Doplňky výživy pro sportovce a jejich účinky 4.82/5 (11)

Doplňky výživy pro sportovce a jejich účinkyNa trhu dnes existuje množství speciálních výživových doplňků (suplementů) určených k použití při sportu. Doplňky výživy jsou někdy pro sportovce nepostradatelné. Většina z nich je určena pro bodybuildery a lidi, kteří se věnují posilování. Mnoho z těchto produktů může mít negativní účinky pro vrcholové sportovce. Jedná se například o kreatin, který může mít při špatném dávkování negativní účinky.

Pokud jste vrcholový sportovec, tak byste výběru doplňků výživy měli věnovat velkou pozornost a měli byste upřednostnit kvalitu před cenou.

Doplňky výživy určené pro sportovce mají různé účinky

Některé zvyšují regeneraci, jiné pomáhají růstu svalových buněk, nebo zvyšují aktuální výkonnost povzbuzením srdečně-cévní a nervové činnosti apod.

Základní kategorie doplňků pro sportovce:

 • proteinové doplňky výživy
 • aminokyselinové doplňky výživy
 • sacharidové doplňky výživy (tzv. Gainery)
 • jiné (kreatiny, stimulanty, energizéry, vitamíny, minerály, kloubní výživa, spalovače tuků, …)

Náš tip: Zkuste i tyto aminokyseliny

Proteinové doplňky výživy

Proteiny (bílkoviny) jsou velmi důležité pro budování, ochranu a regeneraci svalové hmoty. Proto je při budování svalů potřebné přijímat dostatečné množství proteinů. Bílkoviny by měly být přijímány primárně ze stravy (hovězí maso, kuřecí maso, ryby, luštěniny, mléko apod.) a dodatečně, pokud člověk nemůže přijmout dostatek bílkovin ze stravy (nedostatek času, nemožnost připravit si jídlo atd.), může sáhnout právě po proteinových doplňcích výživy. Jejich výhodou je rychlá příprava, možnost použití kdekoliv a mimo jiné jsou vyráběny technologickými postupy, které zajišťují efektivnější nárůst svalů, ochranu svalů a jejich regeneraci. Obecně nejkvalitnější proteinové přípravky jsou vyráběny z hydrolyzovaných bílkovin různých zdrojů, například syrovátkový hydrolyzát nebo vaječný hydrolyzát.

Sportovcům se doporučuje hlavně aminokyselina BCCA

Ta obsahuje tři velmi důležité esenciální aminokyseliny (leucin, isoleucin a valin). Další důležitou neesenciální aminokyselinou v doplňcích výživy je glutamin, který má největší zastoupení v krevní plazmě a ve svalech. Po dlouhotrvajícím výkonu se jeho úroveň v krvi a ve svalech výrazně snižuje, což může negativně ovlivnit ty imunitní buňky, které ho potřebují.

Sacharidové doplňky výživy (tzv. Gainery)

Sacharidové doplňky výživy jsou vyrobeny ze směsi sacharidů (největší zastoupení), bílkovin, aminokyselin, kreatinů, vitamínů, minerálů atd. Používají se po tréninku, a to většinou do 30 minut po výkonu. Při tréninku dochází kromě spalování tuků i ke spalování svalového glykogenu, který je zdrojem energie pro svalovou práci. Aby se tento akutní nedostatek svalového glykogenu mohl kompenzovat, měli by se v co nejkratší době po tréninku doplnit do těla sacharidy. Gainery jsou ideálním doplňkem výživy hlavně pro sportovce s rychlým metabolismem, kteří mají problém nabrat svalovou hmotu při vysokém výdeji energie.

Podle mnoha odborníků je Gainer po tréninku vhodnější než normální jídlo, protože v období ihned po tréninku ještě tělo není připraveno na zpracovávání běžné potravy.

Doporučujeme: Okamžitý zdroj energie – kvalitní bio čokoláda

Je to dáno tím, že kakao obsahuje alkaloidy theobromin a kofein, látky známé svými povzbuzujícími účinky. V oblasti sportu a při zvýšené fyzické námaze jsou jiné nároky na stravu jako při běžných činnostech. Před každým náročným sportovním výkonem však platí, že je vhodné se vyhýbat těžko stravitelným jídlům (tučná jídla, velké množství masa, hranolky, sladkosti …).

Při nesprávném stravování se mohou dostavit různé zdravotní komplikace, například ztráta maximální síly a vytrvalosti, časté křeče, pocit bolavých svalů, ztráta svalového objemu atd.

Díky velkému obsahu sacharidů je hořká čokoláda ideálním zdrojem energie. Důležitou součástí čokolády je kakao, které obsahuje, byť v malém množství kofein, látku známou svými povzbudivými účinky.

Podívejte se také dále na tyto články

VIDEO: Doplňky stravy pro začátečníky

VIDEO: Základní doplňky výživy

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva