Chronická bolest? Zkuste kapsaicin! 4.92/5 (12)

Sponzorováno

Kapsaicin vám může pomoci s chronickou bolestí...

Kapsaicin vám může pomoci s chronickou bolestí…

Bolest nedoprovází pouze úrazy, mnoho různých onemocnění či porod, za určitých okolností se právě bolest může stát samostatnou nemocí. Tehdy se už neléčí příčina bolesti, ale bolest samotná.

Bolest akutní a chronická

Odborníci odlišují dva základní druhy bolesti – akutní a chronickou. Ta první je v mnohém i přínosná, protože chrání organismus před poškozením a v rámci diagnostiky je důležitým signálem poranění, onemocnění či porodu.

Chronická bolest je jiná kapitola, stává se již samostatnou chorobnou jednotkou, samostatným onemocněním. Bolest se odloučí od původního onemocnění a přetrvává v některých případech i více let. Příkladem může být pásový opar, ale například i fantomová bolest, bolesti po těžkých úrazech, po operacích páteře, bolesti související s onemocněním páteře nebo cukrovkou a podobně.

Takové problémy nelze brát na lehkou váhu, podle odborníků pociťování bolesti není přímo úměrné poškození organismu. Bolest je komplexní pocit, není to tak jednoduché, přímočaré, neplatí, že na jednom konci je podráždění a výsledkem je nějaká přímo úměrná bolest. Podnět vzniká na periferii, pak prochází cestou periferní nervové tkáně, dále přes míchu, do centrální nervové soustavy, přičemž tento podnět je stále modulovaný, mění se, buď je zesilován nebo zeslabován. Při chronické bolesti dochází ke změnám nejen na periferních tkáních, ale také na nervových strukturách a příčina nemusí být jasná.

Bolestí je několik typů

Z patofyziologického hlediska můžeme hovořit o několika typech bolesti – somatické, viscerální, pak jsou to bolesti neuropatické nebo neurogenní, které vznikají z poškození vodičů – buď nervových vláken – tehdy mluvíme o periferní neurogenní bolesti nebo již poškození centrální nervové soustavy – na úrovni míchy a mozku.

I léčba různých typů bolestí se liší, nejhůře zvládnutelné jsou bolesti neuropatické. Tyto podle výsledků průzkumů postihují asi 7 procent populace. Pro periferní neuropatickou bolest je příznačné, že její charakter, síla a frekvence se mění. Taková bolest může být silná, bodavá, rezavá, může přetrvávat, nebo vystřelovat do končetin, pacient může bolest pociťovat na trupu nebo na hlavě. Průvodním znakem bývá mravenčení a silnou bolest může vyvolávat byť i jemný dotek oděvu. Takové bolesti pacient obvykle mnohem intenzivněji pociťuje v noci, důsledkem čehož jsou poruchy spánku, únava, podrážděnost. To nakonec vede i k horšímu vnímání samotné bolesti.

Sponzorováno

Zajímavost: Výsledky výzkumů říkají, že lidé, kteří trpí periferní neuropatickou bolestí mají častěji i jiné chronické choroby, jako jsou například deprese, srdečně-cévní onemocnění nebo osteoartritida.

Léčivý kapsaicin

Právě v léčbě periferních neuropatických bolestí je novou alternativou dermální náplast, jejíž přínosem je rychlejší nástup účinku, dlouhodobější úleva po jedné aplikaci a nepřítomnost celkových nežádoucích účinků. Účinnou látkou je 8-procentní syntetický kapsaicin, látka, kterou v přírodě najdeme v chilli papričkách.

Náplasti jsou určeny k použití pouze do rukou specializovaných lékařů – algeziologů (odborníci na chronickou bolest) a neurologů a jsou pouze na lékařský předpis. Taková náplast se aplikuje přímo na místo bolesti a lékař si podle potřeby stříháním upraví náplast na požadovanou velikost a tvar podle ošetřovaného místa. Náplast se nechá působit 30 nebo 60 minut. Lokálním působením účinné látky dochází k znecitlivění receptorů, které jsou zodpovědné za vnímání bolesti. Účinek přetrvává až tři měsíce. Při tomto způsobu léčby nejsou známy žádné interakce s léky, takže pacient může současně užívat i jiné léky. To je důležité zejména v případě těch, kteří trpí i jinými chronickými onemocněními.

Léčba kapsaicinovými dermálními náplastmi je podle mnoha algeziologů určena pacientům s těžkými formami periferní neuropatické bolesti, s postherpetickou neuralgií, s posttraumatického poškozeními periferních nervů. Vhodná je i pro onkologické pacienty s neuropatickou bolestí po chemoterapii, nebo s přímým poškozením periferních nervů, kde má poškození na svědomí přerůstající nádor.

Sponzorováno

Dermální náplast s obsahem koncentrovaného kapsaicinu schválila Evropská léková agentura k léčbě periferní neuropatické bolesti pro dospělé pacienty bez diabetu, v případě potřeby lze náplast kombinovat s dalšími léky proti bolesti.

A co si dále o chronické bolesti přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva