Pravda o detoxikaci – je pro naše tělo dobrá, nebo ne? 4.76/5 (38)

Sponzorováno

Přečtěte si pravdu o detoxikaci.

Přečtěte si pravdu o detoxikaci.

Tak jako je již po dlouhá staletí zvykem, že jaro symbolizuje příchod něčeho nového, navrací se slunečné dny, s nimi energie a příroda se probouzí po dlouhém zimním spánku, tak se pravidelně už po staletí probouzí naše vnitřní potřeba úklidu a zbavování se starých, nepotřebných věcí. A to nejen našich domácností, kdy se hospodyňky často pouští do velkých úklidových prací. Vychází to z dávných pohanských zvyků, kdy se uklízelo hlavně před Velikonocemi. Modré nebo jinde zvané také Žluté pondělí bylo zasvěceno především uklízení světnic. Na Šedivé úterý se pak vymetaly pavučiny z koutů. Možná proto se v nás zakořenila potřeba, vše na jaře prohnat jarním úklidem.

Nicméně, úklidem domácnosti to nekončí. Ve většině z nás se také probouzí potřeba po očistě těla i duše a proč taky ne, vždyť přece všude čteme, že „po zimě je naše tělo doslova zaneseno škodlivými látkami!“. Titulní stránky časopisů pro ženy, webové magazíny se na jaře skutečně předhání s tím, aby nás upozornili na to, jak se přes zimu v našich tělech nahromadily odpadní a toxické látky, kterých je třeba se zbavit. A na to jsou, právě jejich zaručené tipy. Jednou je to dieta, jindy je to zázračná řasa. Někdo se detoxikuje jedině čerstvou kokosovou šťávou a někdo jiný tvrdí, že ten jediný pravý a skutečný detox vám zajistí řapíkatý celer. Je tomu ale skutečně tak? Jak je to doopravdy?

Čáry máry fuk! Detoxikace jako zázračné kouzlo – o co vlastně jde?

Slovo detoxikace pochází z latinského de-, od a toxicus, jedovatý a jednoduše znamená odstranění nebo zneškodnění škodlivé, toxické látky. Tak zní odborná definice. Nicméně, v současné době, v posledních letech patří slovo detoxikace spíš k určitým zaklínadlům vyznavačů zdravého životního stylu. Detoxikace v tomto pojetí je pak zpravidla krátkodobá dieta, která se zaměřuje na odstraňování nejrůznějších toxinů z našeho těla. Doporučuje se téměř na všechno – špatně trávíte? Špatně spíte? Jste unavení? Vsaďte na detox! Potřebujete probrat po dlouhé zimě a zbavit tělo za tuto dobu nahromaděných toxinů? Zase pomůže detox. Chcete redukovat nasbírané kilogramy? Podle všech nejrůznějších propagátorů a samozvaných guru na výživu, i v tomto případě je detox dobrá volba.

Pak už záleží, co daný subjekt zrovna podporuje, ať už je to omračující účinek šťávy z řapíkatého celeru, zázračné účinky stoprocentně přírodní kokosové vody nebo mix zeleninových šťáv. Je to ale opravdu tak? Za nás jednoznačně říkáme NE. Jde pouze o masivně rozšířený komerční trik pro zvýšení prodeje určité věci. Detoxikace okurkovou šťávou nebo celerem, špenátem nebo citronovou vodou či užíváním super zázračné řasy je pouze pseudo-lékařská koncepce určená k prodeji konkrétních věcí.

Naše tělo se umí detoxikovat samo, víte jak?

Samozřejmě, souhlasíme s tím, že pokud jste těžký narkoman, závislý na drogách už spoustu let, vaše tělo bude skutečně zapotřebí nějakým způsobem detoxikovat. Ovšem za odborného lékařského dohledu, nepostačí k tomu pravidelné pití celerové šťávy, to je jasné.

Nicméně, každý zdravý organismus má ledviny, játra, kůži, trávicí trakt, lymfatický systém a dokonce i plíce což jsou prakticky součásti obrovského, komplexního detoxikačního systému, který zcela přirozeně zbavuje naše tělo toxických látek a zplodin našeho metabolismu a to každých 24 hodin, každý den, 365 dní v roce. A tady je možná pro mnohé z nás překvapivá informace ta, že tyto naše tělesné systémy nečekají na to, až si dáme pravidelnou dávku zeleného ječmenu nebo hlt kokosové vody, ale neustále (i během spánku) odstraňují všechny “toxické” látky.

Neexistuje žádný známý způsob – určitě ne prostřednictvím detoxikační léčby, abychom udělali lépe něco, co ve zdravém těle funguje naprosto přirozeně a od nepaměti. Pokud by se toxiny ve vašem těle vytvořily tak, že by je vaše tělo nemohlo vylučovat, jste pravděpodobně buď mrtví nebo potřebujete vážný lékařský zásah.

Mediální bublina?

Detoxikace se však už za celá dlouhá léta, kdy ji obhajují a opěvují nejrůznější celebrity od Gwyneth Paltrow přes Oprah Winfrey stala skutečně masivním businessem. Hlavní mediální masáž operuje s pojmem toxiny. V roce 2009 se síť vědců shromážděných britskou charitou Sense about Science obrátila na výrobce přibližně 15 výrobků prodávaných v lékárnách a supermarketech, kteří tvrdili, že mají schopnost detoxikovat. Výrobky zahrnovaly od potravinových doplňků až po koktejly dokonce i šampony. Když vědci požadovali důkazy o těchto tvrzeních, ani jeden z výrobců nedokázal definovat, jak přesně k detoxikaci dochází natož jmenovat jednotlivé toxiny, proti kterým byly přípravky údajně určeny. Žádné relevantní vědecké důkazy o účinnosti (a především o bezpečnosti) detoxikačních produktů totiž NEEXISTUJÍ. Mnozí výrobci těchto produktů pak ani přesně nedokáží popsat, jak vlastně samotná detoxikace funguje. Přesto, nevysvětlitelně, police obchodů se zdravou výživou neustále praskají pod množstvím produktů s nápisem „detox“. Můžete si koupit detoxikační tablety, tinktury, čajové sáčky, obličejové masky, koupelové soli, kartáče na vlasy, šampony, tělové gely a narovnávače vlasů. Jóga, masáže to vše dnes dokáže slibovat detoxikaci. Při detoxikaci velmi pravděpodobně ztratíte nějaké to kilo, to ano, ale bude to zejména kvůli náhlému a radikálnímu omezení příjemných kalorií.

Kolonoskopie jako detox

Další z častých forem jarní detoxikace našeho organismu je hydrocolon terapie, či kolonoskopie, aneb výplach střev. Zastánci této metody vám jistě řeknou, že ve zlomyslných zákoutích našich střev, jinak též zvaných klky se rády usazují zbytky potravy, jež se stávají živnou půdou pro hnilobné a kvasné procesy. Bakterie a kvasinky pak dle této teorie produkují ve zvýšené míře toxiny, procházející sliznicemi, vstřebávající se do krevního a lymfatického oběhu. A jak na to vyzrát? Úplně jednoduše, za malý poplatek vám jednoduše propláchnou střeva a tyto letité nánosy z nich budou odstraněny.

Je cosi shnilého ve státě dánském, ale zbytky potravy v našich střevech to nejsou – aneb kde leží pravda?

Ať už přesvědčovací metody zastánců kolonoskopie zní jakkoliv věrohodně, vězte, že ve střevech se nic neukládá. Nejsou na to uzpůsobena. Pro lepší představivost – střeva jsou jako trubka, kterou prochází rozmělněná hmota potravy a postupně se rozpadá na základní nutriční prvky za pomoci enzymů a také naší mikrobioty. Zpracovávaný materiál se ani nemá moc jak v našem traktu zachytit – v tenkém střevě, kde jsou viditelné klky, je rozmělněná potrava ještě dost řídká, tlusté střevo je pak už zase na vnitřní stěně hladké. Ostatně do tenkého střeva se žádným klystýrem nedostanete. Navíc -hnilobný proces je něco, co se děje mrtvým tkáním po několika dnech a za přístupu vzduchu. Ve střevech na to není ani čas, ani vzduch.

Sponzorováno

Naopak, jakékoliv čištění střev pomocí třeba laxativ nebo zmiňovaných výplachů za účelem opakované očisty s sebou nese i značná rizika. Častými výplachy si jednak můžete přivodit dehydrataci a s tím spojený rozvrat iontů v těle. Nemluvě o odstraňování střevní mikroflóry. Mnoho lidí si totiž vůbec neuvědomuje, že výplachem se výrazně redukuje to nejdůležitější, co v našem trávicím traktu máme, a to je náš střevní mikrobiom. A vědci v posledních letech neustále přicházejí na to, jak je náš střevní mikrobiom důležitý nejen na naši imunitu, celkovou rovnováhu našeho organismu, ale je také úzce spjat s naším mozkem a potažmo ovlivňuje i naši psychiku.

Takže u kolonoskopie opravdu pozor, neodbornou manipulací může dokonce dojít k perforaci našeho střeva a to už by byl velký průšvih!

Takže, sečteno a podtrženo, pokud vaše strava obsahuje dostatek vlákniny (ideálně různorodé vlákniny) a dostatečný příjmem tekutin, naše střeva netřeba čistit. Lidský organismus je autonomně fungující jednotka, není potřeba se bát, že by nezvládal své základní funkce. Protože v okamžiku, kdy ty funkce zvládat přestane, tak buď umíráte, anebo vás vezou na ARO. A v takovém vážně nepomůže sebelepší očistná kůra. Obecně vzato, česká populace přijímá velmi málo vlákniny, zkuste tedy proto místo hledání vhodné kolonoskopie navýšit konzumaci ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin, kysaných mléčných výrobku a hlavně dostatečně pít a hýbat se.

Zeleninové šťávy z celeru, brokolice, kokosová voda.. a další detoxikační zázraky

Většina lidí si myslí, a z toho právě těží nejrůznější farmaceutické a potravinářské společnosti, že byste měli omezit nebo naopak věnovat zvláštní pozornost určitým skupinám potravin, které jsou často nazývány „superfoods“ neboli superpotraviny. Od nich pak často očekáváme přímo zázraky. Ale to tak to skutečně není. Největší„ detoxikaci “ našeho životního stylu představuje nekouřit, zařadit pravidelný pohyb, zamyslet se nad zdravým a vyváženým jídelníčkem (a nepřehánět to s alkoholem).

Dostatek bílkovin, aminokyselin, nenasycených tukům, vlákniny, škrobu, vitamínů a minerálních látek pomáhá udržet v pořádku náš imunitní systém a jednoduše zajišťuje, aby naše tělo fungovalo jako dobře namazaný stroj. Naopak mnohdy drastické detoxikační diety založené jen na ovoci a zelenině mohou být pro lidský organismus z hlediska detoxikace naopak KONTRAPRODUKTIVNÍ, protože naše přirozené detoxikační systémy (především játra) potřebují pro svou činnost hlavně aminokyseliny z bílkovin (např. glutamin, glycin a cystein), díky kterým se přirozeně zbavujeme “toxinů” z organismu. No a vzhledem k faktu, že “toxickým” látkám jsme vystaveni prakticky denně, potřebuje náš organismus pro přirozenou detoxikaci kvalitní a vyváženou výživu každý den v roce, nikoliv extrémní detoxikační kůru jednou za rok.

Bohužel, neexistuje žádné univerzální řešení a rada či kůra, kterou před vámi zlé firmy tají, a která vám navrátí dokonalé zdraví. Takže je velkou chybou spoléhat se na zázračné účinky potravin nebo potravinových doplňků s nálepkou „detox“. A ne, kokosová voda skutečně není bájná superpotravina nabitá vitamíny, minerály a bůh ví čím. Ve skutečnosti je to z 95 % pouze voda, s obsahem proteinů a tuků pod 1 % a s obsahem vitamínů a minerálních látek, jejichž obsah na 100 ml odpovídá pouze mezi 2-7 % doporučené denní dávky. Čili kokosová voda nás (stejně jako třeba řapíkatý celer nebo jiná super účinná zeleninová šťáva) NEZBAVÍ A NEVYČISTÍ od žádných toxinů, se kterými by si neporadily naše játra, ledviny, trávicí soustava, lymfatický systém, plíce a kůže. Ne, ať si tvrdí kdo chce, co chce, skutečně ne.

Proč tedy pořád tak prahneme po detoxu jako po spáse?

Předně tedy, rozhodně si stojíme za názorem, že půst (kterému se podrobněji věnujeme v jiném článku) a detox jsou dvě rozličné věci. A jak se v poslední době ukazuje, dobře promyšlené půsty, v kombinaci s vyváženou stravou (celoročně) jsou pro naše zdraví spíše velmi prospěšné. Nicméně, cílené očišťování organismu založené na nějaké konkrétní zázračné potravině, to už je pak jiná písnička. A i přes nejrůznější varovné signály je spousta těch, kteří jsou ochotni líbivým marketingovým řečem ochotni podlehnout. Ale my (možná i vy) se ptáte proč?

Podle Susan Marchant-Haycoxové, londýnské psycholožky možná odpověď najdeme, když se podíváme na náš společenský „make-up“ v nedávné minulosti. V 70. letech se objevily všechny novodobé tělocvičny a odtud byl jen krůček k masivnímu rozšíření průmyslu krásy a zdravého stravování, kdy si lidé stále více uvědomovali určité skupiny potravin a jejich význam. Detoxikační průmysl je z toho jen pokračováním. Je to snadné – v detoxikačním průmyslu se dnes točí velká spousta peněz a v marketingu s tím spojeným je spousta lidí, kteří rovněž vydělávají další velkou spoustu peněz.

Peter Ayton, profesor psychologie na City University London s tímto tvrzením souhlasí. Říká, že jsme na takové triky náchylní zejména proto, že žijeme ve světě s přístupem k velkému množství informací a proto jsme rádi, když můžeme zodpovědnost za některé věci přeložit na ostatní, kteří věcem lépe rozumí. Mnohdy tak máme pocit, že abychom si vybrali správný šampon, musíme mít alespoň PhD v biochemii. Proto, pokud se někdo hodnověrně a rozumně snaží předat nějaké informace, které navíc okoření přídavkem nějakého zázračného účinku, jsme ochotni tomu uvěřit. Často tak nedokážeme rozlišit, že nějaká kuchařka či opěvovaný food-blogerka sice umí uvařit a pěkně svůj výtvor vyfotit, ale to bohužel neznamená, že automaticky rozumí výživě, fyziologii, biochemii a procesům v lidském těle. A v neposlední řadě také, ačkoliv mohou sdělení některých “influencerů” vypadat jako úplně obyčejné kamarádské nekomerční rady, skutečnost může být úplně jiná. Za každý takový jeden příspěvek na soc. síti mohou dostávat až desetitisíce korun.

Jako ve všem, je třeba a tady možná úplně nejvíce zapojit náš selský rozum a ten občas trochu podpořit oprášením základních znalostí z biologie. Nemůžeme se spoléhat na to, že když celý rok budeme kašlat na to, co jíme, chovat se k našemu tělu jako k popelnici, kouřit a nestarat se o náš celkový životní styl, že nás spasí zázračná detoxikační kůra s ještě zázračnějším produktem. A je úplně jedno, že je označena aktuální módní nálepkou jako „ panenský, raw, bio, zdravé spalování tuků, řapíkatý celer, odkyselení, detox, antioxidanty nebo superpotravina“. To jsou často klíčová marketingová hesla, která mají působit na spotřebitele a tím pádem z našich peněženek vylákat co nejtučnější sumičku.

Jak už jsme jednou zmínili: Pokud chcete opravdu žít zdravěji, proběhněte složení svého jídelníčku, omezte to, co víte, že je na něm špatně (průmyslově zpracované potraviny, příliš mnoho cukru, příliš mnoho soli, nekvalitní suroviny) a zaměřte se na více pohybu.
A vaše tělo bude skutečně fungovat jako dobře promazaný stroj i bez jarního detoxu!

Sponzorováno

A co si o detoxu myslíte vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o detoxu přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Pravda o detoxikaci – je pro naše tělo dobrá, nebo ne?”

  1. Iva napsal:

   Prosím o upřesnění.V článku varujete před KOLONOSKOPIÍ=vyšetření tlustého střeva.Obavy před proděravěním jsou jistě na místě, také velmi záleží na sterilizačním prostředku po užití kolonoskopu.V ČR se užívají jen dvě dezinfekce,jedna a ta se používá často, je neprosto nevuhovující, druhá je dražší a užívaná sporadicky. Ale mám pocit, že v jednom odstavci varujete před kolonoskopií,ale asi bylo myšleno HYDROKOLON.To jen jako postřeh. Přeju vám všem pevné zdraví a pevné nervyVitašová

   • Nejde o varování před kolonoskopií obecně. Jako taková je tato metoda velmi cenná a buďme rádi, že ji máme. Šlo spíše o informaci z pohledu detoxikace. Že dělat kolonoskopii jen kvůli detoxikaci nemusí dávat úplně smysl = může to být k ničemu.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva