Sponzorováno

Proč v zimě jíme víc, než v létě? Proč se nám v zimě nedaří tak hubout? 4.83/5 (12)

Jaké jsou důvody toho, že v zimě jíme více?

Jaké jsou důvody toho, že v zimě jíme více?

Pokles teplot doprovázený studeným větrem nás nutí nejen se více oblékat, ale také více jíst. Možná jste si sami všimli, že se změnou ročního období přejídáte a podléháte nezdravým chutím. I když možná fyzicky necítíte hlad, vaše mysl neustále žádá o jídlo. Často se přistihneme, jak bezmyšlenkovitě žvýkáme svačiny a nakonec se obáváme nechtěného přibírání na váze.

A i vám se tak nějak zdá, že s nástupem zimy se vždy zvyšuje váš apetit a máte tendenci konzumovat víc jídla? Nebojte, určitě nejste sami. Zjistěte, proč tomu tak je.

Proč máme tendenci během zimy jíst víc?

Od pozdního podzimu do jara nemůže často většina lidí odolat vábení svých oblíbených jídel – od sladkých koláčků či horké čokolády až po plný talíř polévky či jiných horkých jídel. Není zcela jasné, zda ta touha více jíst během zimy vychází z instinktu více konzumovat, aby tělo přežilo zimní období nebo z faktu, že během tohoto období má člověk k dispozici více mastných a vysoce kalorických jídel.

Podle výzkumů za to může vaše genetika, ale existují i ​​některé další důvody. Zde jsou 4 důvody, proč lidé v zimě jí více a někdy se i přejídají.

1. Toužíte po sacharidech? Možná za to může sezónní deprese

Pokud míváte během zimy velkou chuť na těstoviny, sušenky, pečivo či další sacharidy, důvodem může být tzv. sezónní afektivní porucha. Projevuje se tím, že dlouhé a chladné noci chce člověk vyplnit pojídáním. Mnohé studie prokázaly, že mozek si vytváří pocit štěstí, pokud konzumujte mastná a vysoce kalorická jídla.

Chcete-li si zachovat svůj jídelníček pod kontrolou, doplňujte jej o libové bílkoviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (např. losos je ideální volbou). U omega-3 mastných kyselin bylo prokázáno, že podporují dobrou náladu, zatímco protein pomáhá udržovat člověka sytého a spokojeného. Pokud toužíte po velké míse těstovin se sýrem, zvolte si celozrnné těstoviny spolu se zeleninou bohatou na vitamíny a vlákninu.

Zimní blues je opravdu věc! Chladné počasí je dokonalý recept na smutek. Studie naznačují, že touto sezónní afektivní poruchou trpí značný počet lidí, a proto jedí více. Lidé se v zimě obracejí k jídlu, aby si trochu ulevili. Není to i váš případ?

Sponzorováno

2. Genetika a pudy? Tmavé dny znamenají více jídla

Jeden kardiolog prokázal, že zima v nás může probouzet živočišné pudy po vytváření tukových zásob, abychom v chladném počasí přežili. Jedná se o jakési automatické impulsy, které vycházejí z lidského myšlení a automaticky člověka navádějí ke konzumování mastnějších a kalorických jídel.

Tento kardiolog také řekl, že i méně světla nutí lidi hledat potravu a jíst rychleji, což může být důvodem proč během krátkých zimních dnů většina z nás častěji sedí u stolu s plným talířem.

3. Nízké teploty

S poklesem teploty musí naše tělo více bojovat, aby se udrželo v teple. A tak to vyžaduje více kalorií k výrobě energie. Když k tomu dojde, naše mysl vyšle signál do mozku, aby si oblékl více oblečení a snědl více kalorií. V tuto chvíli dokonce zapomínáme, že se přejídáme.

4. Dehydratace

Lidé mají obecně v zimě tendenci pít méně vody, což vede k dehydrataci. Tento problém je v zimním období poměrně častý. Vysušující teplo pokojových topení a vrstev oblečení také způsobuje dehydrataci našeho těla. Naše tělo skutečně potřebuje vodu, ale my si pleteme žízeň s hladem a jíme více jídla.

Zimní tloustnutí jako důsledek našeho životního stylu

Podle některých vědců je zimní tloustnutí jen výsledkem našeho životního stylu. Během svátků máme více příležitostí ke konzumaci tradičních mastných jídel. Pokud se k tomu přidá pokles fyzické aktivity během chladných zimních měsíců, velmi snadno se může stát, že lidé začnou přibírat na váze.

A co s tím dělat?

Takže? Nevymlouvejme se na pudy, to je moc jednoduché. A možná nás k tomu pudy vedou, ale v dnešní době můžeme i s pudy bojovat. Nakupujte si do lednice spíše lehčí potraviny a libové maso. Pokud doma nemáte mastné a těžké potraviny nebo sacharidová jídla, těžko je sníte. Takže nakupujte chytře a do toho cvičte. To je naše rada.

Pokud se obáváte, že přiberete kvůli všemu přejídání, máme pro vás několik dalších tipů:

  • Jezte zdravé polévky a nízkokalorická jídla. Zkuste do svého jídelníčku zařadit zimní zeleninu a ovoce.
  • I když mezi jídly mlsáte, snažte se do svého jídelníčku zařadit zdravé mlsání – oříšky, ovoce.
  • Kontrola porcí je velmi důležitá věc. Neplňte talíř více potravinami najednou.
  • Pokud si myslíte, že trpíte zimním blues, učiňte nezbytná opatření nebo vyhledejte odbornou pomoc.
  • Pravidelně cvičte alespoň 30-40 minut každý den.

Sponzorováno

A jak s přejídáním v zimě bojujete vy?

Také si na toto téma přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva