Sponzorováno

Jak se zbavit streptokoka v krku? Příznaky, příčiny a léčba 4.88/5 (24)

 • Streptokoky v krku je infekce v krku a mandlích způsobená typem bakterií nazývaných streptokok skupiny A.
 • Děti ve věku 5 až 15 let mají větší pravděpodobnost, že chytí streptokok v krku, ale může ji dostat každý. Infekce se rychle šíří zejména mezi členy rodiny nebo domácnosti.
 • Streptokok způsobuje těžký zánět a bolest v krku. Poskytovatel zdravotní péče může obvykle diagnostikovat stav pomocí rychlého streptestu nebo kultivací z krku.
 • Léčba streptokoka obvykle znamená užívání antibiotik.
 • Neléčený streptokok může vést k vážným komplikacím, takže návštěva lékaře je důležitá.

Co je to streptokok?

Streptokok je infekce v krku a mandlích (lymfatické uzliny v zadní části úst). Se streptokokem v krku se vaše mandle velmi zanítí. Tento zánět obvykle postihuje také okolní oblast vašeho krku, což způsobuje bolest v krku (faryngitidu).

Streptokok v krku je pojmenován podle typu bakterií, které zánět způsobují – streptokok skupiny A, sérologické skupiny A (Streptococcus pyogenes) vyvolávají respirační onemocnění. Existuje více než 120 kmenů bakterií Streptococcus skupiny A. Streptokoková infekce je typem streptokokové infekce skupiny A.

Závažná onemocnění, jako je revmatická horečka, onemocnění, které může způsobit trvalé poškození vašeho srdce a srdečních chlopní, způsobuje jen zřídka. Proto je ale důležité navštívit lékaře pro rychlou diagnostiku a léčbu. Při správné léčbě by streptokok v krku měl vymizet během 7 až 10 dnů.

Koho streptokok v krku ovlivňuje?

Streptokok se nejčastěji vyskytuje u dětí školního věku ve věku od 5 do 15 let. Může však postihnout sourozence, rodiče, učitele a další lidi v okolí, kteří mají přímý kontakt s dítětem školního věku.

Kromě toho mají lidé ve skupinovém prostředí vyšší riziko, že dostanou streptokoka v krku. Jsou to třeba domácnosti, školky, školy (včetně vysokých škol) a dokonce třeba i vojenská kasárna.

Příznaky – jaké jsou příznaky streptokoka v krku?

Mezi časné příznaky streptokoka v krku patří bolest v krku, která začíná náhle. Kromě toho se u vás může velmi rychle rozvinout horečka s nejvyšší teplotou druhý den infekce.

Další příznaky streptokoka mohou být:

 • Zimnice
 • Bolest hlavy
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Bolest břicha
 • Nevolnost a zvracení

Jedním z příznaků, které streptokok v krku normálně nezpůsobuje, je kašel. Pokud máte kašel a další příznaky nachlazení, pravděpodobně máte virovou infekci, ne streptokoka v krku. Kromě toho se u některých lidí se streptokokem v krku nemusí objevit žádné příznaky.

Jak vypadá streptokok v krku?

Pokud máte streptokok v krku, vaše hrdlo a mandle se mohou jevit červené, bolavé a oteklé. Můžete mít také bílé skvrny, skvrny nebo pruhy hnisu na krku a mandlích. Kromě toho se vám mohou na horní části úst objevit drobné červené skvrny zvané petechie.

V závislosti na kmeni bakterií se může vyvinout také streptokoková vyrážka v krku známá jako šarla. Nejprve se objeví na krku a hrudníku, ale může se rozšířit do dalších částí těla.

Bakterie Streptococcus skupiny A mohou také infikovat vaši pokožku a způsobit vředy. Když k tomu dojde, infekce se nazývá impetigo.

Jak se můžete cítit, když máte streptokoka?

Streptokok je obvykle celkem mírný stav, ale infekce může být velmi bolestivá. Vaše bolest v krku může být závažná a velmi nepříjemná. Lymfatické uzliny na krku mohou být velmi citlivé a oteklé. Můžete mít bolest při polykání. Pokud máte bolestivou vyrážku v krku, může to být někdy nepříjemné a drsné, jako byste tam měli brusný papír.

Je streptokok v krku nakažlivý?

Ano. Streptokok je velmi nakažlivá. Někteří lidé s infekcí nemají příznaky nebo nevypadají nemocně. Ale i když nemáte příznaky, stále můžete snadno šířit infekci na ostatní. Lidé, kteří vykazují příznaky nebo se zdají nemocní, jsou však obecně nakažlivější než lidé, kteří příznaky nemají.

Jak se šíří streptokok v krku?

Streptokok se velmi snadno šíří z člověka na člověka, zejména mezi členy jedné domácnosti. Bakterie, které způsobují streptokoka v krku, se snadno mohou šířit na ostatní lidi prostřednictvím drobných jemných kapének slin a přímým kontaktem.

Kapénkový přenos

Bakterie, které způsobují streptokoka v krku, často žijí ve vašem nosu a krku. Když kýcháte, kašlete nebo třeba jen mluvíte, můžete infekci šířit prostřednictvím drobných jemných kapének slin. Ostatní lidé mohou dostat infekci, pokud:

 • Vdechnou kapičky
 • Dotknou se něčeho, co obsahuje kapičky, a poté se dotknou svého nosu nebo úst
 • Sdílí osobní věci (například pití ze stejné sklenice)

Přímý kontakt

Bakterie mohou také žít v infikovaných vředech na kůži. Jiní lidé mohou dostat infekci, pokud se dotknou vašich boláků nebo přijdou do kontaktu s tekutinou z nich.

Sponzorováno

Jak dlouho je streptokok v krku nakažlivý?

Inkubační doba je dva až pět dní. Inkubační doba je doba mezi nakažením a rozvojem příznaků. Během této doby můžete infekci přenést na ostatní. Pokud pak užíváte antibiotika, nebudete nakažliví cca po prvních 24 až 48 hodinách léčby.

Diagnostika – jak se diagnostikuje streptokok v krku?

Pokud si myslíte, že byste mohli mít streptokoka v krku, měli byste určitě navštívit lékaře. Doktor se zeptá na vaše příznaky a provede fyzickou prohlídku. Může vám také udělat streptest (test na streptokoka, který se podobá testu na covid). Virová onemocnění mohou mít hodně stejné příznaky jako streptokoka. Proto je důležité, abyste zašli v případě podezření za svým lékařem, abyste si potvrdili přítomnost bakterií Streptococcus skupiny A v krku. Pak přijde vhodná léčba.

Test na streptokoka v krku zkontroluje přítomnost bakterií Streptococcus skupiny A ve vašem krku. Test je bezbolestný – i když pro některé může být nepříjemný – a zabere velmi málo času. Lékař klasicky použije dlouhý vatový tamponu k „vytření“ zadní části krku. Poté lékař buď použije výtěr k provedení rychlého streptestu, nebo výtěr odešle do laboratoře k testování (kultivace v krku).

Rychlý streptest trvá asi 15-20 minut. Pokud je test pozitivní (výtěr obsahoval bakterie Streptococcus), máte streptokoka. Pokud je test negativní (žádné známky streptokoka na výtěru), nemusíte mít streptokok v krku. Lékař však i tak může poslat výtěr z krku do laboratoře, aby výsledky zkontrolovala pomocí kultivace hrdla.

Při kultivaci krku laboratorní technik nanese obsah tamponu na kultivační misku. Trvá jeden až dva dny, než se zjistí, zda z něj rostou bakterie Streptococcus. V laboratoři mohou někdy najít bakterie, které rychlé testy na streptokoky nevidí.

Léčba – jak se zbavíte streptokoka?

Léčba streptokoka klasicky zahrnuje antibiotika. Antibiotikum je druh léku, který zabíjí bakterie způsobující infekci.

Penicilin a amoxicilin jsou běžná antibiotika, která lékaři používají k léčbě streptokoka. Pokud jste alergičtí na penicilin, poskytovatel vám může předepsat jiné antibiotikum.

Lékař vám může dát antibiotickou injekci nebo může předepsat antibiotikum buď v pilulce nebo v tekuté formě. Obvykle budete užívat pilulky nebo tekutinu po dobu 10 dnů. Postupujte podle pokynů svého lékaře. Pamatujte, měli byste užívat všechny léky, i když se pak cítíte lépe. Bakterie mohou být stále naživu, i když se cítíte dobře.

Jak se můžete přes noc zbavit streptokoka?

Bohužel streptokok nelze vyléčit přes noc. Potřebujete antibiotika, abyste streptokoka odstranili. Po zahájení léčby antibiotiky byste se během jednoho nebo dvou dnů měli začít cítit lépe. Do té doby existují další věci, které můžete udělat, abyste své příznaky zvládli, jako je pití teplých tekutin a užívání léků proti bolesti.

PREVENCE – jak zabránit streptokokům v krku?

Nejlepším způsobem, jak zabránit streptokokům v krku, je dodržování správné hygieny. Měli byste si často mýt ruce mýdlem a vodou po dobu 20 sekund. Zvláště důležité je umýt si ruce před jídlem (pro svou ochranu) a po kašlání a kýchání (pro ochranu ostatních). Existují další kroky, které můžete podniknout, abyste zabránili streptokokům v krku, včetně:

 • Pokud nemáte k dispozici mýdlo a vodu, použijte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu.
 • Pokud je to možné, zakašlejte nebo kýchejte do kapesníku. Vyhoďte použitý kapesníček do odpadu.
 • Pokud nemáte kapesník, kašlete nebo kýchejte do lokte, ne do rukou.
 • Nesdílejte šálky a příbory s nikým, kdo je nemocný, a nesdílejte své vlastní, když jste nemocní.

Jak dlouho trvá streptokok v krku?

Během jednoho nebo dvou dnů (nebo tří) po zahájení léčby antibiotiky byste se měli začít cítit lépe. Většina příznaků streptokoka by měla vymizet během 7 až 10 dnů.

Kdy se mohu vrátit do práce/školy?

Pokud nemáte horečku, můžete se vrátit k pravidelným aktivitám 24 hodin po užití první dávky antibiotika. Ale je lepší být třeba několik dní doma a odpočívat.

Sponzorováno

Streptokok může vést k vážnějším onemocněním, pokud se neléčí, takže je důležité okamžitě začít s antibiotiky.

Dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva