Sponzorováno

Metabolický syndrom – příznaky, příčiny, prevence a léčba 4.88/5 (16)

  • Metabolický syndrom je soubor rizikových faktorů spojených s výskytem kardiovaskulárních onemocnění a onemocnění typu 2 diabetes mellitus. Tyto faktory zahrnují obezitu (zejména břišní obezitu), zvýšenou hladinu krevního cukru, vysoký krevní tlak a dyslipidemii (poruchu hladiny tuků v krvi), zejména zvýšení hladiny triglyceridů a snížení hladiny HDL cholesterolu (tzv. "dobrého" cholesterolu). Tento syndrom je považován za vážné riziko pro vznik srdečně-cévních onemocnění a diabetes.
  • Metabolický syndrom může být způsoben genetickými faktory, ale většinou je spojen s nezdravým životním stylem, včetně nevhodné stravy, nedostatečné fyzické aktivity a obezity.
  • Léčba metabolického syndromu se zaměřuje na snížení rizikových faktorů a prevenci komplikací.
  • Je důležité včasné zachycení metabolického syndromu a zapojení do léčby, aby se minimalizovalo riziko srdečních a cévních onemocnění a diabetu. Osoba by měla konzultovat s lékařem a dodržovat doporučení ohledně životního stylu a léčby.

Metabolický syndromKlasická civilizační onemocnění, jako vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka, mají nového bratra. Právě v souvislosti s civilizačními chorobami se často hovoří o metabolickém syndromu, ne každý však ví, co si má pod tímto pojmem představit. Podle lékařů jde o pojmenování pro řadu rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění, které mají společného jmenovatele – nedostatečnou odpověď organismu na inzulín. Ta se označuje jako inzulínová rezistence.

Jde o rizikové faktory jako cukrovka, hypertenze, vysoká hladina cholesterolu a relativně nedávno se k nim přiřadili i další – hladina triglyceridů a obvod pasu. Ne vždy je však jednoduché zcela jasně odlišit příčiny a následky, protože společným jmenovatelem je abdominální – břišní obezita, která je spíše příčinou inzulínové rezistence.

Metabolický syndrom - ilustrace

Metabolický syndrom – ilustrace

 

Metabolický syndrom se pomalu rozmáhá

Stále se zvyšující počet lidí s nadváhou a obezitou ve stále dřívějším věku vede k masivnímu rozšíření tohoto syndromu. Metabolický syndrom se dokonce vplížil i do geografických oblastí jako jsou Řecko a Francie, které byly tradičně chráněny zdravým stravováním a životním stylem. Dopad tohoto onemocnění na společnost je obrovský.

Metabolický syndrom, také nazývaný syndrom X nebo syndrom inzulínové rezistence, je diagnostikován tehdy, když osoba splňuje tři a více z následujících podmínek:

  1. břišní obezita (obvod pasu: muži více než 102 cm, ženy více než 88 cm),
  2. vysoká hladina triglyceridů,
  3. nízká hladina HDL cholesterolu,
  4. vysoký krevní tlak
  5. vysoká hladina cukru v krvi

Faktory spolu velmi úzce souvisí

Všechny faktory spojené s metabolickým syndromem spolu souvisí. Obezita a nedostatek cvičení vede k inzulinové rezistenci. Inzulínová rezistence zvyšuje hladinu LDL cholesterolu a krevních triglyceridů a snižuje hladinu HDL cholesterolu. To může vést k vytváření tukového povlaku na stěnách tepen a časem mohou způsobit kardiovaskulární onemocnění, krevní sraženinu a mozkovou příhodu. Inzulínová rezistence také zvyšuje hladinu inzulínu a glukózy v krvi.

Chronicky zvýšená hladina glukózy následně poškozuje cévy a orgány jako jsou ledviny a může vést k cukrovce. Kvůli vysoké hladině inzulínu se v ledvinách zadržuje příliš mnoho sodíku, který následně zvyšuje tlak a vede k hypertenzi.

Příznaky metabolického syndromu

Poznejte metabolický syndrom:

Sponzorováno

  • nadměrná hmotnost s obvodem pasu větším než 94 cm u mužů a větším než 80 cm u žen
  • horní krevní tlak je vyšší než 130 mmHg nebo dolní je vyšší než 85 mmHg
  • hladina triglyceridů nalačno je více než 1,7 mmol / l
  • hladina HDL cholesterolu nalačno je méně než 1,0 mmol / l u mužů a u žen je méně než 1,3 mmol / l
  • hladina krevního cukru nalačno je více než 5,6 mmol / l
  • bílkoviny v moči jsou více než 20 mg / mmol.

Už přítomnost tří ukazatelů současně potvrzuje výskyt metabolického syndromu. Univerzální lék na jeho léčbu neexistuje. Lékaři mohou pacientovi pomoci zmírnit pouze jednotlivé příznaky – vysoký krevní tlak, metabolismus tuků a cukrů. Pokud vyšetření potvrdí metabolický syndrom, je třeba přistoupit k nekompromisním opatřením, které povedou ke snížení rizika kardiovaskulárních chorob a cukrovky.

Zajímavost: Evropská komise spouští 5-letý výzkumný program s názvem LipGene, zabývající se metabolickým syndromem. Má pomoci porozumět tomu, jak strava – zejména tuk ve stravě, tak vlastní genetická predispozice ovlivňují rozvoj syndromu.

Jak bojovat proti metabolickému syndromu?

Nejlepší cesta, jak zabránit inzulínové rezistenci nebo ji snížit, je udržovat si zdravou hmotnost, konzumovat zdravé potraviny a být aktivní. Člověk s nadváhou omezením energetického příjmu může snížit tělesnou hmotnost o 5 až 10 procent. Vliv stravy na metabolický efekt je nezávislý na ztrátě hmotnosti a je zjevné, že středomořská strava a strava bohatá na omega-3-mastné kyseliny s dlouhým řetězcem nebo celozrnné cereálie snižují riziko metabolického syndromu. Přiměřená fyzická aktivita nejméně 30 minut denně je také účinná.

Jak léčit metabolický syndrom

Není dostupný žádný univerzální lék. Léčba spočívá v řešení jednotlivých projevů metabolického syndromu. Tedy léčba vysokého krevního tlaku, léčba diabetu, léčby vysokých hladin tuků, léčba nadváhy a obezity. Cílem léčby je dosažení normálních hodnot krevního tlaku a stabilizace hladiny cukru i tuku v krvi na požadované úrovni. Cílem je snížení tělesné hmotnosti a zmenšení obvodu pasu.

Léčebná opatření jsou nezbytná a nevyhnutelná. Metabolický syndrom představuje významný rizikový faktor a je příčinou závažných zdravotních komplikací. Přísné dodržování léčby a efektivní a důsledná spolupráce s lékařem je nezbytná. S lékařem třeba konzultovat každou změnu léčby a změnu zdravotního stavu.

Léčba metabolického syndromu je dlouhodobá a systematická. Celoživotní úkol. Máme ji ve vlastních rukou. My sami ji realizujeme, my jsme sobě kontrolorem. Žádný lékař nemůže nahradit naši odpovědnost. Naše budoucnost je v našich rukou. Úspěšná a dlouhodobá sanace metabolického syndromu a jeho parametrů je předpokladem pro udržení zdraví a prevencí před vznikem nepříjemných zdravotních komplikací.

Některé způsoby léčby a prevence metabolického syndromu tedy jsou

Úprava životního stylu: Zdravá strava s omezením příjmu nasycených tuků, soli a rafinovaných cukrů. Důraz by měl být kladen na konzumaci ovoce, zeleniny, celozrnných potravin a omezit tučná a sladká jídla. Také je důležité pravidelně cvičit, alespoň 150 minut mírné až intenzivní aktivity týdně.

Snížení hmotnosti: Pokud je osoba s metabolickým syndromem nadvážená nebo obezitní, snižování váhy může pomoci snížit riziko a zlepšit hladiny krevních tuků, cukru a tlaku.

Léky: Někdy jsou předepsány léky k léčbě jednotlivých složek metabolického syndromu, například léky na snižování krevního tlaku, statiny na snižování hladiny cholesterolu nebo léky na snižování hladiny cukru u diabetiků.

Kontrola hladiny cukru: Pokud má osoba metabolický syndrom a vyvinul diabetes typu 2, je důležité udržovat hladinu cukru pod kontrolou.

Pravidelné kontroly a monitorování: Osoby s metabolickým syndromem potřebují pravidelné lékařské kontroly a monitorování, aby se sledoval vývoj a zajišťovalo účinné řízení rizikových faktorů.

Máte nějaké zkušenosti s metabolickým syndromem? Poraďte našim čtenářům v komentářích. Budeme rádi.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Metabolický syndrom

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva