokého krevního tlaku a při udržování správné rovnováhy v tomto ohledu.

8. Anti-Aging vlastnosti

Antioxidanty ve žluté paprice pomáhají udržovat pokožku pevnou, čistou a pružnou. To udržuje vrásky a jemné linky i všechny známky stárnutí na uzdě. Pravidelnou konzumací žlutých paprik můžete také chránit pokožku před poškozením sluncem a zabránit poškození buněk. Je pravděpodobné, že zahrnutím těchto paprik do svého jídelníčku uvidíte viditelně mladší a svěže vypadající pokožku. Ale musíte je jíst samozřejmě dlouhodobě. Co se týče zdravé pokožky, nezapomeňte na kvalitní hydrataci těla.

9. Posílení imunitního systému

Žlutá paprika nabízí více než 500% DDD vitaminu C v jedné porci. Je známo, že tento vitamin bojuje proti mikrobům způsobujícím infekce a chrání tělo před běžnými infekcemi, jako je nachlazení, kašel, bolest v krku atd. Proto je důležité pravidelně konzumovat tuto úžasnou zeleninu pravidelně, abyste získali silný imunitní systém a snížili případnou závislost na antibiotikách.

10. pro zmírnění deprese

Jednou z méně známých výhod žluté papriky jsou její antidepresivní vlastnosti. Je známo, že přítomnost sloučeniny zvané luteolin snižuje příznaky stresu, deprese, hněvu a dalších extrémních emocí. Je také známo, že další sloučenina zvaná Quercetin reguluje náladu a uklidňuje vaši mysl.

Překvapilo vás, jak může být tato krásně barevná zelenina pro vás tak dobrá? Zajděte si ji koupit. A co vy? Dáváte si někdy žlutou papriku? Dávejte ji určitě dětem, mají ji celkem rády.

A co si dále o paprikách a zdraví přečíst?

VIDEO: Pečené papriky

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva