Sponzorováno

Není džus jako džus – jak poznat ten kvalitní a zdravý? 4.78/5 (9)

Není džus jako džus - jak poznat ten kvalitní a zdravý?Pokud máte rádi ovocné nápoje a všechny nazýváte jednotným pojmenováním „džus“, možná by bylo dobré přečíst si složení, protože ne všechno co chutná ovocně je opravdu ovocná šťáva.

Nealkoholické nápoje s obsahem ovoce nebo zeleniny se rozdělují na džusy (ovocné šťávy), ovocné nektary, ovocné nápoje a ovocné limonády. Přičemž při rozdělení nápojů záleží jak na podílu ovocné nebo zeleninové složky, tak na její zpracování a na množství přidaných látek. Prvním pohledem nezjistíme, co za výrobek se chystáme vypít, někdy ani chuťové pohárky nerozšifrují naše dilema, proto třeba číst složení, které musí být uvedeno na obalu.

Můžete se setkat s ovocným nápojem, nektarem, limonádou, nápojem s ovocnou příchutí. Dále je třeba si všímat obsah konzervačních látek, umělá sladidla, barviva …

Ovocný džus

Džus má podíl 100% ovocné nebo zeleninové složky a označuje se také jako ovocná šťáva. Zpravidla obsahují ovocné cukry, vitamíny, minerály a kyselinu citrónovou. Nesmí obsahovat konzervanty, umělá sladidla, barviva, nebo jiné látky, protože pak už nejde o kvalitní a plnohodnotný džus – 100% ovocnou šťávu.

Ovocný nektar

Ovocný nektar má podíl ovoce menší než 100%, přičemž spodní hranice se pohybuje na 25%. Nektary stejně jako džusy mohou obsahovat přírodní cukry, vitamíny, minerály a kyselinu citrónovou. Doslazovat se mohou umělými sladidly, nebo i medem, ale nesmí obsahovat barviva a jiné přidané látky včetně konzervantů.

Sponzorováno

Ovocný koncentrát

Koncentrát je čerstvě vylisovaná ovocná šťáva, z níž byla při výrobě odstraněna voda. Většina jeho typů nepodléhá kvašení. Neobsahuje však konzervanty. Z koncentrátu se také vyrábí 100% džusy, pak mají na obalu uvedeno že jde o džusy vyrobené z koncentrátu.

Fresh neboli čerstvý džus

Fresh neboli čerstvý džus je vyráběn přímo ze šťávy vylisovaného ovoce. Obvyklá trvanlivost je 2 týdny a musí být chlazený v celém distribučním řetězci. Nevýhodou je však vysoká cena. Takové fresh džusy se prodávají hlavně v nákupních centrech. Kromě ovocných se dělají pokud zeleninové, kombinované …

Ovocný nápoj

Ovocný nápoj má podíl ovoce nebo zeleniny nižší než 25%, což je dolní hranice pro ovocný nektar. Ovocné nápoje už však mohou obsahovat jak umělá sladidla, tak konzervanty, barviva a aromata. Nejsou velmi zdravé a v žádném případě by neměly nahrazovat ovoce. Navíc obsahují konzervanty … a proto nejsou vhodné pro děti.

Ovocná limonáda

Ovocná limonáda obsahuje jen velmi malé procento ovocné složky. Bývá také většinou sycená oxidem uhličitým, proto název limonáda. Může obsahovat přidané látky, sladidla a barviva.

Nápoje s ovocnou příchutí

Pokud nápoje s příchutí ovoce neobsahuje žádnou ovocnou složku, potom se nazývají jako nápoje s ovocnou příchutí.

Čert aby se v tom vyznal, co? Abychom si uměli vybrat kvalitní džus, nezbývá nám nic jiného, ​​pouze pečlivě číst složení, které musí být přesně uvedeno na obalu. Vhodné je ovocné šťávy ředit vodou, nebo minerálkou.

VIDEO: dTest – Jak testujeme pomerančové džusy

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva