Sponzorováno

Cukrovka (diabetes) a alkohol – 7 důležitých věcí, které byste měli vědět 4.6/5 (15)

Máte diabetes a pijete alkohol? Pak byste měli znát pár důležitých věcí.

Máte diabetes a pijete alkohol? Pak byste měli znát pár důležitých věcí.

Pro některé lidi je pár alkoholických nápojů doma nebo v hospodě součástí každodenního života. Ale když máte cukrovku, je to o něco složitější. Možná chcete vědět, zda je pro vás bezpečné pít alkohol a kolik alkoholu je v případě diabetu je v pořádku.

Obecně by lidé s diabetem měli být obzvláště opatrní, pokud jde o pití alkoholu, protože alkohol může některé komplikace diabetu hodně zhoršovat.

V první řadě alkohol ovlivňuje játra při regulaci cukru v krvi. Za druhé alkohol může také interagovat s některými léky, které jsou předepisovány lidem s diabetem. I když jako diabetik alkohol pijete jen zřídka, poraďte se o tom se svým lékařem, aby věděl, které léky jsou pro vás nejlepší.

Podívejte se informace, které o alkoholu a cukrovce potřebujete vědět.

1. Alkohol interaguje s léky na diabetes

Alkohol může způsobit zvýšení nebo pokles hladiny glukózy v krvi v závislosti na tom, kolik ho pijete. Některé pilulky na cukrovku (včetně sulfonylmočovin a meglitinidů) také snižují hladinu glukózy v krvi stimulací pankreatu, aby vytvořil více inzulínu. Kombinace účinků léku na snížení hladiny cukru v krvi s alkoholem může vést k hypoglykémii neboli „inzulínovému šoku“, což je velký problém a pak musíte volat lékařskou pohotovost.

2. Alkohol brání játrům v dělání jejich práce

Hlavní funkcí jater je ukládání glykogenu, což je uložená forma glukózy, takže máte zdroj glukózy, i když jste nejedli. Když pijete alkohol, musí vaše játra pracovat na jeho odstranění z krve namísto práce na regulaci hladiny cukru v krvi nebo glukózy v krvi. Z tohoto důvodu byste nikdy neměli pít alkohol, když už máte nízkou hladinu glukózy v krvi.

3. Nikdy nepijte alkohol na lačný žaludek

Jídlo zpomaluje rychlost absorpce alkoholu do krevního řečiště. Pokud budete pít alkohol, nezapomeňte jíst jídlo obsahující uhlohydráty (sacharidy).

4. Před pitím alkoholického nápoje vždy změřte hladinu cukru v krvi

Alkohol zhoršuje schopnost vašich jater produkovat glukózu, proto si před pitím alkoholického nápoje nezapomeňte zjistit své aktuální číslo glukózy v krvi.

5. Alkohol může způsobit hypoglykémii

Během několika minut po pití alkoholu, a dokonce až 12 hodin poté, může alkohol způsobit pokles hladiny glukózy v krvi. Po požití alkoholu vždy zkontrolujte hladinu glukózy v krvi a ujistěte se, že je v bezpečné zóně. Pokud je hladina glukózy v krvi nízká, dejte si nějakou svačinu, abyste ji zvedli.

6. Noste náramek i glukózové tablety

Pití příliš velkého množství alkoholu může způsobit závratě, ospalost a dezorientaci – stejné příznaky jako hypoglykémie. Nezapomeňte nosit náramek, který upozorňuje lidi kolem vás na skutečnost, že máte cukrovku, takže pokud se začnete chovat, jako byste byli pod vlivem alkoholu, vědí, že vaše příznaky mohou být způsobeny hypoglykémií. Pokud máte hypoglykémii, potřebujete ke zvýšení hladiny glukózy v krvi potraviny a / nebo glukózové tablety. Ty byste měli mít u sebe. Ano, glukózové tablety jsou jedním ze způsobů, jak zvládnout občasné záchvaty hypoglykémie nebo nízké hladiny cukru.

7. Poznejte svůj limit – to vám může zachránit život

Váš lékař vám řekne, kolik alkoholu je pro bezpečné pít. Bude to vypočítáno v závislosti na vašem zdravotním stavu. U žen s diabetem to třeba nemusí být více než jeden alkoholický nápoj denně. Pro muže pak více než dva.

Alkohol a cukrovka – co je dále dobré vědět

Pokud máte cukrovku, pití alkoholu může způsobit zvýšení nebo pokles hladiny cukru v krvi. Plus pamatujte na to, že alkohol má hodně kalorií. Pokud pijete, dělejte to příležitostně a pouze tehdy, když je vaše cukrovka a hladina cukru v krvi dobře kontrolovaná.

Účinky alkoholu na cukrovku

Zde je několik dalších způsobů, jak může alkohol ovlivnit diabetes:

Sponzorováno

 • Zatímco mírné množství alkoholu může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi, přebytek alkoholu může ve skutečnosti snížit hladinu cukru v krvi – někdy může způsobit jeho snížení na nebezpečnou úroveň, zejména u lidí s diabetem 1. typu.
 • Pivo a sladké víno obsahuje uhlohydráty a může zvyšovat hladinu cukru v krvi.
 • Alkohol stimuluje vaši chuť k jídlu, což může způsobit přejídání a může mít vliv na hladinu cukru v krvi.
 • Alkoholické nápoje mají často hodně kalorií, což ztěžuje hubnutí.
 • Alkohol může také ovlivnit váš úsudek nebo sílu vůle, což vám může způsobit špatný výběr potravin. Prostě si dáte potraviny, které byste si jinak nedali.
 • Alkohol může narušovat pozitivní účinky léků na diabetes nebo inzulínu.
 • Alkohol může zvýšit hladiny triglyceridů.
 • Alkohol může zvýšit krevní tlak.
 • Alkohol může způsobit nevolnost, zvýšenou srdeční frekvenci a nezřetelnou řeč.

Tyto projevy mohou být zaměněny nebo maskovat příznaky nízké hladiny cukru v krvi. Pozor na to.

Diabetes a konzumace alkoholu – co dělat a co nedělat

Lidé s diabetem, kteří pijí alkohol, by se měli řídit těmito pokyny pro konzumaci alkoholu:

 • Nepijte více než dva nápoje alkoholu za jeden den, pokud jste muž, nebo jeden nápoj, pokud jste žena. (Příklad: jeden alkoholický nápoj = 2 dcl sklenka vína nebo 330 ml piva).
 • Pijte alkohol pouze s jídlem.
 • Pijte pomalu.
 • Vyvarujte se „sladkých“ míchaných nápojů, sladkých vín nebo sladkých aperitivů.
 • Vždy noste nějaký doplněk (třeba náramek), který oznámí lidem kolem, že máte cukrovku.
 • Dobře se hydratujte – za každý alkoholický nápoj, který vypijete, vypijte jednu sklenici vody – to vám pomůže zůstat dobře hydratovaní a vypijete i méně alkoholu.

Výzkum ukazuje, že mírné pití a cukrovka se často mohou kamarádit. Ve skutečnosti některé studie ukazují, že mírné pití může mít pozitivní účinky na zdraví lidí s diabetem 2. typu. Obzvláště výhodné je červené víno. Důležité je zde slovo je „mírné“. Nadměrné pití alkoholu může zvýšit riziko onemocnění, jako jsou srdeční choroby a metabolický syndrom. A co víc, pití příliš mnoho může být příčinou diabetu 2. typu tím, že vede k přibývání na váze a inzulínové rezistenci.

Co pít a co nepít za alkohol, když máte diabetes

Kromě přísné kontroly množství vypitého alkoholu, je pro lidi s diabetem typu 2 klíčem k bezpečnému pití také výběr alkoholických nápojů s nízkým obsahem cukru a sacharidů. To je strašně důležité. Některá, jako suchá vína, šampaňské a destilovaný alkohol, mají přirozeně nižší obsah cukru než jiné typy nápojů. Pivo, i když také s nízkým obsahem cukru, má tendenci mít více sacharidů. Dezertní vína, jako je portské jsou relativně sladká. Takže pijte červené víno či destiláty. Podívejme se na tabulku s hodnotami jednotlivých alkoholických nápojů:

Typ alkoholu Množství cukru  Množství sacharidů 
60 ml portského vína 20g 7g
150 ml bílého vína 1,4g 4g
150 ml červeného vína 0,9g 4g
350 ml piva 0g 13g
45 ml destilované lihoviny  0g 0g

 

Míchané nápoje vyrobené ze šťávy, přidaného cukru a sirupů obsahují hodně cukru i sacharidů.

A co si o cukrovce ještě přečíst?

VIDEO: Alkohol při cukrovce

Sponzorováno

Zdroj článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva