Sponzorováno

Kokosový olej na řasy – v čem jim může prospět? A jak ho používat? 4.69/5 (16)

Zkuste použít kokosový olej i na vaše řasy.

Zkuste použít kokosový olej i na vaše řasy.

Vzhledem k jeho mnoha prokázaným výhodám není divu, že se kokosový olej stal základem různých produktů pro zdraví a krásu. Od zvlhčení a ochrany pokožky a vlasů, až po antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti se mnoho výhod kokosového oleje může rozšířit i na vaše řasy.

Kokosový olej může pomoci udržet vaše řasy zdravé, což vede samozřejmě k plnějším řasám. Kokosový olej můžete opravdu použít úpravu řas. Jak na to?

Je kokosový olej vhodný pro řasy?

Studie ukazují, že panenský kokosový olej je bezpečný pro použití kolem očí. Používejte ale jen hodně kvalitní kokosový olej, aby vás kolem očí nedráždil. Takto může „kokosák“ přinést výhody nejen vašim řasám, ale také pro kůži kolem očí.

Proč je tedy kokosový olej pro řasy super?

Silnější řasy

Existují důkazy, že kokosový olej může chránit vlasy před poškozením, které způsobuje časté mytí vlasovými přípravky, a které způsobují přípravky pro styling vlasů. Ačkoli dostupné důkazy se zaměřují na vlasy, můžeme tyto výhody teoreticky vztáhnout i na řasy.

Podle výzkumu kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, zejména kyselinu laurovou, která podle všeho napomáhá snadnějšímu vstřebávání kokosového oleje do vlasů (i řas). To je důvod, proč se zdá, že kokosový olej poskytuje lepší a dlouhodobější ochranu ve srovnání s jinými oleji.

Jedna studie zase zjistila, že použití kokosového oleje na vlasy, před nebo po jejich mytí, chrání vlasy snížením ztráty bílkovin. Pokud jde o řasy, tato vlastnost kokosového oleje může pomoci chránit vaše řasy před poškozením, které by mohlo vzniknout důsledkem mytí obličeje nebo odstranění make-upu.

Ochrana před bakteriemi

Na vašich řasách jsou přirozeně přítomny mikrobiální organismy, které mají potenciál způsobit bakteriální a plísňové infekce. Mastné kyseliny se středním řetězcem, jako jsou ty, které se nacházejí v kokosovém oleji, mají antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti, které proti nim mohou chránit. Kyselina laurová má největší antibakteriální aktivitu ze všech mastných kyselin se středním řetězcem.

Aplikace kokosového oleje na řasy a pokožku kolem nich vás může ochránit před infekcemi kůže, včetně folikulitidy, což je zánět vlasových folikul (váčků). To je opravdu dobrá zpráva pro lidi, kteří používají řasenku. Mikroby na vašich řasách mají potenciál kontaminovat vaši řasenku, zejména pokud používáte stejnou trubici řasenky více než tři měsíce.

Jedna studie zkoumala mikrobiální růst dvou značek řasenky používaných každý den po dobu tří měsíců a zjistila mikrobiální růst ve 36,4 procentech případů. Našli různé organismy, včetně Staphylococcus epidermidis, druhů Streptococcus a hub.

Plnější řasy

Kokosový olej je schopen hydratovat a chránit vlasy (i řasy) před ztrátou a poškozením bílkovin. Za předpokladu, že se tyto výhody rozšíří i na řasy, mohlo by to mít za následek, že vám vypadá méně řas, takže vaše řasy pak vypadají silnější a plnější.

Jak používat kokosový olej pro řasy?

Existuje několik způsobů, jak můžete použít kokosový olej pro vaše řasy, včetně různých sér na řasy s tímto olejem nebo panenského kokosového oleje aplikovaného přímo.

Mnoho produktů (sér) na řasy obsahuje kokosový olej spolu s dalšími přísadami, jako jsou éterické oleje a ricinový nebo minerální olej. Výhodou používání řasového séra je to, že obvykle sérum obsahuje s aplikátor, který usnadňuje aplikaci. Nevýhodou je, že séra nejsou nutně stoprocentně přirozená. Mohou být také drahá, v závislosti na značce.

Panenský kokosový olej je lze přímo snadno aplikovat čistým prstem, štětečkem na řasy nebo řasenkou.

Aplikování kokosového oleje prsty:

 • Pečlivě si umyjte ruce.
 • Vyjměte malé množství kokosového oleje z nádoby pomocí ukazováčku.
 • Třením rozpusťte kokosový olej mezi dvěma prsty.
 • Zavřete oči a jemně vetřete olej po liniích řas.

Nanášení „kokosáku“ řasenkou:

Sponzorováno

 • namočte kartáček do nádoby s kokosovým olejem.
 • pečlivě naneste olej na řasy stejně jako řasenku.
 • aplikujte na horní a dolní řasy.

Náš tip: Použijte vatový tampon k jemnému odstranění přebytečného oleje z řas nebo kůže.

Kokosový olej na řasy můžete nanést i s pomocí vatové tyčinky

Kokosový olej na řasy můžete nanést i s pomocí vatové tyčinky

Možné vedlejší účinky

Alergie na kokosový olej je velmi vzácná, ale stále se u vás může vyskytnout. Panenský kokosový olej je obecně bezpečný pro použití na kůži a kolem očí, ale měli byste být stále opatrní, aby se nedostal do očí.

Používání 100% organického panenského kokosového oleje je vaše nejbezpečnější sázka, protože jiné produkty mohou obsahovat složky, které by mohly způsobit podráždění nebo alergickou reakci.

Přebytečný olej z očí očistěte čistou a vlhkou žínkou. Pokud se vám olej dostane do očí a cítíte podráždění, vypláchněte oči ihned vodou.

Kokosový olej vs. ricinový olej pro řasy

Stejně jako kokosový olej, i ricinový olej může mít některé výhody, pokud jde o vaše řasy. I když důkazy jsou omezeny spíše na vlasovou pokožku, než na řasy. Ricinový olej je populární domácí lék používaný pro kondicionování a růst vlasů a existují důkazy, že může pomoci zvrátit vypadávání vlasů.

Ricinový olej je obecně bezpečný, ale kokosový olej může být lepší volbou, pokud jde o vaše řasy. Studie na zvířatech ukázaly, že neředěný ricinový olej může způsobit vážné podráždění kůže. A to kolem očí rozhodně nechcete. Určitě raději použijte kokosový olej. Má lepší výsledky a je bezpečný.

Na co pamatovat?

Než se rozhodnete použít kokosový olej pro řasy, je třeba vzít v úvahu několik důležitých věcí:

 • Novou změnu rutiny pro péči o řasy je nejlépe implementovat před spaním.
 • Před použitím kokosového oleje si zvykněte umýt obličej mýdlem a vodou.
 • Také se ujistěte, že máte čisté ruce!
 • Vždy pamatujte, že malé množství je dostatečné.
 • Při používání kokosového oleje pro řasy se vyhněte použití jiných produktů na řasy.
 • Nepoužívejte falešné řasy s lepidlem. Mohou vyvolat pouze alergie nebo způsobit podráždění očí.

Recenze od čtenářky

Čtenářka nám napsala svůj pohled:

Nemyslím si, že za týden, kdy jsem si na řasy dávala kokosový olej, by to nějak vedlo k jejich růstu, ale rozhodně to způsobilo, že byly měkčí, hydratovanější a lesklejší. Dokonce byly příjemnější na dotek. Celkově určitě budu používat tuto léčbu kokosovým olejem na mé řasy jednou za čas, abych se ujistila, že dostanou co nejvíce výživy. Nevyžaduje to hodně úsilí nebo času a výsledky jsou docela dobré.

I když neexistují žádné studie přímo spojující kokosový olej s růstem řas, existuje vědecký důkaz, že kokosový olej pomáhá vlasům růst rychleji tím, že je udržuje zdravější. Jemně vmasírujte kokosový olej do vlasů (nebo řas) a nechte jej proniknout po dobu 5 až 15 minut. Pak ho setřete.

A co vy? Zkusíte taky na své řasy použít kokosový olej? Budeme pak rádi za komentáře.

A co si o kokosovém oleji ještě přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva