Máte problémy s dodržováním pitného režimu? Poradíme vám 4.81/5 (16)

Sponzorováno

Jak na dodržování pitného režimu?

Jak na dodržování pitného režimu?

Když má přijít teplé počasí, tak se o něm hodně píše i mluví. Pitný režim je obzvlášť v létě velmi důležitý. A jelikož léto již oficiálně začalo, je třeba dodržovat pitný režim. Je mnoho různých informací, které vycházejí z toho, kolik vážíte, jaký máte denní režim, nebo třeba z toho, jak vysoké jsou teploty. Obecně je v létě doporučováno dostat do sebe alespoň 2–3 litry tekutiny (ideálně vody). Pokud s tím máte problém, poradíme vám, jak daný hraniční limit celkem bez problémů dodržet.

1. Zaměřte se na ovoce v jídelníčku

První krok, jak na pitný režim jednoduše vyzrát, je spojený s jídlem. Když jde o dodržování pitného režimu, není nutné pít klasicky jenom čistou vodu. Do daného příjmu se počítají i tekutiny, které získáte například z ovoce. Pokud vám připadá, že nemáte ani tak žízeň, ale máte hlad, je dobré se zaměřit na správné ovoce. Když bude vychlazené, může vás dokonce i osvěžit.

Zároveň vás ale dokáže velmi dobře hydratovat. Pokud si myslíte, že není ve vašich silách do sebe dostat třeba i několik decilitrů nápoje v krátké chvíli, díky ovoci to rozhodně možné bude. Pouze doporučíme vsadit na ty nejlepší druhy, které jsou doslova plné vody.

O jakou možnost se jedná a jaké bystě měli konzumovat během celého dne, pokud nemáte žízeň? Je to:

Kromě ovoce ale nemusíte zapomínat také na zeleninu, jelikož i ta vám může dodat mnoho potřebné tekutiny, když jde o výčet možností, je to třeba okurka, stejně jako cuketa, ale chybět nesmí ani listové saláty, nebo ředkvičky.

Jezte jídla s dostatkem vody

Druhá cesta, jak do sebe během léta dostat více tekutin, pokud zrovna ne máte žízeň, je spojena s tekutou stravou. I zde můžeme říci, že je dobrým nápadem třeba využití ovoce a zeleniny. Hitem mohou být různé smoothie, které vás nejenom zasytí, ale dodají i potřebné další tekutiny. Naprostou samozřejmostí jsou potom jakékoliv druhy polévek, které by v létě měly být základem všech jídel. V největším horku není problémem zkusit i různé studené alternativy.

Pamatujte na to, že talíř polévky vám bez problémů dodá i několik decilitrů tekutiny. Když si ho dáte v poledne i večer, podpoříte pitný režim celkem dobrým způsobem. A navíc se i najíte. Ideální jsou pochopitelně spíše polévky domácí výroby, než různé chemické polotovary, které sice obsahují vodu, ale také mnoho chemických látek.

TIP: Podívejte se na zajímavé hydratační potraviny

Sponzorováno

Zkuste něco jiného, než obyčejnou vodu z kohoutku

Problém s pitným režimem a tím, že se vám nechce pít, může být spojený také s faktem, že příliš nemáte chuť na vodu a raději byste něco jiného. Určitě to není zase až tak velký problém, jelikož vždy je třeba vědět, že důležitější je pít alespoň něco, než vůbec nic. A to platí i v případě, kdy si dáte kávu, nebo sklenici piva. Pozor ale na to, že obojí může odvodňovat a tak je dobré přece jenom myslet i na něco zdravějšího. Když tedy chcete něco zajímavějšího k pití, než jenom vodu, můžete zkusit:

 • Domácí ledový čaj, ideálně bez cukru
 • Mojito, nebo jiné jednodušší koktejly bez alkoholu a cukrů
 • Citronádu, či jinou alternativu nápoje s vymačkaným ovocem

Mějte nápoj před sebou a vždy na dosah

V souvislosti s dodržováním pitného režimu pomůže také další celkem zajímavá, a přitom jednoduchá věc. Je spojena s tím, že je konkrétní nápoj na dosah. Jistě i vy uznáte, že je mnohem jednodušší sáhnout po lahvi a napít se, než kamkoliv chodit a zde si nápoj teprve připravovat. Pokud vám tedy jde dodržování pitného režimu, doporučujeme mít lahev s vodou nebo jiným nápojem vždy na stole, aby byla na očích.

Může se jednat ale také o džbánek, stejně jako například i o karafu vody. Tedy cokoliv, kde vidíte tekutinu a kde máte jednoduchou možnost se napít. Sami uvidíte, že budete pít mnohem častěji, než až když budete mít opravdu velkou žízeň. Na udržení pitného režimu v létě velmi jednoduchý a funkční fígl. A proč funguje? Jde o naše podvědomí. To stejné platí třeba o jídle. Dejte si na stůl příklad oblíbenou tyčinku, nebo třeba kousek ovoce. Za jak dlouho vše sníte? Ano, bude to velmi brzy.

Pitný režim si zapisujte

Dobrým pomocníkem v tom, abyste udrželi správný pitný režim, je také pravidelné zapisování toho, kolik toho vypijete. Když nemáte přehled, nutí vás to k tomu, že budete vše příliš nadsazovat a budete si myslet, že máte tekutin dost. Když si vše zapíšete, můžete zjistit, že tomu tak není. A právě tento stav může vést k tomu, že se donutíte se napít, abyste vnitřně měli jistotu, že vše dodržujete, jak máte, a že budete eliminovat problémy spojené s dehydratací.

Co doporučujeme, to je také rozdělení dne do jednotlivých úseků a právě v rámci nich si potom určíte, kolik toho máte v danou konkrétní chvíli vypít. Nejenom, že příděl tekutin bude dodržován, ale dojde také k tomu, že bude takový, jaký má být. Tedy skutečně pravidelný, což je také správný směr, který dehydrataci zcela určitě eliminuje.

Sponzorováno

Jak to máte vy? Dodržujete pitný režim?

Co dále si na téma pitného režimu přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva