Sponzorováno

Chilli olej a jeho účinky – na co je dobrý + recept, jak ho vyrobit 4.69/5 (51)

Chilli olej má krásnou červenou barvu.

Chilli olej má krásnou červenou barvu.

Chilli olej je vlastně nějaký rostlinný olej, který je naplněn chilli papričkami a ty jsou v něm jakoby naloženy, či vylouhovány. Chilli papričky jsou obvykle sušené z rostlin rodu Capsicum (tedy hodně pálivé). Ačkoli je chilli olej nejčastěji používán v kulinářských receptech (hodně často pak v asijských zemích a v tamní kuchyni), může být používán i pro velké množství jeho dalších zdravotních účinků. Například kvůli jeho silným antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem.

A jak tento olej vlastně funguje? Chilli papričky jsou bohaté na aktivní složku kapsaicin, která může opravdu mít výrazný vliv na tělo. Dále tento olej obsahuje stopové množství vitaminu C a vitaminu A, stejně jako některé další klíčové antioxidanty a užitečné mastné kyseliny.

Výhody používání chilli oleje

Mnoho lidí užívá chilli olej různými způsoby – jak lokálně (místně na pokožku), tak vnitřně. Chilli olej často používají lidé, když trpí artritidou, zduřením (kongescí) dutin, gastrointestinálními problémy, oxidačním stresem, slabým imunitním systémem, makulární degenerací, obezitou, vysokým cholesterolem, nějakou chronickou bolestí, Alzheimerovou chorobou, demencí, psoriázou, ekzémem, a stejně jako osoby s vysokým rizikem rakoviny.

Podívejte se s námi na zajímavé účinky a benefity chilli oleje:

1. Zabraňuje chronickým onemocněním

Antioxidační kapacita chilli oleje je skoro až neuvěřitelná. A to díky kvůli vysoké koncentraci zmíněného kapsaicinu, což je antioxidační složka, která dává do oleje přináší většinu zdravotních přínosů. Kapsaicin najdeme v chilli a díky němu jsou papričky pálivé. Tento antioxidant spolu s dalšími příbuznými sloučeninami může vyhledávat a neutralizovat volné radikály kdekoli v těle, což pomůže ve finále snížit oxidační stres a také to snižuje riziko vývoje chronických onemocnění.

2. Stimuluje imunitní systém

Kapsaicin je také schopen stimulovat imunitní systém a je známo, že má chilli olej má i mírný obsah vitamínu C. To vše může pomoci zvýšit produkci bílých krvinek a současně působit jako antioxidant, který zmírňuje napětí imunitního systému. Pokud máte kašel, nachlazení nebo jste dlouhodobě přetížení, tento olej vám pomůže urychlit zotavení.

3. Snižuje problémy se žaludkem

Protizánětlivé sloučeniny nalezené v tomto oleji pomáhají upokojit žaludek a vylučovat zanícené tkáně ve střevě. Zatímco mnoho lidí si myslí, že pikantní potraviny jsou špatné a dráždivé při trávení, kapsaicin a další sloučeniny v tomto oleji mohou tyto negativní stavy v zažívání skutečně zlepšit – stimulují rychlejší trávení a vyrovnávají bakteriální prostředí střeva.

4. Uklidní zduřelé dutiny

Když máte, například v důsledku alergií nebo nachlazení, zduřelé a „zablokované“ dutiny, je to velmi nepříjemné a chceme to přirozeně nějak vyřešit. Ti statečnější mohou zkusit vdechování trochy chilli oleje, to prý stačí k vyčištění vašich dutin. Nebo také můžete jednoduše zkonzumovat malé množství tohoto oleje, nebo si ho trochu nanést na kůži pod nosem. Dokonce i aromatické sloučeniny tohoto oleje mají dekongestantní vlastnosti!

5. Zabraňuje degeneraci makuly

Chilli olej obsahuje také vitamín A, který může výrazně posílit zdraví očí. I když musíme říct, že tohoto vitamínu není v chilli oleji mnoho. Vitamin A působí jako antioxidant a může zabránit makulární degeneraci a prý i syndromu suchého oka, stejně jako může zpomalit vývoj katarakty ve stáří.

6. Ulevuje od bolesti

Na nějakou místní bolest, existuje jen málo prostředků, které jsou lepší než chilli, potažmo kapsaicin. Ve skutečnosti je kapsaicin běžně užíván ve farmaceutických analgetikách. Jeho silné protizánětlivé vlastnosti mohou rychle eliminovat otoky a bolest, ať už jsou způsobeny problémem chronickým nebo akutním.

Sponzorováno

7. Zlepšuje vaše kognitivní schopnosti

Četné studie poukázaly na to, že kapsaicin vede ke zlepšení kognitivních hladin – a to díky jeho antioxidační aktivitě. Kapsaicin, obsažený ve vyšším množství v tomto oleji, může snížit množství depozice beta-amyloidového plaku, což ve finále může zpomalit nebo dokonce zvrátit příznaky Alzheimerovy nemoci, demence a dalších neurodegenerativních onemocnění.

8. Prevence rakoviny

Některé poslední výzkumy o vlivu chilli oleje na rakovinu ukázaly opravdu působivé a zajímavé výsledky. Antikarcinogenní účinky kapsaicinu byly dobře zdokumentovány, což znamená, že může zpomalit šíření a proliferaci rakovinných buněk v těle, zejména v prostatě. Výzkumy i nadále pokračují.

9. Snižuje záněty na pokožce

Že pikantní chilli olej na kůži nezní jako nejlepší nápad na různá podráždění či svědění? Právě naopak! Protizánětlivé účinky tohoto oleje jsou nepopiratelné. Pokud trpíte na ekzémy, kousl vás nějaký hmyz, nebo máte psoriázu či různé alergické reakce, aplikujte malé množství chilli oleje na pokožku – to pomůže rychle zmírnit nepříjemné pocity.

10. Snižuje i krevní tlak

Nedávné studie ukázaly, že kapsaicin může stimulovat oběh a také zvyšovat hladiny HDL cholesterolu, které organismus potřebuje správně fungovat. To může pomoci snížit krevní tlak a zabránit deformaci kardiovaskulárního systému.

11. Zdroj železa

Chilli olej také obsahuje železo. Konzumace potravin s obsahem železa zabraňuje několika nemocem, jako je třeba glositída. Železo je také jednou z hlavních živin, která vám brání v pocitu únavy a vyčerpání. A konečně nedostatek železa vede k anémii. A tu mít rozhodně nechcete.

Jak si doma vyrobit chilli olej – RECEPT

Chilli olej je vlastně jeden z nejjednodušších olejů, který si můžete vyrobit doma. Nevyžaduje nic jiného než nějaký rostlinný olej (olivový olej je třeba dost oblíbený) a kvalitní chilli papričky (sušené nebo čerstvé) dle chuti a možností. V různých částech světa může být chilli olej připravován složitějším procesem (používá se kombinace olejů a jiných koření), ale tradiční chilli olej je velmi jednoduchý a účinný. „Pálivá hodnota“ oleje bude záviset na typu a množství chilli papriček, které si vyberete.

Co budete na chilli olej potřebovat?

 • 8 polévkových lžic extra panenského olivového oleje (mandlový olej, sezamový a arašídový olej jsou také docela populární)
 • 4-6 chilli papriček (sušené nebo čerstvé)

To je vše, geniálně jednoduché, že?

A jak postupovat při výrobě?

 1. Nakrájejte chilli papričky po jejich délce (odstraňte semena, abyste odstranili červenou část)
 2. Dejte olej a plátky papriky do pánve na smažení.
 3. Chilli papričky v oleji lehce orestujte – nejméně 10 minut při středním teple.
 4. Olej dejte do skleněné nádoby a nechte vychladnout.
 5. Olej uchovávejte na suchém, tmavém a chladném místě.
 6. Někdo do chilli oleje přidává i sezamová semínka (receptu existuje opravdu nespočet).

  Někdo do chilli oleje přidává i sezamová semínka (receptu existuje opravdu nespočet).

  TIP DO KUCHYNĚ: Stačí pár kapek a pokrm získá na pikantnosti, aniž byste museli přidávat drcené chilli.

  A ještě jeden alternativní recept. Ten je ještě jednodušší, než ten první. Jednoduše vezměte skleněnou nádobu s nosným olejem. Do ní nakrájejte chilli papričky (zbavte je semínek). A nechejte pár týdnů odstát. Barva oleje se změní na krásnou červenou.

  A co si o chilli ještě přečíst?

  VIDEO: Recept na super chilli olej (anglicky)

  Sponzorováno

   Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

   Autorem článku je naše redakce

   Tým rehabilitace.info (více o nás)

    

   Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

   Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


   Štítky:

   Přečtěte si také naše další články

    

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva